Ajman Üniversitesi Otizmli Kişiler için Giysi Sistemi Geliştirdi

Ajman Üniversitesi’nde (AU) iki öğretim üyesi, bunaltıcı durumları ve duyguları anlamaya ve daha iyi kontrol etmeye yardımcı olmak için kullanıcının stres seviyesini belirleyebilen, kıyafet ve aksesuarların işlevlerini tetikleyebilen akıllı bir giysi ekosistemi geliştirdi.

Bu sistem, otistik kişilerde stresi gösteren fizyolojik parametrelerin izlenmesine yardımcı olabiliyor.

‘Sensewear’ sistemi, Ajman Üniversitesi Mimarlık, Sanat ve Tasarım Fakültesi İç Tasarım Bölümü öğretim görevlileri Emanuela Corti ve Ivan Parati tarafından geliştirildi.

Corti, “Tekstil sensörlerini yerleştiren rahat, giyilebilir ve özelleştirilebilir bir teknoloji çözümü sayesinde, stresli durumu ortaya koyan seçilmiş fizyolojik parametreleri sürekli olarak izleyebileceğiz.” dedi.

Sistem, bir algılama birimi, akıllı tişört, elektronik cihaza bağlı tekstil sensörleri ve terapötik işlevselliklerin yerleştirildiği uydu giysilerini kapsıyor. Corti, “Akıllı telefon ve tablet için geliştirilen uygulama, farklı durumlarla karşılaşan kullanıcının durumunu görselleştirmeye, verileri kaydetmeye ve kullanıcıyı izleme kapsamıyla ilerlemeye yardımcı olacaktır.” şeklinde konuştu.

Corti ve Parati, bu çığır açan ürün ile Gitex Future Starts’ta birincilik ödülüne layık görüldü.

AU öğretim görevlileri, dış dünya ile olan doğal ara bağı bozan ve insanlar ve çevre ile düzenli etkileşimi önleyen otizmde yaygın bir durum olan Duyusal İşlem Bozukluklarına (SPD) uygulanan duyular ve terapilerden ilham aldı. Corti, anksiyete, stres ve panik atak gibi bazı otizm belirtilerinin – engelli olmayan insanları etkilediğini söyledi. Corti, “Giysilerin daha büyük bir kitle üzerinde olumlu bir etkisi olabileceğini fark ettik.” ifadelerini kullandı. Ürünün otizmli çocuklar, aileleri ve terapistleriyle iş birliği içinde sürekli geliştirildiğini ve geliştirilmeye devam edeceğini söyleyen Corti, “Otizmli çocuklar bir sürü duygu taşıyor, ancak çoğu zaman duygularını kontrol etmekte ve onları önemseyen insanlar için anlaşılır hale getirmekte zorlanıyorlar.” yorumunu yaptı.

Fizyolojik parametrelerin göze batmayan ölçümü, veliler ve terapist acil durum tespit etmesi halinde, gerçek zamanlı alarmda bireyin stres seviyesinin göstergesini verecek. Terapistler ayrıca terapilerin faydalarını anında değerlendirebilecek.