BB Engineering Geri Dönüşüm Sistemi Geliştirmeye Odaklanıyor

Matthias Schmitz, Mühendislik Geri Dönüşüm Teknolojisi Başkanı (solda) ve BB Engineering GmbH Genel Müdürü Dr Klaus Schäfer (sağda)

Orta ölçekli bir Alman makine üretim şirketi olan BB Engineering, 20 yılı aşkın bir süredir sentetik elyaf ve film üretimi için bileşenler ve sistemler üretiyor. Şirket birkaç yıldır geri dönüşüm sistemi geliştirme çalışmalarına odaklanıyor.

Genel Müdür Dr Klaus Schäfer ve Mühendislik Geri Dönüşüm Teknolojisi Başkanı Matthias Schmitz, görünüşte farklı iş birimlerinin nasıl etkileşime girdiğini ve geri dönüşüm işinin mevcut ekstrüzyon ve eğirme sistemleri teknik bilgisinden nasıl faydalandığıyla ilgili bilgiler verdi.

BB Engineering, sentetik elyaf eğirme ekipmanı için ekstrüzyon ve filtrasyon sistemleri yapan bir firma. PET geri dönüşümüyle ilgili yeni bir iş birimi kurmaya nasıl karar verdiniz?

Dr Klaus Schäfer: Orijinal işimiz, çok çeşitli polimerleri sentetik elyaflara, aynı zamanda filmlere ve diğer ürünleri geliştirmeye yönelik ekstrüderler ve filtreler gibi bileşenlere odaklı. Öyle kalmaya da devam edecek. Kısa süre önce portföyümüz, VarioFil formunda kendi kompakt eğirme sistemimiz ile tamamlandı. Ekstrüder ve filtrelerimiz de uzun yıllardır rPET için kullanılıyor. İlk olarak 2005 yılında rPET için bileşenler tedarik ettik. Bu nedenlerle PET geri dönüşümü bizim için tamamen yeni bir şey değildi. 2012’de, aynı zamanda rPET granülünü yüksek kaliteli ipliğe çeviren VarioFil tipi ‘R’yi piyasaya sürdük. Ve 2016’da ‘R+’ tipi ile bir adım daha ileri gittik: kompakt eğirme sistemimizi kullanarak şişe parçalarının doğrudan işlenmesi başka bir deyişle; tek bir adımda geri dönüşüm ve eğirme işine başladık. Bunun arka planındaki amaç; granül üretmenin ara adımından vazgeçerek çok fazla enerji tasarrufu sağlamak, dönüştürme maliyetlerini azaltmak ve şişe parçalarından yüksek kaliteli POY yaratmaktı.

Sentetik elyafların geri dönüştürülmesinde ne gibi potansiyel faydalar görüyorsunuz?

Dr Klaus Schäfer: Kaynak ve çevre dostu şekilde hareket etmenin sosyal sorumluluğunun yanı sıra, geri dönüşüm elyaflarının müşterilerimize önemli ticari fırsatlar sunduğuna inanıyoruz. İlk olarak, üretim atıkları var. Eğirme teknolojisinin her zamankinden daha iyi olmasına rağmen, aşırı üretimden,  devreye alma ve takım değiştirme sırasında B-kalite ürün israfı oluyor. Hammaddelerin sürekli yükselen fiyatları ve bulunabilirliklerinin azalması göz önüne alındığında, değerli materyali basitçe elden çıkarmak yerine, onu işlemek ve üretim sürecine geri döndürmek çok daha ekonomiktir. İplik üreticileri sadece maliyetleri düşürmekle kalmaz, aynı zamanda daha özerk hale gelirler. Ayrıca, artan nüfus yoğunluğu ve hızlı moda gibi genel gelişmeler, polyester ve polyester elyaflara daha fazla talep yaratıyor. Birçok büyük tekstil üreticisi, geri dönüştürülmüş elyafların kullanımı konusunda kendilerine iddialı hedefler koydu. Elyaf geri dönüşümünün potansiyel faydalarının muazzam olduğunu görebilirsiniz.

VarioFil R/R+, BB Engineering için büyük bir kilometre taşıydı. Artık portföyünüzü VacuFil ile genişletiyorsunuz. VacuFil tam olarak nedir ve bu sistemin VarioFil R/R+’dan farkı nedir?

Matthias Schmitz: VacuFil’in başlangıç noktası, müşterilerimize kendi üretim atıklarını yeniden kullanabilecekleri sıfır atıklı bir eğirme sistemi sunmaktı. Bu döngüsel ekonomiyle de çok uyumluydu. VacuFil bu atığı geri dönüştürür. Daha sonra ise işlenmiş malzemeyi dönüştürür. VacuFil yoluna kendi başına devam ederken ayrıca bir granülasyon işlemi ve diğer ileri işleme prosedürleri ile birleştirilebiliyor. Aynı şekilde, eğirme atıkları dışındaki başlangıç malzemeleri de işlenebiliyor. Örneğin; şişe atıkları, tepsiler, filmler gibi. Bir yandan, bunların elbette tamamen farklı özellikleri var, diğer yandan sonraki geri dönüştürülmüş malzemenin gereksinimleri de son kullanıma bağlı olarak değişiyor. VacuFil’in bu tür değişen geri dönüşüm görevlerini güvenilir ve tekrarlanabilir bir şekilde yerine getirebilmesini sağlamak için, geliştirme sırasında içsel viskozitenin esnek kontrolü en büyük öncelikti.

Bilgi birikiminizin kaynağı nedir? İşlenmemiş malzemenin filmlere ve filamentlere işlenmesi ve polyesterin geri dönüştürülmesi aslında tamamen farklı iki işlemdir.

Dr Klaus Schäfer: Elbette bunlar tamamen farklı iki süreç, ancak geri dönüştürülmüş malzemeye son ürün açısından bakıyoruz. Nihai ürünün istenen özellikleri, başlangıç malzemesinin gerekli kalitesini ve dolayısıyla geri dönüştürülmüş malzemeler ve bunların üretimi için gereksinimleri belirliyor. Dönüp dolaşıp aynı noktaya geliyoruz. Bu nedenle, daha fazla işlemcinin yüksek kaliteli ürünler oluşturmak için kullanabilmesini sağlamak için PET’i geri dönüştürürken neyin önemli olduğunu tam olarak biliyoruz.

Teoride, bu çok umut verici geliyor. Peki pratikte performansı nasıl?

Matthias Schmitz: Denemelerimiz, – doğru konfigürasyonda – üst düzey ekstrüzyonumuzun ve hepsinden önemlisi filtrasyon teknolojilerimizin, yüksek kaliteli POY veya FDY için üst düzey rPET granülleri üretebildiğini gösterdi. Sistemimiz 0,15 dl/g’ye kadar içsel viskozite artışı ve sadece ± 0,01 dl/g homojenlik dalgalanmaları yaratıyor. Testlerimizde olağanüstü sonuçlar elde ettik. Kısmen, VacuFil sistemlerimizin geri dönüştürülmüş malzemeleri, özellikle eğirme kopmaları ve tiftik oluşumu açısından, testlerde kullanılan işlenmemiş malzemeye kıyasla üstün eğirme özellikleri sunuyor.

Geri dönüştürülmüş malzemeleri kullanırken normalde tavizleri kabul etmeniz gerektiği düşünüldüğünde, bunlar şaşırtıcı derecede olumlu sonuçlar. Bunu nasıl başardınız? VacuFil sürecini bu kadar özel yapan nedir?

Matthias Schmitz: Temel olarak, katı hal çoklu yoğuşma proseslerinden daha etkili bir şekilde temizleyen sıvı halde çoklu yoğuşma kullanıyoruz. Ancak VacuFil’in gerçekten en iyi özelliği her şeyden önce Visco+ bileşenimizdir. Bununla viskozite oluşumu ve viskozite homojenizasyonu için benzersiz bir vakum filtre sistemi geliştirdik. Şu anda bekleyen bir patentimiz var. Buna üst düzey ekstrüzyon, geniş alanlı filtreleme ve mükemmel gaz giderme teknolojisi ile etkileşimi ekleyin.

Dr Klaus Schäfer: Bu ünitelerin doğru konfigürasyonu kesinlikle belirleyicidir. Uzun yıllara dayanan ekstrüzyon ve filtrasyon uzmanlığımıza dayanarak burada başarılı olduğumuz için gurur duyuyoruz.

VacuFil’in çeşitli ileri işleme prosedürleriyle uyumlu olduğundan bahsettiniz. Üreticilerin gerçekte ne gibi olanakları var?

Matthias Schmitz:  VacuFil’i çeşitli peletleme üniteleriyle birleştirebilirsiniz. Bununla birlikte, VacuFil’den geri dönüştürülmüş eriyiği, bunların eğirme sistemleri, film üretim birimleri veya diğer üretim süreçleri olup olmadığına bakılmaksızın doğrudan diğer işleme sistemlerine de besleyebilirsiniz. Birçok olası seçenek var. BB Engineering ayrıca VacuFil için çeşitli isteğe bağlı eklentiler sunuyor. Örneğin, geri dönüştürülmüş malzemenin bir çoklu yoğuşma sisteminde işlenmemiş polimer akışına geri döndürülmesini sağlayan 3DD karıştırma sistemimiz. Bu karıştırma sistemi, rPET eriyiğine katkı maddeleri, masterbatchler ve benzeri eklemek için de kullanılabilir. Genel olarak, VacuFil son derece modüler ve esnektir.