Avrupa Nonwoven Üretimi 2020’de 3 Milyon Tonu Aştı

Nonwovenlara ve ilgili endüstrilere hizmet veren lider küresel dernek olan Edana, Avrupa nonwoven üretimine ilişkin yıllık araştırmasının sonuçlarını açıkladı.

Edana sekreterliği tarafından toplanan ve derlenen rakamlara göre, Büyük Avrupa’da nonwoven üretimi 2020’de yüzde 7,2 artarak 3.075.615 tona (ve 85.9 milyar metrekareye) ulaştı ve toplam tahmini ciro 9.555 milyon Euro oldu. 27 Avrupa Birliği ülkesinin toplam üretimi şu anda 2.15 milyon tonun üzerindedir.

Sektöre kapsamlı bir genel bakış sağlayan araştırma; en son istatistikler, talep etkenleri ve tedarik zincirlerinde benzeri görülmemiş bir değişim dönemi boyunca endüstrinin hareketliliğini ve dayanıklılığını gösteriyor.

“Pandemi Nonwoven Ürün Kullanımını Artırdı”

Edana’nın Pazar Analizi ve Ekonomik İşler Direktörü Jacques Prigneaux, son on yılda yüzde 4,0’lık yıllık ortalama büyüme oranını oldukça geride bırakan etkileyici büyüme oranının ana itici güçlerini şöyle açıkladı: “Pandemiyle savaşmak için yoğun olarak kullanılan malzemelere olan yüksek talep üretimi etkiledi. Spunmelt ve Drylaid-Hydroentangled nonwovenlar hem ağırlıkta hem de yüzey alanında iki haneli büyüme oranlarına tanık oldu. Benzer uygulamalardaki gelişmeler sayesinde, Wetlaid nonwovenlardaki büyüme de geçen yıl önemliydi. Farklı uygulamalarda zıt trendlerin görüldüğü Airlaid üretimi, bir yıl öncesine göre stabil kaldı.

Nonwovenlar için ana nihai kullanım, 2020’da yüzde 9,6’lık bir büyüme ile 857 bin 940 tona ulaşan yüzde 28’lik teslimat payıyla hijyen pazarı olmaya devam ediyor. Açık nedenlerden dolayı, 2020’de nonwovenlar için en önemli büyüme alanları tıbbi (+% 118,0) ve ıslak mendil / kişisel mendiller (+% 22,0) ve ardından giysiler (+% 32,6) olarak gözlendi.”

Buna karşılık, otomotiv iç mekânlarında (% 23 düşüş), yer döşemelerinde, masa örtülerinde ve telalarda büyük düşüşler görüldü. Ayrıca, inşaat pazarları ve sıvı filtreleme gibi satış hacimleri açısından bazı dayanıklı sektörler sınırlı büyüme gösterdi. Tarımsal uygulamalarda ise negatif büyüme gözlemlendi.

Jacques Prigneaux şunları söyledi: “Bu sonuçlar, katılımcı şirketlerin ve Edana personelinin son birkaç yıldaki çabaları sayesinde,  artan sayıda şirketten gerçek verilerin toplanmasına dayanıyor. Bu araştırma için en az 118 şirket/tesis, 2020 getirilerini doğrudan bildirdi. Giderek daha doğru rakamlar elde edilecek ve bu istatistikleri, üye şirketlerdeki planlama ve kıyaslama amaçları için kesinlikle daha uygun hale getirecektir.”

Edana Genel Müdürü Pierre Wiertz, “Bu rakamların ardında, her şeyden önce, amacı her zaman insanların varlığı ve sağlığını korumak olan, şimdi her zamankinden daha iyi tanınan şirketler için çalışmaktan gurur duyabilecek binlerce kadın ve erkeğin çabalarını ve emeğini görüyoruz.” dedi.