Lenzing, Nonwoven Pazarında Artan Sürdürülebilirlik Endişelerine Yeni Markası VEOCEL™ İle Cevap Veriyor

Yenilenebilir ağaç ham maddesinden çevre dostu ve yenilikçi teknolojilerle kaliteli elyaflar üreten Lenzing Grubu, Avrupa, Kuzey Amerika ve Asya’da yaşayan ıslak mendil ve hijyenik ürün kullanıcısı 3.900 kadın tüketici ile bir anket yaptı.

Anket, bağımsız pazar araştırma şirketi SSI tarafından gerçekleştirildi. Ankette tüketicilere, çevreyle ilgili hangi taleplerin kendileri için daha öncelikli olduğu sorulduğunda, doğada çözünürlük (%60’ın üzerinde) ve geri dönüşüm (% yüzde 45) en üst sırada yer aldı.

Doğaya saygılı üretim yalnızca tüketicilerin değil, üreticilerin ve markaların da odaklandığı bir konu. Özellikle ıslak mendil ve tuvalet mendili üreticileri, günümüzde tuvalete atılabilirlik ve petrokimyasallardan elde edilen elyafların çevrede kalıcılığı konusunda artan farkındalık doğrultusunda bu alanda önemli yatırımlar gerçekleştiriyor. Elyafta global standartları oluşturan Lenzing, geçen yıl bu konuda çok önemli bir adım attı. Grubun nonwoven sektöründe konumlandırdığı markası VEOCEL™, tuvalete atılabilir ıslak mendilleri üretimine olanak sağlayan Eco Disperse teknolojisini açıkladı.

Tuvalete atılabilir ürünler

Lenzing AG Nonwoven Grubu Global İş Yönetimi Başkan Yardımcısı Wolfgang Plasser, 2018 Haziran ayında nonwoven pazarında VEOCEL™ markası ile çalışmalarını sürdürdüklerini ifade etti. Plasser, “VEOCEL™ elyafları temiz ve güvenli, doğada çözünür, botanik kökenli ve çevre dostu bir üretim süreciyle üretildiği belgelenmiştir.” şeklinde konuştu. Marka portföyünün en gelişmiş elyafı olarak nitelendirilen Eco Disperse teknolojili ürünlerin en önemli avantajı, kısa kesim uzunluğu ve güçlü ince çapı sayesinde ürünün suya karıştıktan sonra tamamen parçalanabilmesi. Bu özellikler, ıslak mendil gibi ürünlerin tuvalete atılabilmesini mümkün kılıyor. Lenzing AG Nonwoven Grubu Global İş Yönetimi Başkan Yardımcısı Wolfgang Plasser, konuyla ilgili olarak, “Tuvalete atılabilir olarak pazarlanan bir ıslak mendilin, tuvalete atılabilirlik özelliğinin garanti altına alınması için bir dizi testten geçmesi gerekiyor. Bu testler, INDA ve EDANA tarafından ABD ve Avrupa’da GD4 kapsamında başlatıldı. GD4, tuvalete atılabilir nonwoven ürünler pazarındaki oyuncular için bir kılavuz niteliği taşıyor. Bu ürünlerin iki hedefi karşılaması gerekir. Bunlardan ilki temizlemek, ikincisi ise suya atıldığında kanalizasyon sistemlerini tıkamadan tamamen ayrışmak. Bu ustalık isteyen bir iş, bu nedenle ürünün geliştirilmesi için uzun bir zaman ve emek harcadık” açıklamasında bulundu.

Islak tuvalet mendillerinde kullanılmak üzere tasarlanan bu elyaf, %20 VEOCEL™ Lyocell elyaf ile %80 ağaç hamurundan oluşan nonwoven kumaş içeriyor. Elyaf, INDA/EDANA kriterlerinden daha yüksek bir hızda, yalnızca 30 dakika içinde %90 ayrıştırma düzeyine ulaşabiliyor.

Bebek mendillerinde de kullanılabilir!

Lenzing olarak %100 doğada çözünür, tek kullanımlık nonwoven segmentine odaklandıklarını ifade eden Wolfgang Plasser, tek kullanımlık ürünler kategorisinde ıslak mendil ürünlerinin ön plana çıktığını belirtti. Plasser ayrıca, ıslak mukavemeti viskon elyafa kıyasla yaklaşık %50 daha yüksek olan Eco Disperse teknolojili VEOCEL™’nin önümüzdeki dönemde tuvalete atılamayan endüstriyel ürünlerde ve bebek mendillerinde de kullanılacağını öngördüklerini söyledi.

Sürdürülebilir bir alternatif

Lenzing Elyaf AŞ. Nonwoven Segmenti İş Geliştirme ve Satış Müdürü Uğur Uyansoy, “Türkiye Nonwoven pazarında gelişmekte olan ve sürdürülebilir çözümlere açık olan bir pazar. Botanik kökenli ve doğada çözünür olmalarından dolayı VEOCEL™ elyaflar, çevre dostu ve sürdürülebilir bir alternatif oluşturuyor. Makyaj temizleme mendilleri gibi güzellik ürünlerinin yanı sıra, vücut için kullanılan ıslak mendiller, bebek mendilleri, ıslak tuvalet mendilleri ve hatta yüzeyler için kullanılan bezlerin içeriğinde de elyaflarımız kullanılabiliyor. VEOCEL™ Lyocell elyafların yüksek emicilik, doğal pürüzsüzlük ve doğada çözünebilme gibi katma değer faydaları nonwoven pazarına farklı bir bakış açısı getirecek nitelikte” şeklinde konuştu.