Teknomelt’in Başarısının Sırrı: Teknik Bilgi, Yeni Ürün ve AR-GE

2010 yılında nonwoven sektörüne merhaba diyen Teknomelt, geride kalan kısa zaman zarfında önemli başarılara imza atarak sektördeki gücünü kanıtladı.

Kahramanmaraş’ta faaliyet gösteren Teknomelt gerek üretim kapasitesi gerekse ürün kalitesiyle dikkat çekmeye devam ediyor. Teknomelt Yönetim Kurulu Başkanı Ökkaş Gümüşer Nonwoven Teknoloji’nin sorularını yanıtladı.

Teknomelt’in kurulduğundan bu yana ne gibi süreçlerden geçti? Teknomelt’in hikayesini anlatır mısınız?
Teknomelt bir tekstil kenti olan Kahramanmaraş’ta Nonwoven üretimi yapan ilk ve tek firmadır. 2010 yılında Nonwoven Meltblown üretimiyle sektöre girdik. Kuruluş sürecinden itibaren kısıtlı teknik imkanlara rağmen kendini geliştirebilen araştırmacı ekibimizle birlikte zorlu gelişim süreçlerini çok değerli deneyimler edinerek geçirmiş bir firmayız. Bugün Teknomelt Nonwoven Meltblown, Spunbond, Spunmelt (SMS, SMMS) üretim hatlarıyla beraber kompozit ürünler için farklı kaplama ve birleştirme teknikleriyle yıllık 8.000 ton üretim kapasitesine sahip olup, faaliyetine büyüyerek devam etmektedir. Firma olarak büyüme hedeflerimize çok önem veriyoruz. Gerek kapasite artırıcı çalışmalar gerekse yeni üretim teknolojilerine yapılmasını hedeflediğimiz yatırımları her sene hayata geçirmeye çalışıyoruz.

Üretim ve hizmet verdiğiniz sektörlerden bahseder misiniz?
Nonwoven üretimine başlarken Meltblown üretimin de hedef pazarlarımız filtre uygulamaları, medikal ve genel kullanım amaçlı maskeler ve endüstriyel temizlik bezleriydi (Sorbents). Çok dar bir pazarı olsa da sektörün standartları ve yüksek kalite beklentilerini özenli çalışmalarla sağlayarak, katma değerli yeni ürünlerleyeni pazarlara da girerek bu üretim grubunda bugün en çok bilinen firmalardan biri haline geldik. Takip eden yıllarda Nonwoven Spunbond, sonrasın da Spunmelt (SMS, SMMS) yatırımlarımızla üretim çeşitliliğimiz ve kapasitemizi sürekli artırdık. Hijyen (tek kullanımlık çocuk bezi, yetişkin hijyen ürünleri ve kadın bağı) sektöründe gerek kalite gerekse sağladığımız müşteri odaklı hizmetle çok önemli bir noktaya geldik. Bunlar dışında Medikal, Zirai Örtüler, Yatak ve Mobilya, Paketleme ve Promosyon ürünleri, Otomotiv, Çatı örtüleri ve İnşaat ürün ve hammadde sağladığımız başlıca sektörlerdir.

2016 yılının değerlendirmeniz ve 2017 beklentileriniz nasıl?
2016 yılı Türkiye de ve Dünya da birçok önemli olayın yaşandığı bir yıl oldu. Bunların birçoğu ekonomik anlamda bölgesel etkileri olmuş olaylardır. Ülkemiz de yaşadığımız 15 Temmuz darbe girişimini milletçe birlik olarak üstesinden gelmeyi başardık. Bu durum özellikle yurtdışında ticari ilişkilerimiz olan müşteri ve tedarikçilerimiz için tedirgin bir durum oluştursa da hem ülke hem de firma olarak istikrarla yolumuza devam ettiğimizi gösterebildik. Her şeye rağmen satış hedeflerimizi gerçekleştirebildiğimiz bir yıl oldu. 2017 yılı için hedeflerimizin başında yurtdışı pazar payımızı katma değerli ürünlerle daha da artırıp yeni yatırım planlarımızı hayata geçirmek geliyor.

Teknomelt ilkleri başarmış bir marka. Bu anlamada farklılıklarınızı basıl belirliyor ve nelere dikkat ediyorsunuz?
Bu konu bizim için çok önemli. Sektörü yurtiçi ve yurtdışı olarak değerlendirdiğiniz de benzer üretimleri yapan rakipleriniz mutlaka var. Hizmet verdiğiniz sektör ve müşteri gruplarıyla sürekli yakın ilişkide olup onları dinlemek, kalite beklentilerini çok iyi anlamak gerekli. Sektörü takip edip yeniliklere uygun ürünlerin geliştirilmesi, zaman kaybetmeden ihtiyaçlara cevap verebilecek ürünler için teknik altyapıyı oluşturmak ve bunların tamamı için sahip olduğumuz bilgi birikiminin doğru kanallarla müşterilerimizin beklentilerini karşılayacak şekilde paylaşılması. Biz müşterilerimiz için sadece üretim yapmıyoruz aynı zamanda teknik bilgi, yeni ürün ve AR-GE çalışmaları çerçevesin de işbirliği de yapmaktayız. Bu çalışmaların hepsini bilinçli bir kalite anlayışıyla harmanladığınız da farkınız ortaya çıkmakta.

Nonwoven ve teknik tekstiller dünyada oldukça parlak bir sektör. Türk pazarında durum nedir? Geliştirilebilecek alanlar nelerdir?
Nonwoven olarak baktığınız da en büyük pazar payına sahip olan sektörlerin başında tek kullanımlık bebek bezleri, kişisel temizlik ve hijyen ürünleri ve medikal kullanım alanları görünmekte. Ülkemiz de bu alan da gerek hammadde ve yarı mamul gerekse de nihai ürün olarak son kullanıcılara hizmet veren firma ve markalar mevcut. İlk bakıldığın da pazar payından dolayı cazip görünse de hammadde ve yarı mamül üretiminin arttığı ama nihai ürün üreticilerinin aynı oran da artmaması bazı üretim gruplarında sektörü farklı müşteri grupları arayışına sokacaktır. Bu alanın biraz dışına çıkıp teknik tekstil ve katma değerli ürünlere baktığımız da üretimin bu kadar fazla olmasada daha nitelikli ve uzun kullanım ömrü gerektiren alanlar da bulunmakta. Otomotiv, İnşaat, Jeotekstiller bunlardan bazıları. Daha nitelikli ürünlerle yeni üretim teknolojilerine yönelmek, katma değerli ürünlerle üretim gamlarını genişletmek önemli. Bu şekilde hem iç hem dış pazarlarda rekabetçi olacağınız alanları da genişletmiş oluyorsunuz.

Fuar katılımlarınızdan bahsedebilir misiniz? Ne gibi yenilikleri fuarlarda göreceğiz?
2017’de üç yılda bir Cenevre de düzenlenen Index fuarı ve iki yılda bir Frankfurtta düzenlenen Techtextil fuarı birbirine çok yakın tarihlerde gerçekleşecek. Teknomelt olarak sektör için çok önemli olan bu iki fuara da katılmaktayız. Hijyen sektörü için yaptığımız ultra ince ve yumuşak Nonwovenlarla birlikte endüstriyel ve çevre temiziliği amaçlı kullanılan emici bezler alanında yaptğımız ürünlerde ki yeni çalışmalarımızı müşterilerimiz ve ziyaretçilerimizle paylaşacağız.