Esnek Polimer Uygulamaları İçin Tasarlanmış İleri Düzey Antimikrobiyal Katkı Maddeleri

Polimerleri ve tekstil ürünlerini bakteri ve mantar büyümelerine karşın korumak amacıyla biyosidal ürünler kullanan şirketler son zamanlarda pek çok değişiklikle karşı karşıya geldiler. Düzenleyici gelişmeler mevcut biyosit türlerini sınırlandırmaktadır. Örneğin OBPA, PVC ve diğer plastikleri korumak için çok yaygın olarak kullanılmaktaydı. OBPA Ocak 2013 tarihinde AB’de satıştan çekildiği için şimdi üreticiler alternatif bulmak zorundalar. Yaygın olarak kullanılan DCOIT, BBIT, çinko pritiyon ve IBPC gibi alternatifler çeşitli esnek polimer uygulamaları ile ilişkili farklı kısıtlamalara sahiptir.

Özellikle de dış mekan uygulamaları UV ve suya maruz kalındıktan sonra antimikrobiyal etkililiğe ilişkin olarak artan koşullara sahiptir. Ek olarak, UV’ye maruz kalındıktan sonra bir katkı maddesinin sararmada hiçbir etkisinin olmaması gerekir. Kullanılan alternatifler bunu zayıflatmaktadır. Fakat uygulama süreci için yeterli ısı kararlılığı, ilk renk atma ve de formülasyondaki diğer katkı maddeleri ile uygunluk gibi koşullar anahtar ihtiyaçlardır.

Sanitized AG, esnek polimer uygulamaları için oldukça etkili ve uzun süreli bir antimikrobiyal koruma olarak yeni Sanitized® PL 14-32 ürününü geliştirdi. Termal kararlılık ve çoğu formülasyona olan uygunluğunun yanı sıra, Sanitized® PL 14-32 suya dayanıklılık ve yüksek UV dayanıklılığı sağlamakta ve de UV’ye maruz kalındıktan sonra sararma yapmamaktadır. Materyali bakteri, küf, mildiyu, maya ve algler gibi mikropların istenmeyen etkilerinden korur. Bunların tümü materyal bozulmasına, nahoş lekelere, çapraz kontaminasyona, koku gelişimine ve biyofilm oluşumuna sebep olabilmektedir. Termal ve renk kararlılığına ek olarak, antimikrobiyal etkililik de çeşitli formülasyonlarda kontrol edilmiştir. Ürün AB’nin Biyosidal Ürünler Direktifi (BPR) ile desteklenmekte olup aktif maddeler US EPA tarafından onaylanmıştır.