Jelly Tekstil Denildiği Zaman Güven Duygusunun Oluşmasını Sağlayacağız

DongGuan Jelly Tekstil Konfeksiyon ve Nakış Aksesuarları Ltd. Şti. yatırımıyla kurulan Jelly Tekstil, Çin’de tekstil yan ürünleri üretimi konusunda lider firmalar arasında yer alıyor. 50.000 m² kapalı alan ile 20 üretim hattına sahip olan firma; günlük 500.000 m kâğıt tela ve 500.000 m dokuma tela üretme kapasitesiyle büyümeye devam ediyor.

Uluslararası şirket olma sürecine 1995 senesinde giren Jelly Tekstil’in; Tayland, Endonezya, Vietnam, Kamboçya, Burma, Türkiye ve diğer ülkelerde üretim tesisleri ile satış ofisleri bulunuyor.

İlk olarak Niğde’de 16.000 arazi üzerine 2000 m²’lik kapalı alan ile entegre bir şekilde nonwoven dip kumaş, ilaçlama ve paketleme üretim tesisi kuran Jelly Tekstil’in şu an günlük m nonwoven üretim kapasitesine sahip tesisi bulunuyor. Kapasitesini daha da genişleterek Türkiye pazarındaki payını artırmayı hedefleyen Jelly Tekstil, Türkiye’nin en büyük tela dağıtıcı firmaları ile iş anlaşmalarına devam ediyor. Nonwoven Teknik Tekstil Teknoloji dergimizin bu ay ki sayısında Jelly Tekstil’in Türkiye Temsilcisi Selim Güleş ile röportaj gerçekleştirdik.

Öncelikle bize kendinizden ve firmanızdan bahsedebilir misiniz?

Jelly Tekstil’in Türkiye temsilcisiyim. Beş ayrı ülkede üretim tesisi bulunan uluslararası firmamızın, Türkiye bağlantısıyla ilgileniyorum. Bu tesislerden en kuvvetli olanı Çin’de yer alıyor. Orada 40 dönümlük bir arazi üzerinde bütün fabrikalarımızı tek noktada toplayacağız. Şu an 20 dönümlük alanı tamamen kapatılmış durumda. Teknik tekstil alanında yeni ürünlerin üretimlerine de başladık.

Jelly Tekstil, Türkiye’deki üretim faaliyetlerine ne zaman başladı?

2013 yılının Ağustos ayında kurulan tesisimiz, yıl sonuna doğru ilaçlama tesisi olarak faaliyete geçti. Geçen zaman içerisinde tesisimizi entegre hale getirerek konfeksiyonluk kağıt tela ürünlerimizin tümünü burada üretebilir hale geldik.

Çalışmalarınız hakkında bilgiler verebilir misiniz?

Bez tela ve kâğıt tela dışında; makyaj temizleme mendili, çocuk bezi ve temizleme mendili, maske, önlük, tek kullanımlık havlu, tek kullanımlık çarşaf, hasta bezi gibi ürünler üretmeye hazırlanıyoruz. Ayrıca ambalaj sektöründe de birkaç ürünün üretimini planlıyoruz. Üretimine ara verdiğimiz koli bantları ile çift taraflı bantları tekrar üreteceğiz. Bunların yanı sıra nakış tela gruplarımızı da hareketlendireceğiz. Kolay yırtılabilir, suda eriyen, nakış iplikleri de planlarımız dâhilinde bulunuyor. Türkiye’de üretmeyi planladığımız yeni ürünlerimiz, yeni bir marka ile ülke piyasasına girecek. En önemli nokta marka bilincini oluşturabilmek. Bu sebeple Jelly Tekstil denildiği zaman insanlarda güven duygusunun oluşmasını sağlayacağız.

En çok rağbet gören ürünlerinizden bahsedebilir misiniz?

Şu an konfeksiyon ürünleri üzerine yoğunlaşmış durumdayız. Bunlar- dan en yoğun ilgi gören ürünlerimiz, kâğıt tela ve bez tela grubundan; iplik jarse tela ürünleridir.

Yaptığınız yatırımlardan bahsedebilir misiniz?

Niğde’deki fabrikamızı normal kapasitesinin iki katına çıkardık. Piyasa talepleri doğrultusunda yeni üretim hatları ekleyerek kapasitemizi artırmayı planlıyoruz. Ayrıca arazimiz üzerine yeni fabrika binaları kurmayı düşünüyoruz. Arz-talep doğrultusunda -ve tabi ki piyasa koşulları da çok önemli- sürekli büyümeyi hedeflemiş durumdayız. Üretimler Türkiye’de olmazsa hem bizim açımızdan hem ülkemiz açısından çok fazla bir avantaj sağlamaz. Türkiye konum olarak önemli bir noktada yer aldığından, burada üretim yapmak bizim önceliğimiz olacak.

Piyasanın firmanıza yaklaşımı ve markanızın bilinirliği hakkında ne düşünüyorsunuz?

Piyasa ile rekabet edebilir düzeyde olduğumuzu düşünüyoruz. Üretimlerimizin Türkiye’de olması göreceli olarak bize fiyat avantajı sağlıyor. Özellikle yurt dışından gelen müşterilerimiz bu sebeple bizimle çalışmak istediklerini söylüyorlar.

Satış sonrası servisinizden bahsedebilir misiniz?

Amacımız tamamen marka değerini korumak olduğu için ürünlerimizin her daim kalitesine önem veriyoruz. Müşterimizin problem yaşadığı konularda devreye girip bunun çözümünü sağlıyoruz. Jelly Tekstil olarak tamamen müşteri odaklıyız. Ürünlerimizde bir problem çıkmayacağını da garanti ediyoruz.