Covestro’dan Karbon Ayak İzini Azaltan Yeni Polioller

Covestro, Cardyon™ adı altında, karbondioksit (CO2) yardımıyla üretilen yeni polieter karbonat polioller geliştiriyor ve pazarlıyor. Şirket, şimdi de Desmopan® 37385A ile, CO2 teknolojisi bazlı polieter karbonat polioller içeren yeni bir termoplastik poliüretan (TPU) serisinin ilk örneğini sunuyor.

Yeni TPU ürünleri, geleneksel TPU malzemelerine kıyasla daha düşük karbon ayak izi bırakıyor ve karbon döngüsünü kapatmaya yardımcı oluyor. Ayrıca fosil kaynaklarını koruyarak birçok biyobazlı malzemenin aksine, gıda üretimiyle rekabete girmiyor.

Covestro’da TPU uzmanı olan Georg Fuchte, “Yeni TPU ile müşterilerimiz, ürünlerindeki karbon ayak izini azaltabilir ve sonuç olarak sürdürülebilirlik konusunda rakiplerine karşı öncü bir pozisyon yakalayabilirler.” dedi. Ayrıca bunun, özellikle kısa ömürlü ürünler üreten tüketici malları sektöründeki şirketler için geçerli olduğunu sözlerine ekledi.

Mükemmel mekanik özellikler

Desmopan® 37385A, 85 Shore A sertliğindedir. Benzer sertlikteki geleneksel TPU dereceleri ile aşağı yukarı aynı mekanik özelliklere sahiptir ve hatta bazılarından öndedir. Örneğin, 36 megapaskal bir mukavemete sahiptir. Kopma anındaki uzama %660’a ulaşır (DIN 53504). Plastik ekstrüzyon için tasarlanmıştır, fakat enjeksiyonla kalıplamaya da uygundur. Fuchte, “Uygulama spektrumu, benzer sertliğe sahip, taban ve üst ayakkabı bileşenlerinden spor giyime, kapı kolu ve düğmelerden hassas elektroniklerin paketleme- sine kadar farklı türde geleneksel TPU uygulamalarını kapsar.” dedi.

Farklı ürün çeşitleri

Covestro, yeni TPU serisini farklı sertlikteki değişkenlerle genişletmeyi planlıyor. Örneğin işlem sırasında hızla erimekte olan, 95 Shore A sertliğine sahip bir ürün, geliştirme aşamasında oldukça gelişir. Fuchte, “Bu sayede kısa dönemde ekonomik üretimin özellikle önemli olduğu uygulamaları hedefliyoruz” diye açıkladı.

Covestro, diğer büyük ölçekli kimyasal hammaddeler için bir sentez platformu olarak CO2 teknolojisini kullanma amacıyla şirketler ve araştırma kurumlarıyla yakın iş birliği yürütüyor. Örneğin, binaların ısı yalıtımında, otomobillerde ve spor ekipmanlarında kullanılabilecek sert poliüretan köpükler için CO2 bazlı polioller üzerinde çalışmalar devam ediyor. Covestro, Dormagen tesisinde, esnek poliüretan köpükler için CO2 bazlı poliol üreten bir üretim tesisi işletiyor. Sonuncusu döşemeli mobilya ve minderlerin ticari imalatında kullanılıyor.