Multitexx Spunbond: Güçlü ve Hafif

Nonwoven her alanda başarılıdır. Olağanüstü çeşitlilikleri ve uyumlulukları sayesinde hijyen, tıp, inşaat, endüstri ve çevre sektörlerinde giderek daha da fazla uygulamada kullanılmaktadır. Uygun maliyetli olmaları sayesinde giderek geleneksel malzemelerin de yerini daha fazla almaya başlamıştır.

Hafif ve güçlü spunbond nonwoven için sürekli büyüyen bir talep mevcuttur bu talebe Herdecke Almanya merkezli yeni şirket Multitexx GmbH zorlu uygulamalara yönelik üstün nitelikli polyester (PET) ve polipropilen (PP) spunbond ile yanıt vermektedir. Yine Herdecke merkezli olan Dörken Group’un bağlı kuruluşu olan Multitexx ana şirketin Reicofil üretim hattı ile biriktirdiği 15 yılı aşkın deneyime erişebiliyor.
Bu zorlu üretim sürecinin verimliliğine önemli bir katkı ise yeni kullanılmaya başlanan laydown banttan geliyor: GKD – GEBR tarafından üretilen CONDUCTIVE® 7701 tipi bant. KUFFERATH AG. Multitexx ve Dörken dayanıklılığı, esnekliği, antistatik özellikleri ve mükemmel temizleme imkânlarından etkilendikleri için bu bandı ikinci ve hatta daha yüksek performanslı üretim hattında kullanmaya karar verdiler.
Uluslararası faaliyet gösteren Dörken Group üyeliği aracılığı ile Multitexx neredeyse yirmi yıllık bir spunbond üretim bilgisinden faydalanmakta.
125 yıl önce kurulan ana şirket henüz 1960’larda dik çatılar için taban çarşaflar geliştiriyor ve üretiyordu. 2001 yılında Dörken Reicofil spunbond hattını aldı ve kompozit inşaat lamine pazarı için kendi fabrikasında spunbond üretimine başladı. 15 yıl sonra piyasadaki hızlı büyüme ikinci ve daha yüksek performanslı bir Reicofil hattının edinimini zorunlu hale getirdi. Bu da hem Dörken’deki üretim kapasitesi problemlerini çözdü hem de Multitexx’in kuruluşunu tetikledi. Ocak 2015’ten bu yana yeni şirket termo-kalenderli polyester veya polipropilenden yapılmış yüksek kaliteli spunbond nonwoven kumaşlar.