Motosiklet Kazalarında Yaralanmaları Azaltmak İçin Hava Yastıklı Kot Pantolon

Göteborg merkezli yenilikçi bir hava yastığı ve tasarım şirketi olan Airbag Inside Sweden AB, hava yastıklı kot pantolonu hem hayat kurtarmak hem de toplumsal maliyetleri azaltmak için geliştirdi.

Smart Textiles Proje Lideri Marie Widén

Biz tüketiciler son birkaç yıldır bisiklet kasklarında uygulanan hava yastığı teknolojisine sahip ürünleri veya benzerlerini satın alıp kullanabiliyoruz. Aynı tür teknoloji, diğer koruma aksesuarlarının yanı sıra binicilik sporları için güvenlik yeleklerinde de kullanılabilir. Günümüzde geleneksel motosiklet güvenlik donanımları yerine her gün kullandığımız kot pantolonlar yollarda kullanılmak üzere tasarlanmış yerleşik hava yastıklarıyla geliştiriliyor.

Göteborg merkezli yenilikçi bir hava yastığı ve tasarım şirketi olan Airbag Inside Sweden AB, hava yastıklı kot pantolonu hem hayat kurtarmak hem de toplumsal maliyetleri azaltmak için geliştirdi. Airbag Inside Sweden AB, yazılım, donanım, kot pantolon üretimi ve hava yastığı inovasyonunda uzmanları bir araya getiren bir konsorsiyumun parçası. Konsorsiyum, Science Park Borås’ın bir parçası olan Smart Textiles’ın ortak olduğu Avrupa Birliği tarafından finanse edilen SmartX hızlandırma programı kapsamında hava yastıklı kot pantolonları geliştiriyor.

Geliştirici ve Tasarımcı Moses Shahrivar

Piyasa Yeni Hava Yastıklı Kotları Heyecanla Bekliyor

Smart Textiles Proje Lideri Marie Widén geliştirilen ürün ile ilgili şunları söyledi: ‘‘Smart Textiles olarak biz Airbag Inside ile 2020’nin başında tanıştık ve proje fikirlerini duyduk. Fikirlerinde büyük bir potansiyel ve inovasyon gördüğümüz için SmartX aracılığıyla finansman başvurusunda bulunma fırsatını hemen kullandık. Başarılarını an be an izlemek çok eğlenceliydi ve görünüşe göre piyasa bu yeni hava yastıklı kotlarının piyasaya çıkmasını sabırsızlıkla bekliyor.’’

Geliştirici ve tasarımcı Moses Shahrivar ise projeden çok memnun olduğunu belirtti. Shahrivar, “Hedefimiz 1.000 motosikletçiye ulaşmaktı ve şimdiden 5.000 kişi kaydoldu. Umudumuz, bu yılın ilerleyen günlerinde veya gelecek yılın başında lansman yapabilmek. Geriye, hava yastığını etkinleştirmede kullanılan algoritmayı optimize etmek, prototip testleri ve çarpışma testleri gerçekleştirmek ve kot pantolonun CE onaylı olması için çalışmak var.” şeklinde konuştu.

 

Trafik ölümlerini azaltıyor

Hava yastığı kotlarının ölümcül trafik kazalarının azaltılmasına katkıda bulunacağı umuluyor. ABD Ulaştırma Bakanlığı tarafından yapılan Ulusal Karayolu Trafik Güvenliği İdaresi Araştırması’na göre; şiddetli motosiklet kazalarında vücudun alt kısmı üst kısmına göre daha fazla yaralanıyor. Vücudun alt kısmındaki yaralanmalar daha az hayati tehlike arz ediyor, ancak sürücü hayatta kalsa bile yaralanmalar büyük ölçüde kalıcı olma eğilimi gösteriyor. Bu durum; vücudun alt kısımlarında meydana gelen yaralanmaların topluma uzun vadeli maliyetinin üst vücuda göre çok daha yüksek olabileceği anlamına geliyor.

 

Marie Widén, “Akıllı Tekstiller her zaman yenilikçi niteliklere sahip proje fikirleri arıyor. Bu proje aynı zamanda hayat kurtaran bir fonksiyon ekleyebilirseniz, çok daha özel bir şey olur. Toplumsal tasarrufa katkıda bulunabilecek ve aynı zamanda tekstilde yenilikçi teknolojiler yaratabilecek bir ürünle, başarılı olmak için her fırsatın olduğuna inanıyorum.” dedi.