Yingyang: Önceliğimiz, Kaliteli ve Çevre Dostu Çözümler Üretmek

1993 yılında kurulan Çin şirketi Jiangsu Yingyang Nonwoven Makine, araştırma ve geliştirme, teknik süreç ve destek hizmeti ile nonwoven ekipman ve ürünlerini entegre eden lider bir nonwoven ekipman üreticisi.

YingYang’ın ürün gamında İğnelenmiş nonwoven kumaşlar, filtre malzemeleri, mobilya ve yatak endüstrisi için ürünler, spunbond hatları, polyester ve polipropilen spunbond ve meltblown hatları, doğal elyaf ve atık malzemeleri, kalender makineleri, sarım, dilimleme ve geri dönüşüm makineleri bulunuyor.

YingYang firması üretiminin yüzde 55’ini ihraç ediyor. Firmanın makine satışı yaptığı ülkeler arasında; ABD, Almanya, Kanada, İngiltere, Belçika, Meksika ve Türkiye de dâhil olmak üzere 72 ülke yer alıyor.

ITMA Fuarı’na katılan YingYang firmasının Yönetim Kurulu Başkanı Fan Liyuan ile bir röportaj gerçekleştirdik. Cirolarının %5’ini Ar-Ge’ye ayırdıklarını söyleyen Liyuan, “Yüksek kapasiteye sahip, yüksek kaliteli, güvenli, çevre dostu ve otomatik çözümler geliştirmek daima önceliğimiz.” dedi.

YingYang firmasının üretimlerinde odak noktası nedir?

YingYang markasını tüm dünyada bilinir kılmak istiyoruz. Yingyang dünyada makine geliştirme alanında en çok değer üreten firmalardan biri. Fabrikamızda tam kapsamlı üretim hatlarımız sayesinde, imalatla yetinmeyip test işlemlerini de kendimiz yürütüyoruz ve her bir makinede farklı elyaf türlerini deneyerek yeterince deneyim kazanıyor ve üretim konusunda teknik bilgi birikimimizi artırıyoruz.

ITMA Fuarı’nda hangi ürünlerinizi sergilediniz?

Sensörler ve yeni elektronik bileşenler ekleyerek ve mevcut makinelerimizi yenileyerek yeni teknolojiler sunduk. Tanıttığımız ürünlerden biri; YYQR Random Velur iğne tezgâhı: Random velur makinesinin amacı, otomotiv, zemin kaplaması, duvar kaplaması ve oyuncaklar için keçe gibi son kullanımlar da nonwoven bir alt tabaka üzerinde yönsüz velur hav efekti yapmaktır.

Ayrıca mikro elyaftan ürettiğimiz, yüksek kaliteli bir ürün olan sentetik derileri sunduk. Bu teknoloji, sentetik deriyi, görünüm ve his açısından deriye yakın göstermeyi sağlıyor ve çoğunlukla otomobillerde kullanılıyor. Fuarda ayrıca çocuk bezi üretiminde kullandığımız teknolojimizi de sergiledik.

Fuar ziyaretçilerinin ürünlerinize gösterdiği ilgiden memnun kaldınız mı?

 Evet, memnun kaldık. Mevcut müşterilerimizin tavsiyesiyle gelen yeni müşterilerimiz de oldu.

YingYang güvenilir ve dayanıklı makineler üretmek için nasıl çalışıyor?

Güçlü bir Ar&Ge laboratuvarımız var. Bütün testleri bu laboratuvarımızda gerçekleştiriyoruz ve her ürün için net veriler elde ediyoruz. Ciromuzun %5’ini Ar-Ge’ye ayırıyoruz ve sürekli yeni ürünler geliştiriyoruz.

En çok talep gören ürünleriniz hangileri?

Geniş bir ürün portföyümüz var ve hangisinde daha çok talep olduğunu söylemek zor. Çünkü bölgeye ve döneme göre farklılık gösteriyor. Zemin kaplama, halı, otomotiv iç döşeme gibi ürünlerimiz bu sıralar yüksek talep görüyor.

İhracat pazarlarınız açısından değerlendirecek olursanız, Türkiye’nin firmanız için önemi nedir?

Türkiye, YingYang için önemli bir Pazar ve Türkiye’deki müşterilerimiz de ürünlerimizden oldukça memnun.

Röportaj: Dilek Hayırlı