Teknik Tekstil İhracatında Cumhuriyet Tarihinin Rekoru Kırıldı

Türkiye’nin teknik tekstil ihracatı pandemi ile birlikte adeta uçuşa geçti. 2020 yılı Ocak-Aralık döneminde teknik tekstil ihracatı, yüzde 76 artarak 3 milyar dolara ulaştı. Ege Bölgesi’nin ise teknik tekstil ihracatı yüzde 98 artırarak 194 milyon dolara yükseldi.

Kalp atışlarını dinleyen yatak çarşafları, uyumak üzere olan sürücüleri uyandıran araba koltukları, oda sıcaklığına göre renk değiştiren dokumalar, çelikten 15 kat daha dayanıklı elyaflar, askeri kamuflajlar ve yanmayan, terletmeyen nanoteknolojik kumaşlar… Artık hayatımızda daha fazla yer almaya başlayan teknik tekstil ürünleri, ihracatın da parlayan yıldızı oldu. Yüksek katma değerli ihracatın öncülerinden olan teknik tekstil, pandeminin etkisiyle sağlık sektörüne yönelik ürünleri ve aktif spor giyim ürünleriyle birlikte atağa kalktı. 2019 yılını 1 milyar 724 milyon dolarlık ihracatla kapatan sektör, 2020 yılında ihracatını yüzde 76 artırarak 3 milyar dolara ulaştı. İstanbul Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçı Birlikleri (İTHİB) Başkanı Ahmet Öksüz, “Teknik tekstil ihracatının Cumhuriyet tarihinin en yüksek ihracat verisine ulaşması gurur verici.” dedi.

2021’in ilk üç ayında da artış devam etti

2021 yılının ilk üç ayında Türkiye’nin teknik tekstil ihracatına bakıldığında Ocak-Mart döneminde toplam ihracatın yüzde 30,5’inin nonwoven mensucat ürün grubunun oluşturduğu gözlemleniyor. Bu dönemde Türkiye’nin nonwoven mensucat ihracatı yüzde 26,5 oranında artarak 199 milyon dolar değerinde gerçekleşti.

Teknik tekstil ihracatında en önemli ikinci ürün grubu ise toplam ihracattan aldığı yüzde 18,8’lik pay ile teknik tekstil materyalinden hazır giyim ürünleri oldu. Ocak-Mart döneminde Türkiye’nin ilgili ürün grubu ihracatı yüzde 699,0 oranında artarak 123 milyon dolar değerinde gerçekleşti.

Türkiye’nin teknik tekstil ihracatında en önemli üçüncü ürün grubu ise Ocak-Mart döneminde toplam teknik tekstil ihracatından aldığı yüzde 14,4’lük pay ile teknik tekstilden mamul ambalaj için torba ve çantalar oldu. Türkiye’nin ilgili ürün grubu ihracatı Ocak-Mart döneminde yüzde 24,2 oranında artarak 94 milyon dolar değerine ulaştı.

En Çok Teknik Tekstil İhracatı Almanya’ya

Türkiye’nin teknik tekstil ihracatında ilk 10 ülkeye bakıldığında en büyük ihracat pazarının Almanya olduğu gözlemleniyor. Türkiye’nin toplam teknik tekstil ihracatından yüzde 9,5 oranında pay alan Almanya’ya Ocak-Mart döneminde teknik tekstil ihracatı yüzde 79,4 oranında artarak 62 milyon dolar değerinde gerçekleşti.

Ocak-Mart döneminde Türkiye’nin en fazla teknik tekstil ihracatı gerçekleştirdiği ikinci ülke ise toplam ihracattan aldığı yüzde 7,8’lik pay ile ABD oldu. ABD’ye bu dönemde teknik tekstil ihracatı yüzde 57,6 oranında artarak 51 milyon dolar değerine ulaştı.

İtalya ise Türkiye’nin en fazla teknik tekstil ihracatı gerçekleştirdiği üçüncü ülke konumunda yer alıyor. Türkiye’nin teknik tekstil ihracatından yüzde 7,8 oranında pay alan İtalya’ya Ocak-Mart döneminde ihracat yüzde 64,5 oranında artarak yaklaşık 51 milyon dolar değerinde gerçekleşti.

Türkiye Nonwoven Kumaş Üretiminde Dış Ticaret Fazlası Veriyor

Özellikle mart ayından itibaren tıbbi tekstile yönelik yoğun talebi karşılayan Türk üreticileri, bu alanda yeni yatırımlar için teşvikler de almış durumda. İTHİB Başkanı Ahmet Öksüz, Türkiye’nin nonwoven kumaş üretiminde dış ticaret fazlası verdiği için, maske ve koruyucu kıyafet üreticilerinin hammaddeye erişiminin oldukça kolay olduğunu, ülkenin bu alanda öne çıktığını belirtti. Öksüz, “Yüksek teknoloji isteyen yatırımlara hız veren şirketler, katma değerli ihracata imza atıyor. Tekstil ve hammaddeleri sektöründe ihracatta kg fiyatı 4.2 dolar iken teknik tekstilde kg fiyatı 20 dolara kadar çıkabiliyor.” diye konuştu.

Yeni yatırımlar yolda

Türkiye’de teknik tekstiller, tekstil ve hammaddeleri sektörü ihracatının önemli bir kısmını oluşturuyor. Ahmet Öksüz, “Salgın döneminde teknik tekstil sektörümüz maske, önlük gibi kişisel koruyucu donanım ürünlerine ilişkin yaklaşık 3 milyar TL, dokunmamış kumaş yatırımları için ise yaklaşık 2.5 milyar TL yatırım teşvik belgesi aldı. Küresel teknik tekstil ihracatında 19. sırada olan sektörümüzün özellikle son yıllarda gerçekleştirdiği yatırımlar ile birlikte önümüzdeki yıllarda küresel ölçekteki sıralamasının daha yukarılara çıkacağını öngörüyoruz.” ifadelerini kullandı.

Teknik tekstillerin birçok sektörde kullanılması sayesinde geleneksel tekstillerden önemli bir pay alacağını belirten Öksüz, “Sistemin Ar-Ge ve inovasyonun ön planda olduğu teknik tekstillere doğru hızla evrileceğini gözlemliyoruz. Salgın döneminin de bu dönüşüm sürecini hızlandırdığını düşünüyoruz. Teknik tekstiller özellikle son 10 yılda küresel tekstil ve hammaddeleri ihracatı içerisinde payını her geçen yıl artırıyor.” yorumunu yaptı.

Dünya Genelinde Teknik Tekstil İhracatı 107 Milyar Dolar

Dünya genelinde teknik tekstil ihracatı 107 milyar doları buluyor. Ağırlıklı gelişmiş sanayilere sahip ülkelerin tekstil ihracatında yüksek katma değerli ürün olarak öne çıkan teknik tekstilin payı bir hayli yüksek. ABD, Japonya, Fransa, Belçika gibi ülkelerde bu pay yüzde 40’ları bulurken, Almanya tekstil ihracatında teknik tekstilin payı yüzde 65’lere ulaşıyor. Türkiye’nin geçen yıl itibari ile tekstil ihracatı 10 milyar dolara ulaşırken, teknik tekstilin payı da sürekli artıyor. İTHİB Başkanı Ahmet Öksüz, “Sektörümüz salgında dahi çok önemli teknik tekstil yatırım kararları almayı sürdürüyor.” dedi.