SRY Teknik; Mümessilliğini Yaptığı Masias ve Serel Markalarının En Yeni Ürünleriyle HIGHTEX 2022’de Fuarı’nda

SRY Teknik ortaklarından Murat Göktepe, “Günümüzde tüm sektörlerin tek hedefi haline gelen, yüksek katma değerli, yüksek teknolojili, yüksek verimli, mutlaka çevre dostu ve düşük işletme maliyetleri sağlayan sistemlerimizi standımızda tanıtmaya çalışacağız.” dedi.

Ana iş kolu olarak çevre ve tekstil sektörlerindeki çeşitli teknoloji ve sistemlerin mümessillik faaliyetlerini sürdüren SRY Teknik; müşterilerine ev tekstili, mobilya, yatak, nonwoven makineleri ve otomatik askılı taşıma sistemleri sunuyor.

Nonwoven ürünlerin dünyada olduğu gibi Türkiye’de de kullanımı gün geçtikçe artıyor. Nonwoven Technology Dergisi’nin bu ayki sayısında SRY Teknik’in ortaklarından Murat Göktepe ile bir röportaj gerçekleştirdik. Firmanın kuruluş hikâyesi, ürün portföyü ve HIGHTEX 2022 Fuarıyla ilgili görüşlerini paylaşan Göktepe, “HIGHTEX özelinde, teknik tekstillerde Türkiye’nin önemli bir yer tutması sebebiyle, sergilenecek teknolojilerin ziyaretçilerin ilgisini çekeceğini umuyorum.” diye konuştu.

SRY Teknik’in kuruluş hikâyesi ve başarısının arkasındaki felsefeyi sizden dinleyebilir miyiz?

SRY Teknik, 2016 kuruluş yılında kurulmuş genç bir firma olmasına karşın sektördeki uzun yıllara dayanan deneyimi ile hem tekstil hem geri dönüşüm sektörlerine yüksek teknoloji ve yüksek kaliteye dayanan makine ve sistemler sunuyor. Tekstil ve geri dönüşüm sektörleri için başta Avrupa olmak üzere, yurt dışında kendini ispat etmiş uluslararası makine imalat markalarının Türkiye temsilciliğini yapıyoruz. Sektöre sunduğumuz teknolojilerin müşterilerimiz için katma değer yaratacak, yüksek kaliteyi, yüksek ve verimli teknolojiyle, buna karşın düşük işletme maliyetleriyle sağlayacak teknolojiler olmasına özen gösteriyoruz. Temsilciliğini yapacağımız markanın, satılan ürünün satış sonrası desteğini eksiksiz yerine getirmesi en önemli kriterlerimiz. Makine satış sektöründeki en önemli nokta; satış yaptığınız müşteri ile uzun yıllara dayanan bir ortaklığa giriyor olmanızdır. Ne zaman ihtiyaç duysa orada olmanız ve desteğinizin sürekli olması gerekiyor. Bu, SRY Teknik olarak ödün vermediğimiz önemli bir konu. Tüm müşterilerimiz ile uzun süreli ilişkilerimiz bulunuyor.

Ürün protföyünüz ve kullanım alanlarından bahsedebilir misiniz? Ürünlerinizi rakiplerinizden ayıran başlıca özellikleri nelerdir?

Tekstil sektörüne yönelik makine grubumuz, özellikle ev tekstili, mobilya ve nonwoven sektörlerine hitap eden 5 ana markadan oluşuyor. İspanyol Masias firması; ev tekstili, yatak ve nonwoven sektörleri, Belçikalı Serel firması; nonwoven sektörü, İtalyan Aper firması ve Camre firması; yatak ve sünger üretim sektörleri, Çinli INA firması ev tekstili sektörü için makine, ekipman ve sistem üretimleri yapıyor. Bahsettiğim tüm markalar, uzun yıllara dayanan tecrübeleriyle kendi alanlarında tanınmış ve teknolojileri ile fark yaratmış firmalar arasında yer alıyor.

Dünyada ve Türkiye’de teknik tekstiller ve nonwoven kumaşlarla ilgili yakın gelecekteki trendler ve yeniliklerle ilgili öngörüleriniz nelerdir?

Özellikle nono-teknolojinin gelişmesi ile birlikte tekstil malzemesi, elyaftan nihai ürüne kadar her aşamada kaçınılmaz olarak daha da kontrol edilebilir hale gelecek. Her ne kadar insanlığın doğal yaşama doğru bir yönelişi olsa da, teknolojik gelişimlerin sağlayacağı avantajlardan kaçınılması mümkün olmayacak. Tıp bilimi başta olmak üzere, otomotiv, inşaat, sosyal hayat vb. insanların sürekli iç içe oldukları sektörlerde kullanılmakta olan tekstiller açısından yaşanmakta olan gelişmelerden çok daha ileri seviyelerde yaşanacak gelişmelere hazır olmamız gerektiğine inanıyorum. Aklımıza gelen her şeyi “akıllı” olarak üretme hevesimiz, tekstil ürünlerinin yakın gelecekte daha birçok alanda farklılaşacağını ve hayal gücü sınırlarını zorlayan seviyelere çıkacağını açıkça gösteriyor.

Uzun bir aradan sonra teknik tekstiller ve nonwoven sektörünü bir araya getirecek olan HIGHTEX 2022 Fuarı’nın sektöre kazanımları ile ilgili görüşlerinizi bizimle paylaşabilir misiniz?

Fuar ortamları her zaman verimli görüşmelere, yeni birlikteliklere ve yeni bilgilere açık ortamlar oluyor. Uzun bir aradan sonra sektör bileşenleri ile tekrar bir araya geliyor olmak, piyasalarda bir süredir yaşanan iştahsızlık problemine bir miktar çözüm olabilir diye düşünüyorum. HIGHTEX özelinde, teknik tekstillerde Türkiye’nin önemli bir yer tutması sebebiyle, sergilenecek teknolojilerin ziyaretçilerin ilgisini çekeceğini umuyorum.

Mümessilliğini yaptığınız firmaların HIGHTEX 2022’de sergilemeyi planladığı yeni ürünleri veya yeni teknolojileri var mı?

Temsilcisi olduğumuz Masias ve Serel markalarının, kendi uzmanlık alanlarında geliştirdikleri sistemleri HIGHTEX 2022 fuarında ziyaretçilerimizle paylaşacağız. Gelişmenin durmadığı, aksine hızlandığı bir yüzyılı yaşıyoruz. Günümüzde tüm sektörlerin tek hedefi haline gelen, yüksek katma değerli, yüksek teknolojili, yüksek verimli, mutlaka çevre dostu ve düşük işletme maliyetleri sağlayan sistemlerimizi standımızda tanıtmaya çalışacağız.