Kansan Materials Yeni Islak Serim Üretim Makinelerini ve Teknolojilerini HIGHTEX 2022 Fuarı’nda Sergileyecek

Kansan Materials Satış Direktörü Erendiz Anıl Kırhanlı, “HIGHTEX 2022 fuarında Kansan Materials’ın gelişmiş malzeme işleme teknolojilerini yerel pazara ve uluslararası pazara tanıtmayı hedefliyoruz.” dedi.

Kansan 1992 yılında 4 çalışan ile 200 m2’lik alanda küçük bir atölye olarak kuruldu ve yerel pazar için çeşitli kuru kâğıt katlama makineleri üretmeye başladı. İlk ıslak mendil makinesini 1998 yılında üretti. 2000’li yılların başında yatay paketleme ve robotik kapak takma makinelerini portföyüne ekledi. 2019 yılında ıslak mendiller de dâhil olmak üzere çeşitli endüstriler için esnek, verimli ve robotik hat sonu çözümleri için Andropack’i kurdu.

Firma, 2015 yılında hijyen, bebek bakım, kişisel temizlik alanlarındaki artan sürdürülebilir ve çevre dostu hammadde talebinden hareketle Wetlaid üretim hattı tasarımı ve imalatı için Kansan Materials’ı kurmak üzere ilk adımlarını attı. Web şekillendirme teknolojilerini kullanarak ağırlıklı hijyen, kişisel bakım ve medikal olmak üzere filtrasyon, inşaat ve yalıtım sektörleri için yenilenebilir ve çevre dostu Wetlaid nonwoven üretimi yapabilen temel makineler üretti. Wetlaid kısaca pulp, selüloz ve benzer organik fiberlerlerden oluşan, suda çözünebilir ve biyo-bozunabilir özelliklere sahip çevre dostu ve sürdürülebilirlik özellikleri ile öne çıkan bir nonwoven malzemedir.

Kansan Materials firması, 30 yıldır piyasanın ihtiyaçları doğrultusunda daha esnek ve özel çözümlere ulaşmak için makine ve hizmetlerini sürekli yeniliyor; küresel ticaretin dinamiklerini, gereksinimlerini ve eğilimlerini sürekli ve yakından izliyor. Kansan, bugün itibari ile 55 ülkeye 1000’den fazla başarılı proje teslim etti.

Kansan Materials Satış Direktörü Erendiz Anıl Kırhanlı ile Nonwoven Technology dergisi için bir röportaj gerçekleştirdik. Kırhanlı, firmanın geleceğe yönelik hedefleri, sektördeki gelişmeler ve HIGHTEX 2022 fuarıyla ilgili görüşlerini paylaştı.

Kansas Materials, Türkiye’de Daha Önce Yapılmamış Pek Çok Makine Geliştirdi

Ürün portföyünüz, kullanım alanları ve üretim kapasitenizden bahsedebilir misiniz? Ürünlerinizi rakiplerinizden ayıran başlıca özellikleri nelerdir?

Kansan Materials’ın portföyünde headboxlar, su ile bağlama üniteleri/su jetleri, kurutucular ve sarıcı/sıyırıcı üniteler bulunuyor. Islak serim uygulaması; mendiller ve ıslak mendillerden, duvar kağıtlarına, çay poşetlerine, filtre malzemelerine, cam ve karbon fibere kadar uzanıyor. Bu malzemeler medikal ve hijyen, otomotiv, havacılık, inşaat ve hatta ev ürünleri sektörlerinde kullanılabiliyor.

Kansan her şeyden önce bir teknoloji ve tasarım grubu. Yani grup içinde üretilmekte olan tüm makinelerin tasarımları ve buna bağlı rekabetçi avantajları Kansan’ın genel kabiliyeti ve teknik üstünlüğünden kaynaklanıyor.

Kansan toplam cirosunun çok ciddi bir kısmını Ar-Ge faaliyetlerine ayırıyor. Kansan Ar-Ge Merkezi şu ana kadar Türkiye’de daha önce yapılmamış pek çok makine konsepti geliştirdi ve bunları dünya pazarlarına sundu. Bu anlamda, sahasında öncü ve trend belirleyici bir rol üstleniyor.

Kağıt, nonwoven, ıslak mendil sektöründeki toplamdaki 30 yıllık tecrübemize ek olarak Dünya’nın çok çeşitli yerlerinde geniş bir müşteri ağımız bulunuyor. Bu da bizi farklı coğrafya ve müşteri segmentlerinden gelen çeşitli ihtiyaçlara cevap vermek zorunda bırakıyor ve buna uygun makine çözümleri üretme imkânı veriyor. Müşteri portföyümüzde bulunan farklı seviyelerde faaliyet gösteren lokal, çok uluslu ya da uluslararası büyük gruplarlar talepleri sayesinde ürettiğimiz tüm makinelerde otomasyon, entegrasyon, iş güvenliği, üretim hızı, makine çalışma verimliliği, atık oranları gibi üretim açısından kritik tüm parametreleri gözetmek, test etmek ve daha iyisine ulaşmak için devamlı bir çaba içindeyiz.

Erendiz Anıl Kırhanlı, Kansan Materials Satış Direktörü

Üretim tesisinizde makine ve teknoloji yatırımı yaparken rekabet gücünüzü ve kalitenizi sürdürebilmek adına nelere dikkat ediyorsunuz?

Standart makine üretimi yanında özel tasarım ya da konsept makineler de üretebildiğimiz için özellikle makine tasarım süreçlerimiz son derece titiz yapılıyor. Hem bizim üretim imkânlarımız hem de müşterilerimizin makine kullanım kolaylıklarını düşünerek en pratik ve düşük maliyetli üretim konseptlerini kaliteden ödün vermeden uyguluyoruz.

Ayrıca mühendislik ve üretim ekiplerimiz devamlı olarak dünyadaki fuar ve eğitim programlarını takip ederek teknolojideki gelişmeleri çok yakından izliyor. Uygun ve faydalı olduğunu düşündüğümüz kısımları hızlı bir şekilde kendi sistemimize adapte edebiliyoruz.

Üretiminizin ne kadarını ihraç ediyorsunuz? İhracat yaptığınız ülkeler/ bölgeler nerelerdir? Bu doğrultuda, dünyadaki satış ağınız ve yapılanmanız hakkında neler söyleyebilirsiniz?

Kansan global pazarın her yerinde aktif olarak faaliyet gösteren bir firma. Kansan makinelerine, Rusya’dan Finlandiya’ya Endonezya’dan Çin’e, Kore’den Peru’ya, Güney Afrika Cumhuriyeti’nden Meksika’ya kadar hemen her yerde rastlayabilirsiniz. Bunların arasında makine konusunda çok iyi olan Almanya, Amerika, İtalya gibi ülkeler de bulunuyor. İhracatımız toplam ciromuzun %90’nına karşılık geliyor.

Sürdürülebilirlik, dijitalleşme ve çevre dostu üretim son yıllarda tüm dünyanın en önemli gündemlerinden biri diyebiliriz. Firma olarak bu konularda ne tür adımlar atıyorsunuz?

Müşterilerimiz Wetlaid hattımız ile yenilenebilir ve çevre dostu hammaddeler üretmeyi hedefliyor. Nihai ürün kadar üretim sürecinin de çevre dostu olabilmesi için makinelerimizi enerji ve su tüketimini optimize eden teknolojiler ile donatmaya özen gösterdik. Filtrasyon sistemimizde yaptığımız yenilikler ile fiber geri kazanımını ve su geri kazanımını, ısı geri kazanım sistemiz ile enerji tasarrufunu maksimize etmeyi hedefliyoruz.

Uzun bir aradan sonra teknik tekstiller ve nonwoven sektörünü bir araya getirecek olan HIGHTEX 2022 Fuarı’nın sektöre kazanımları ile ilgili görüşlerinizi bizimle paylaşabilir misiniz?

HIGHTEX 2022 sektörden birçok katılımcıya ve firmaya ev sahipliği yaptığından, müşterilerimiz ile birebir görüşmeler yapmak, son trendleri, teknolojileri yakından takip etmek ve Kansan Materials’ın yeni ıslak serim üretim makinelerini ve teknolojilerini tanıtmak açısından çok faydalı olduğunu düşünüyoruz.

HIGHTEX 2022’de sergilemeyi planladığınız yeni ürünleriniz veya yeni teknolojileriniz var mı?

Aslına bakarsanız HIGHTEX 2022 fuarında Kansan Materials’ın gelişmiş malzeme işleme teknolojilerini yerel pazara ve uluslararası pazara tanıtmayı hedefliyoruz.