Antimikrobiyal Kaplama Pazarı 2027’ye Kadar 7,5 Milyar Doları Aşacak

Küresel antimikrobiyal kaplama pazarı 2021’de 4,16 milyar ABD Doları değerine ulaştı. İleriye dönük olarak, pazarın 2022-2027 döneminde %10,2’lik bir yıllık bileşik büyüme oranı sergileyerek 2027 yılına kadar 7,52 milyar ABD Dolarına ulaşması bekleniyor.

“Antimikrobiyal Kaplamalar Pazarı: Küresel Endüstri Eğilimleri, Pay, Boyut, Büyüme, Fırsat ve Tahmin 2022-2027” raporu ResearchAndMarkets.com’un sitesinde yayınlandı.

Raporda; “Covid-19’un belirsizliklerini akılda tutarak, pandeminin farklı son kullanım endüstrileri üzerindeki doğrudan ve dolaylı etkisini sürekli olarak izliyor ve değerlendiriyoruz. Bu öngörüler, önemli bir pazar katkısı olarak rapora dâhil edildi” ifadelerine yer verildi.

Antimikrobiyal kaplamaların uygulanması, yalnızca bir yüzeyin dayanıklılığını ve görünümünü iyileştirmekle kalmaz, aynı zamanda yüzeyi mikropların saldırısından korumaya da yardımcı olur. Sonuç olarak, bu kaplamalar Ebola, grip, kabakulak, kızamık, su çiçeği ve kızamıkçık gibi bulaşıcı hastalıklara neden olabilecek patojenlerin filizlenmesini ortadan kaldırmak için yaygın olarak kullanılıyor.

Bunun dışında, bina sakinlerinin kötüleşen hava kalitesi nedeniyle akut sağlık sorunları yaşadığı hasta bina sendromu hakkında dünya genelinde farkındalık artıyor. Bu, bina içlerinde kullanılmak üzere antimikrobiyal kaplamalara olan talebin artmasına neden oldu.

Buna ek olarak, üreticiler yenilikçi ürünler geliştirmek, pazar konumlarını sürdürmek ve genel tüketici tabanlarını genişletmek için araştırma ve geliştirme faaliyetlerine yatırım yapıyor.