Petsa Çevre Dostu Ürünleriyle Kısa Zamanda Çok Yol Aldı

Petsa Tekstil hem geri dönüşüm, hem pet film ve hem de sızdırmaz kaplar üreten Türkiye’de ilk entegre tesis olmuştur.

Petsa Tekstil çiçeği burnunda bir marka. Buna mukabil çok büyük bir kapasiteyle işe hızlı bir giriş yapmış. Petsa’nın kuruluş öyküsünü, “Tecrübesiz akıl, bir iş beceremez” mottosundan yola çıkarak anlatır mısınız? Petsa 2009 yılında PET geri dönüşüm işi ile sektöre girmiş ve hızlı bir şekilde yatırımlar yapmaya başlamıştır. 2010 yılında ilk PET film makinasını alıp PET levha ve film çekmeye, ardından 2011 ve 2012 yıllarında 2 adet daha Pet film makinası ile sektörün önde gelen firmaları arasına girdi. 2012 yılında sızdırmaz tek kullanımlık gıda kapları üretimine de başlayarak çıtayı yükseltip son kullanıcıya yönelik gıda kapları üretiminde de ek yatırımlarla büyük bir kapasiteye ulaşmıştır. Şu anda hem geri dönüşüm, hem pet film ve hem de sızdırmaz kaplar üreten Türkiye’de ilk entegre tesis olmuştur. Günümüzde de toplam bu şekilde 3-4 entegre tesis bulunmaktadır. Yaklaşık 1200 ton aylık PET levha kapasitemiz vardır. 2015 Yılında ise Petsa yönünü tekstil sektörüne çevirerek, polyester spunbond nonwoven kumaş yatırımı yapmış ve yıllık 5000 tonluk bir tesisi 2015 yılının son aylarında devreye almıştır. Buradaki yatırımların tamamı spesifik ve çok rekabete açık olmayan işler olup arkasında 20 yıllık tekstil ve extrüzyon işlerinde tecrübeli Firma ortağı ve Genel müdürümüz Makine Yük. Mühendisi Aykut Peltek vardır. Birçok Tekstil ve Plastik konularında yatırımlarda öncülük edip bu tecrübelerini de 2009 yılında Hasan Sarıoğlu (Mali müşavir) ile birlikte Petsa Tekstil Amb. Plastik San. Tic. Ltd. Şti şirketini kurarak kendi bünyesinde yatırımlara dönüştürmüştür.

Ürün çeşitliliğinden ve piyasa ihtiyaçlarına yönelik inovatif çalışmalarınızdan söz eder misiniz?
Petsa Tekstil firması 4000 m2 kapalı alanda Küsget kompleksinde geri dönüşüm ile aylık 1000 ton civarında PET şişelerden hammadde üretmektedir. Güneydoğu Anadolu bölgesinin aylık 1000 ton çöpünü işleyerek çevreye ve ekonomiye büyük katkılar sunuyoruz. Bu hammaddeler 3. organize sanayi bölgesindeki 4500 m2’lik fabrikamızda önce PET Film haline arkasından da tek kullanımlık gıda kaplarına dönüştürülmektedir. Gıda kabı üretilirken 3 katlı yeni teknoloji film üretiminin verdiği kolaylıkla geri dönüşüm hammadde ortada, alt ve üst tarafında da orijinal malzeme kullanılarak dünya gıda kodeksine uygun olarak gıda taşıma kapları üretilmektedir. Bu ürünlerimiz gıda ve köy işleri bakanlığının denetimi dahilinde PETSA markası ile tüm dünyaya satılmaktadır. Yeni yatırımımız polyester spunbond kumaş işimiz yeni açılan 5. organize sanayi bölgesinde 15000 m2 alanda kurulu çalışmaktadır. Petsabond markası ile tüm dünyaya yine ürünlerimizi satmaktayız. Petsa gıda kaplarında Güneydoğu ve Doğu Anadolu bölgesinde üretici tek firmadır. Bu gıda kaplarının nakliye ve taşıma maliyetleri yüksek olduğu için bölgemizin kullanımına ve ihtiyaçlarına uygun dizaynlı ürünleri servis etmekteyiz. Petsabond kumaş işimizde tamamen spesifik bir iş olup Türkiye’de toplam iki firma üretim yapmaktaydı bizde üçüncü firma olarak piyasaya girdik.

Müşteri memnuniyeti adına nasıl bir politika izliyorsunuz? Teknolojik yatırımlarınızı bu yönde nasıl değerlendiriyorsunuz?
Yaptığımız işlerin tamamı müşteri odaklı olup firmaya özel ürünler üretilmektedir. Örnek vermek gerekirse, tatlısı ile meşhur olan Gaziantep’te, tatlı taşıma kaplarını özel olarak dizayn edip piyasaya servis edebilecek kapasitemiz var. Müşteri talepleri doğrultusunda gerekli esnekliği sağlayarak piyasada devamlı aktif rol oynayabiliyoruz.

Kalite politikanızdan bahsederken “Biz Bilinci”nden bahsetmişsiniz. Bu her zaman gördüğümüz tanımlamalar değil. Lütfen açar mısınız? Bunun altında sosyal sorumluluklar mı yatıyor?

Yaptığımız tüm üretimler çevre dostu ve 100% geri dönüşümlü ürünlerdir. Ayrıca ekonomik olarak da yerel kaynaklardan sağlanan hammadde ile ekonomiye inanılmaz bir destek sağlamış bulunuyoruz. En yeni teknolojileri kullana firmamız, kaliteli ürün, iyi servis ve bunlara ek olarak çevreye duyarlı ürünlerle sosyal olarak ta sorumluluklarını yerine getirdiğini düşünüyoruz.

Fuar katılımlarınızda; özellikle de Index 2017’de hangi ürün ve teknolojileri sergileyeceksiniz?
Index fuarında Petsabond markası altında PES spunbond nonwoven kumaş ürünümüzü sergileyeceğiz. Yaklaşık bir yıl önce faaliyete geçen üretimimiz de tamamen yüksek teknoloji makine ve sistemler kullanılmakta ve kumaş kalitesinde bizi en ön sıralara çıkarmıştır. 15-180 gr/m2 arası ve 320 cm eninde kumaş üretmekte olup, çeşitli renk ve özelliklerde kumaş yapabilmekteyiz. Özellikle otomotiv, filtre, laminasyon, çatı yalıtımı ve konstrüksiyon, mobilya, yatak, ziraat, paketleme vs sektörlerde kullanılabilen kumaşımız su geçirmez / hava geçirir özellikleri ile teknik tekstil işlerinde fevkalade aranmaktadır. Dünyanın bir çok ülkesine ihracat yapan firmamız Index fuarında müşterileri ile buluşmak ve yeni partnerle görüşmek üzere 4381 nolu standa da olacaktır.