Berteks, Koku Yapmayan ve Yanmazlık Özelliği Bulunan Kumaş Üretti

Yaklaşık bir asırdır faaliyette olan Berteks firması, her geçen gün gücüne güç katarak hizmet vermeye devam ediyor. Üç kuşak boyunca süre gelen bilgi birikimi ve tecrübesiyle büyüyen Berteks, yeni teknolojilerle kendini geliştiriyor. Yüksek standartta üretim kalitesine sahip olan firmanın bin kişiden fazla çalışanı bulunuyor.

Berteks, tamamı son model dokuma makinelerinin bulunduğu parkurunda, yılda ortalama 30 milyon m2 fantazi perdelik kumaş üretiyor. Firma, 5 kıtada 200 ülkeye ihracat yaparak ev tekstili pazarında üstünlüğünü koruyor. Firmanın üretiminin yaklaşık %80’ini fantezi iplikler, perdelik ve döşemelik kumaşlar, dekoratif stor perdeler, zebra, plise ve polyester screen perdeler, ev deko- rasyon ve cam balkon perde sistemleri, kartela ve kitap üretimi oluşturuyor.

Üretiminin yaklaşık %40’ı teknik tekstillerden oluşan firmanın bünyesinde 22 tescilli marka, 2 patent, 8 faydalı model ve 16 tasarım bulunuyor. Cirosunun yaklaşık %5’ini Ar- Ge’ye ayıran Berteks, 45 kişilik ekibiyle Ar-Ge biriminde 2016 yılının Aralık ayından beri resmi olarak hizmet veriyor. Firma Ar-Ge merkezi ile daha inovatif, modern, katma değerli ürünler geliştirmeyi amaçlıyor.

Firma, son zamanlarda enerji üreten perdeler üzerine çalışmalar yapıyor. Özel kaplamayla üretilen kumaşlarda yanmazlık özelliği geliştiriliyor. Ayrıca bu ürünlerin, üst düzey kir itici antibakteriyel olması sağlanacak. Berteks’in bir de akustik perde ürünü bulunuyor. Perde, ses dalgalarını emen kumaştan oluşuyor. Ortamdaki sesi en aza indiren kumaş birçok alanda tercih ediliyor. Ürün ağırlıklı olarak Avrupa ülkelerine satılıyor.

Stor şeklinde kullanılan PVC kumaşlar içerisinde cam elyafı olduğu için yaz aylarında koku yapan kumaşlar yerine Berteks, polyester screen kumaşı üretti. Bu ürün hem koku yapmıyor hem de yanmazlık özelliği bulunuyor.

Firmanın ayrıca, TÜBİTAK 1501 adında projeleri bulunuyor. Geliştirilen makine projesi ile verimlilik artışı sağlanıp endüstri 4.0’ı kuvvetlendiren bir çalışma yapılıyor. Firmanın 1501’de temiz üre- tim yapacakları kumaş projeleri bulunuyor. Aynı zamanda Berteks, 1505 projesi ile üniversite-sanayi iş birliğini geliştiriyor.