Oerlikon Polymer Processing Solutions, Teknik Tekstil Uygulamalarıyla Techtextil’de

Oerlikon Polymer Processing Solutions, bu yılki Techtextil fuarında uzman ziyaretçileri teknik tekstil üretimi ile ilgili yeni uygulamalar, özel süreçler ve sürdürülebilir çözümler hakkında bilgilendirecek.

21-24 Haziran tarihleri arasında Salon 12.0’de, C60 numaralı stantta sohbetlerin odak noktası, hava yastıkları, emniyet kemerleri ve lastik kordları ve ayrıca jeotekstiller ve nonwoven filtre kumaşlar ve bunların çeşitli kullanımları olacak.

Hava yastıkları için daha fazla polyester

Hava yastıkları, artık mobil günlük yaşamdan ayrı düşünülemiyor. Kullanılan iplikler esasen poliamidden oluşuyor. Her zamankinden daha çeşitli hale gelen hava yastığı uygulamaları ve aynı zamanda giderek daha büyüyen sistemler nedeniyle, günümüzde uygulama gereksinimlerine ve maliyet/kullanım analizine bağlı olarak çoğunlukla polyester de kullanılıyor. Oerlikon Barmag’ın teknolojileri bu bağlamda değerli bir katkı sağlıyor. Yüksek üretkenliğin ve düşük enerji tüketiminin yanı sıra, özellikle tutarlı üretim süreçleri ile etkileyici sonuçlar ortaya çıkıyor. Ayrıca, araç üretiminde kullanılan neredeyse tüm diğer tekstil ürünleri gibi, yolcuların maksimum güvenliği sağlaması gereken hava yastıkları için tüm yüksek kalite standartlarını karşılıyorlar.  Ve bu, aracın tüm kullanım ömrü boyunca her iklimde ve dünyanın her yerinde herhangi bir fonksiyon kaybı olmadan gerçekleşiyor.

Kazalarda bir numaralı cankurtaran arabanın gövdesi veya hava yastığı değil, emniyet kemeridir. Araçtakileri sıkıca yerinde tutar ve böylece diğer koruyucu teknolojilerin tam işlevlerini geliştirmesini sağlıyor.

Emniyet kemerleri için yüksek çekme mukavemetli iplikler

Emniyet kemerleri, yolcuları korumada çok önemli bir rol oynuyor. Bir çarpma durumunda yükü azaltmak için acil bir durumda kontrollü bir şekilde esnemeli ve aynı zamanda üç tondan fazla çekme kuvvetlerine dayanabilmeli. Bir emniyet kemeri, yaklaşık 300 filament iplikten oluşuyor. Bunların münferit yüksek mukavemetli iplikleri yaklaşık 100 ayrı filamentten eğriliyor.

Ancak sadece arabada değil, bunun altında teknik iplikler de avantajlarını genişletiyor. Düşük esneme, ultra yüksek mukavemet, yüksek sertlik- teknik iplikler, jeotekstilin zorlu görevleri için mükemmel özellikler sunuyor. Örneğin asfalt altında taşıyıcı katman sisteminde geogrid olarak kullanılıyor. Jeotekstiller normalde 24.000 denyeye kadar son derece yüksek iplik denyesine sahip. Oerlikon Barmag’ın tesis konseptleri aynı anda her biri 6.000 denye olan üç filament iplik üretiyor. Yüksek eğirme denyesi nedeniyle, gerekli geo iplik denyesine göre daha az iplik maliyet ve enerji bakımından verimli bir şekilde birleştirilebiliyor.

hycuTEC – Filtre ortamlarında teknolojik kuantum sıçraması

Oerlikon Neumag, hycuTEC hidro şarj çözümüyle, filtre verimliliğini %99,99’un üzerine çıkarmak için nonwoven kumaşları şarj etmek için yeni bir teknoloji sunuyor. Bu, meltblown üreticisi için belirgin şekilde artırılmış filtreleme performansıyla %30 malzeme tasarrufu anlamına geliyor. Son kullanıcıda, belirgin şekilde azaltılmış solunum direnci sayesinde konfor kazanımı olarak ortaya çıkıyor. Yeni gelişme, ayrıca önemli ölçüde daha düşük su ve enerji tüketimi ile sürdürülebilir bir teknoloji olarak öneriliyor.

Yeni son teknoloji yığın elyaf teknik merkezi

 Neumünster’deki Oerlikon Neumag’da yaklaşık 2.100 m2 üzerine dünyanın en büyük yığın elyaf teknik merkezlerinden biri inşa edildi. En son yığın elyaf teknolojileri, şu andan itibaren müşteriye özel denemeler için de kullanıma sunuluyor.

Teknik merkezin planlanması ve tasarlanması sırasında bileşenlerin ve süreçlerin optimize edilmesine odaklanıldı. Bu sırada özellikle teknik tesisin proses ve üretim parametrelerinin üretim tesislerine kolay ve güvenilir bir şekilde aktarılmasına dikkat edildi. Teknoloji yöneticisi ve Head of Staple Fiber Process Tilman Reutter, “Teknik merkezimizde sadece piyasada bulunan ürünleri göstermiyoruz. Bize yeni süreçlerin ve ürünlerin geliştirilmesi için en iyi koşulları da sunuyor.” diyor. Elyaf bant hattının yapısı modüler olarak tasarlandı. Tüm bileşenler değişken bir şekilde birbiriyle kombine edilebiliyor. Kapsamlı kurulum imkânları, çeşitli elyaf ürünlerin ilgili süreci için ayrıntılı bilgiler sağlıyor.