Kraig Biocraft, ABD Ordusu İçin İpek böceğinden Kumaş Geliştirdi

Örümcek ipeği bazlı elyaf geliştiren Kraig Biocraft Laboratories, koruyucu tekstillerde kullanıma daha uygun fiziksel özelliklere sahip elyaflar üreten, genetik yapısı değiştirilmiş bir ipek böceği türü geliştirdi. Bu çalışma, şirketin ABD Ordusu ile yaptığı sözleşme kapsamında gerçekleştirildi. Bu sayede şirket, yeni elyaflarda üretim oranını artıracak.

Şimdilik Dragon Silk 2.0 olarak adlandırılan bu yeni tür, şirketin mevcut Dragon Silk ürünleri üzerinde geliştirdiği koruyucu liflerin yeni versiyonu olup, şirketin rekombinant örümcek ipek materyallerindeki özellikleri en yeni piyasa performans gereksinimlerine uyarlayacak şekilde geliştirildi. Şirket; seçkin bir yetiştirme proGramı ile eşleştirilen fiber performans test özellikleri kullanarak orijinal Dragon Silk’ten daha güçlü, fakat daha az esnek olan bir kumaş geliştirdi.

ABD Ordusu’nun özellikle anti-balistik uygulamalardaki ihtiyaçlarına göre özel olarak tasarlanan bu yeni rekombinant örümcek ipek türü, şirketin Ordu ile olan kalkınma anlaşmasının ikinci etabını oluşturuyor. Kraig Labs, geçtiğimiz yaz orijinal Dragon Silk malzemesinden üretilen atış paketi panellerini Ordu’ya teslim etmiş olup şu an bu panellerin test edilmesini bekliyor.

Şirket COO’su Jon Rice “Ordu, bu projenin ikinci aşaması için anlaşma kararı aldığında, ipek böcekleri sayesinde teknolojimizin gücünü ve yaklaşımımızı kanıtlamak için bize harika bir fırsat verildiğini biliyorduk.” dedi. “Bugün, çalışmalarımızın başarılı olduğunu ve koruyucu tekstil uygulamaları taleplerine daha uygun bir rekombinant örümcek ipeği üreten bir ipek böceği serisi üretmekte olduğumuzu duyurmanın heyecanını yaşıyoruz. Bu yeni kumaşın, kurşun geçirmez yelek pazarının oldukça ilerisinde bulunan örümcek ipeği pazarının, genişlemesinde ve ticarileşme- sinde önemli bir rol oynayacağını umuyoruz.” dedi.

Kraig Biocraft Laboratuvarları İkinci Nesil Dragon Silk’in Üretimini Artırıyor

Bu yeni malzeme, şirketin performans odaklı rekombinant örümcek ipeği geliştirme sürecine uygun olarak, özellikle dayanıklılık ve azaltılmış esneklik ile gelişmiş koruma sağlaması beklenen koruyucu tekstil ürünlerinde kullanılmak amacıyla Kraig Labs Michigan araştırma merkezinde tasarlandı.

Dragon Silk 2.0’ın üretimini genişletme çalışmaları iyi bir şekilde devam ediyor; üretim ekibi ABD merkezli pilot üretim tesisinde on binlerce yeni transgenik ipek böceği yetiştirmeye başlamış durumda. Kraig Labs, önümüzdeki 30 gün boyunca, bu yeni ipek böceği malzemenin üretim hacmini milyonlara çıkarmayı planlıyor, zira bu yeni nesil rekombinant örümcek ipliğinden yapılan ilk ipek iplik ve kumaşlar şu anda üretime hazırlanıyor.

Şirket ayrıca çok bileşenli iplik tasarımı ve eğirme alanındaki uzmanlarla ortaklıklar geliştirmek için, yüksek performanslı örümcek ipeğini diğer geleneksel malzemelerle harmanlayan yeni özel iplikler geliştirmeye hazırlanıyor. Bu çalışma ile, özellikle yüksek performanslı dayanıklı ürünler ve diğer benzeri pazar segmentlerinde kullanılan iplik ve kumaşlar geliştirilmesi bekleniyor.

Rice, “Yeni tanıtılan bu malzemenin üretimini hızla artırma çalışmaları, ilk testlerden pilot üretim projelerine kadar her aşamada ipek böceklerini ve mevcut küresel ipek altyapısını kullanan yaklaşımımızda önemli bir değişken olmuştur. Mevcut küresel altyapı, ekipman ve kalifiye iş gücü ile yılda 150.000 tondan daha fazla geleneksel ipek üretmek mümkün. Rekombinant örümcek ipek böceği teknolojimiz, geleneksel ipek böcekleri için doğrudan bir ikame olup, pazara en az yatırımla yeni ürünler sunmada hızlı hareket etmemizi sağlıyor.” dedi.

Dragon Silk 2.0’ın ve ayrıca şirketin diğer rekombinant örümcek ipek böceklerinin üretiminde gelecekteki gerçekleşecek büyümenin, şirketin yan kuruluşu olan Prodigy Textiles’a ve Vietnam’daki faaliyetlerine yönlendirilmesi beklenirken, şirketin ABD’deki tesisleri yeni nesil malzemelerin geliştirilmesine odaklanmış durumda.