İpeker, Vegan Kumaş Üretimiyle Tekstil Ürünlerinde Fark Yaratıyor

1930 yılında kurulan İpeker firması, 1800’lü yılların sonunda Osmanlı döneminde ipek böceğiyle başladığı ticaret hayatına kumaş üretimiyle devam etti. Dünyanın en önemli firmaları arasında yer alan İpeker, aldığı “V-Label” sertifikası ile ürettiği vegan kumaşları ev tekstilinde de kullanmaya başladı.

Şu an da 52 ülkeye ihracat yapan İpeker, test süreçlerini tamamlayarak Avrupa Vejetaryen Birliği tarafından verilen “V-Label” sertifikası ile vegan kumaş üretimi gerçekleştiriyor. Sahip olduğu tecrübesini ev tekstilinde de kullanan firma, bu alanda dünyanın öncüsü konumunda bulunuyor. Almanya, İngiltere ve İtalya’da da ofisleri bulunan İpeker, vegan ve vegan cupro kumaşlar ile Almanya, Fransa, İtalya, Amerika, Japonya, Avustralya, Kanada gibi çok geniş bir coğrafyada hizmet veriyor.

Cupro kumaşın Türkiye’deki ilk ve tek üreticisi konumunda olan İpeker, daha çevreci kumaşlar üretmek amacıyla vegan kumaş üretimi üzerine yoğun çalışmalar yapıyor. Üretilen kumaşların hiçbir aşamasında hayvansal protein bulunmadığını dile getiren İpeker Yönetim Kurulu Üyesi İhsan İpeker, “Bu DNA testiyle de garanti altına alındı.

Oeko-Tex sertifikalarımızda da işlem olarak belirtiliyor. Bunu gerçekleştiren dünyadaki ilk firma pozisyonundayız.  Kumaşlarımız TR koduyla dünyada dolaşıyor. Bu da bizim için ayrı bir gurur kaynağı.” dedi.

Vegan Cupro Kumaş Yaşlanmayı Geciktiriyor

Pamuk atıklarından üretilen vegan cupro kumaş, gömüldüğü zaman üç ay içinde toprağa karışıyor. Firma ürettiği bu kumaş ile hayvanları bir ürün olarak kullanmak yerine yaşam haklarının korunmasını amaçlıyor. Ayrıca İpeker firması, hayvanların insanlara yönelik bir mülk olmadığını, bedenlerinden bir parçanın dahi insanların konforuna yönelik kullanılmaması gerektiğini savunuyor. İnsan cildine hassasiyet gösteren bu kumaş, üzerinde en az seviyede deterjan barındırıyor. Yıkamalarda kullanılan kimyasalların cilde geçmesini yavaşlatıyor. Cilt hassasiyeti açısından klimatik özellikler sergiliyor. Elektriklenmeme özelliği sayesinde vücut fonksiyonlarının daha düzgün şekilde çalışmasını sağlıyor.

Bunların yanı sıra İpeker, 35 kişilik Ar-Ge ekibinin çalışmaları sonucunda Vegan Uyku Teknolojilerini geliştirdi. Firmanın ürettiği anti-aging yastıklar, yaşlandırmayı hızlandıran etkenleri bertaraf ederek bu süreci olabildiğince yavaşlatıyor.