Techtextil, İtalyan Tekstil Makinelerine Ev Sahipliği Yapacak

Pandemi süreci ile birlikte İtalyan makine üreticileri nonwoven kumaş üretiminde kullanılan makinelerin ihracatında 2020 yılında bir önceki yıla oranla % 85 artış gösterdi.

Teknik ve yenilikçi tekstil sektörünün önde gelen ticaret fuarı Techtextil 21-24 Haziran 2022 tarihleri arasında Frankfurt’ta gerçekleştirilecek. 2019’daki son organizasyonun ardından İtalyan tekstil makine üreticilerinin böylesine önemli bir ticaret fuarına dönüşü ziyaretçilere bir kez daha yeni ürünleri tanıma imkânı sunacak.

Covid-19 salgını, özellikle tıbbi ve kişisel koruyucu ekipman sektörlerinde özel amaçlı tekstillere olan talebi artırdı. Bu sayede 2021’de İtalyan tekstil makine üreticileri sektöre yönelik satışlarında bir büyüme kaydetti. Nonwoven kumaş üretiminde kullanılan makinelerin ihracatı 2019’a göre %76 ve 2020’ye göre %85 arttı.

İtalya Pavilyonu’nda 29 Firma Yer Alacak  

Geçmiş organizasyonlarda olduğu gibi, İtalyan Ticaret Ajansı ve İtalyan Tekstil Makine Üreticileri Derneği (ACIMIT), tekstil makine üreticilerine ayrılmış bir sergi alanı planlıyor. İtalyan  Pavilyonu’nda 29 firma ürünlerini sergileyecek. ACIMIT bünyesinde fuara katılacak olan firmalardan bazıları şunlar: 4M Plants, A. Piovan, Aeris, Beschi, Bombi, Bonino, Color Service, Corino, Cubotex, Fadis, Ferraro, Gualchieri e Gualchieri, Kairos Engineering, Lawer, Loptex, Mcs, Mesdan, Monti-Mac, Noseda, Salvadè, Sariel, Srs, Stalam, Testa, Toscana Spazzole, Zappa. Diğer ACIMIT üyesi firmalar ise İtalyan Pavilyonu dışında kendi stantlarıyla yer alacak.

ACIMIT Başkanı Alessandro Zucchi düzenlenecek fuar ile ilgili görüşlerini şu şekilde paylaştı, ‘‘Techtextil fuarı her zaman İtalyan üreticilerin özellikle ilgiyle beklediği bir fuar oldu. İtalyan teknolojik tedarikinin çok yönlülüğü, Made in Italy makinelerinin teknik tekstillerin farklı uygulama alanlarında kullanılmasına ve etkinliğe katılan ve farklı beklentileri olan birçok ziyaretçiyi memnun etmesine olanak tanıyor.’’

2022 ylındaki organizasyonda Techtextil’in odak noktası, İtalyan tekstil makinelerinin bir diğer güçlü noktası olan sürdürülebilirlik olacak. Zucchi sözlerine şöyle devam ediyor: ‘‘İtalyan üreticiler, yıllardır hem çevresel hem de ekonomik açıdan sürdürülebilir makineler tasarlamaya kendilerini adamışlardır. Hammadde, enerji ve kullanılan kimyasallardaki tasarruflar, ACIMIT Sürdürülebilir Teknolojiler projesinin temelini oluşturuyor. Ayrıca giderek artan sayıda İtalyan tekstil makine üreticisinin övünç kaynağı olan Yeşil Etiket, İtalyan sektörünün tekstil tedarik zincirinin sürdürülebilirliğine katkıda bulunma taahhüdünü belgeliyor.’’