Çınar Laminasyon, Teknik Tekstil Alanındaki Tüm Çağrılara Cevap Veriyor

Teknik tekstil ve laminasyon konusunda 14 yıllık tecrübenin ardından kurularak 2014 yılının son çeyreğinde hizmete başlayan Çınar Laminasyon İç ve Dış Tic. A.Ş.; kaplama, teknik laminasyon ve teknik tekstillerin üretiminde teknolojisi ve bilgi birikimiyle farklı sektörlere hizmet veriyor.

Yurt dışında faaliyet gösteren şirketlerin Asya ve Türkiye distribütörlüklerini yürüten Çınar Laminasyon, hotmelt yapıştırıcıları ile nefes alabilen su yalıtım ürünlerinin, üretimini ve satışını gerçekleştiriyor. Ayrıca dünyaca ünlü markaların ayakkabılarının teknik laminasyonunu yaparak ve nefes alabilen ayakkabıların içlerine membran yapıştıran Çınar Laminasyon, marka logolarının ayakkabılara kuvvetli bir biçimde yapışmasını sağlayan ürünler de üretiyor.
Müşterilerine sunduğu tüm ürünleri; kaliteli biçimde üretmeyi, uygun fiyatla sunmayı ve en hızlı şekilde ulaştırmayı daimi hedefleri arasında bulunduran firma, aynı zamanda gelişmeyi sürekli kılarak topluma ve ülkesine faydalı, global bir şirket olmayı amaçlıyor.
Kuruluşu 2017 yılında gerçekleştirilen EFC Kimya San. ve Tic. A.Ş. ise içinde bulunduğumuz 2018 yılında faaliyete geçecek. Firmanın üretim alanında; hotmelt film yapıştırıcı, hotmelt web yapıştırıcı ve nefes alabilen membranlar bunun yanında da gıda paketleme ambalajlarıda kullanılan filmlerin de üretimine başlatacaktır.

Bizler de bu konularda daha detaylı bilgiler alabilmek amacıyla Çınar Laminasyon İç ve Dış Tic. A.Ş. ve EFC Kimya San. ve Tic. A.Ş.’nin Yönetim Kurulu Başkanı Şefik Gökçimen ile gerçekleştirdiğimiz röportajda, firmalarının; Türk sektörü içerisindeki başarısı, üretim yapılan ürünler ve kullanım alanları ile 2018 yılı tekstil sektöründen beklentiler başlıkları altındaki konulardan bahsettik.

 

Teknik tekstil ve laminasyon konusunda 14 yıllık bir tecrübeye sahipsiniz ve 4 yıl önce de Çınar Laminasyon İç ve Dış Tic. A.Ş.’ni kurdunuz. Ayrıca EFC Kimya San. ve Tic. A.Ş. adında yeni bir şirketin kuruluşunu gerçekleştirdiniz. Bize biraz firmalarınızdan bahsedebilir misiniz?

Birikmiş tecrübemizi kendi içimizde değerlendirmeyi istedik. Bu sebeple piyasada oluşan eksikliği de fark ederek Çınar Laminasyon şirketini kurmaya karar verdim. Buradaki amacımız ilk olarak ayakkabı ve giyim sektörüne hizmet etmekti. Zamanla daha farklı sektörlere de çalışmalar yapmaya başladık. Hedeflediğimiz noktaya ulaştık ve daha da ilerleyeceğimizi umuyorum. EFC Kimya şirketimiz ise 2017 yılında kuruldu, 2018 yılında faaliyete geçti. Firmamızda hotmelt film yapıştırıcı, hotmelt web yapıştırıcı ve nefes alabilen membranlar bunun yanında da gıda paketleme ambalajlarında kullanılan filmler gibi teknik tekstil ürünleri üreteceğiz.

Firmalarınızdaki başarıları değerlendirdiğimizde, Türk tekstil sektörü alanında bu kadar iyi bir seviyede olmanızı neye bağlıyorsunuz?

Ürünlerimize olan taleplerin yoğunluğundan neredeyse işbirliğinde bulunduğumuz firmalara yetişememekle beraber, teknik laminasyon yapan diğer firmalardan daha ileride oluşumuz beni bu düşünceye daha da itiyor. Ayrıca gelişimimizi; dergilerde ve fuarlarda yer alarak sizlerin sayesinde daha iyi bir seviyeye ulaştırabiliyoruz. Bunun dışında; Türkiye, teknik tekstil sektöründeki laminasyon alanında çok ileri bir seviyeye geldi. Bizim de bu bağlamda; Rusya, Ukrayna, Bulgaristan, Macaristan, Sırbistan, Mısır, Fas, Cezayir, Azerbaycan ve Gürcistan gibi ülkelere başarılı çalışmalarımız oluyor.

Laytex ve Lavyek, S-line markalarının üretimleri ile makinelerinizdeki son teknolojik gelişmeler hakkında bilgiler verebilir misiniz?

Laytex markamızın altında Tex-melt film ve Tex-melt Web ürünlerimiz bulunuyor. Bunlar; tekstil, döşeme, ayakkabı, iç çamaşırı ve otomotiv gibi lokomotif sektörlerde kullanılan yapıştırıcılardır. EVA bazlı Tex-melt laminasyon filmleri ise firmamız bünyesinde üretiliyor. Polyester ve Poliamid bazlı Tex-melt Web konusunda satış ve satış sonrası desteklerimiz devam ediyor.

Tex-melt web ürünlerimizi Çin’den getiriyoruz. Üretimine önümüzdeki yıllarda başlayacağız. S-line marka ile de laminasyon makine üretimlerini yaparak yurt dışına satışını gerçekleştiriyoruz. Ayrıca yurt dışında birçok yedek parçanın distribütörlüğünü yapıyoruz.

Layvek çatı ve cephe su yalıtım örtülerinin kullanıcıya sağlayacağı yararlarından ve bu konuda neden sizi tercih etmeleri gerektiğinden bahsedebilir misiniz?

Layvek çatı ve cephe su yalıtım örtülerinin en büyük özelliği binalara nefes aldırması. Nemi yapı duvarlarından uzaklaştırarak su buharının geçişine izin veriyor. Böylece küf ve mantar oluşumunu önlüyor. Isı izolasyon malzemesinin kuruluğunu sağlayarak yapının ömrünü uzatıyor. Normalde binalarda ziftli nefes almayan malzemeler kullanılıyor. Bu da binanın çürümesine sebep olarak bina içinde bulunan insanları hasta edebiliyor.

Laminasyonlu kumaşların Türk tekstil endüstrisindeki yerini değerlendirecek olursanız, sektöre katkıları ve önemi hakkında neler söylersiniz?

Laminasyonlu kumaşlar, rüzgâr ve geçirmez olduğu gibi su buharını dışarıya atma özelliğine de sahip. Dış tabiat şartlarına karşı kumaşın dayanıklılığını arttıran membran kumaşlar ile askeri kamuflaj kıyafet üretimi başta olmak üzere, spor giyim, medikal ve ayakkabı tekstil ürünlerinde son dönemde oldukça tercih edilen bir kumaş çeşidi. Ayrıca yeni sistem hotmelt laminasyon makinaları ile her türlü mikro-interlog (bonding), mikro-polar, denim-polar, suni deri, yatak kumaşı-nonwoven ve yatak koruyucu alez laminasyonu yapıyoruz. Kumaş kaplama işlemleri de yaparak müşterilerimize her türlü teknik tekstiller konusunda hizmet vermeye devam ediyoruz.

Günümüzün yükselen yaşam standartları ile birlikte giysilerden beklenen özelliklerin değişikliğe uğraması, laminasyonlu kumaşların kullanım alanını yaygınlaştırmaya devam ediyor. Bu gelişmeyle ürettiğimiz ürünlerin konfor özelliklerinin önemi de dikkate değer bir noktaya geldi.

Türk tekstil sektörü ve Türkiye pazarının önemi hakkında görüşlerinizi alabilir miyiz?

Türkiye, teknik tekstil alanında çok iyi bir duruma gelmiş bulunuyor. Geçtiğimiz ay, İTKİB’in düzenlediği seminere katılarak büyük firma sahipleri ile görüştük ve bu seminerde Türkiye’nin tekstil alanında çok iyi bir seviyeye ulaştığını gördüm. Bizler de, Avrupa’daki büyük tekstil firmalarının, teknik kumaş üretimlerini gerçekleştiriyoruz. Ayrıca tekstille bağlantılı olan başka sektörlerde de teknik kumaşlar alanında Türk tekstiline ihtiyaç duyuluyor. Örnek verecek olursak ayakkabıda iç taban yapan Çinli üretici firma, şimdi Türk ortak arıyor. Çünkü Çin’den bir malzeme Avrupa’ya üç ayda giderken Türkiye’den ise o hafta içinde gidiyor. Bu sebeple Çinli üreticiler yatırımlarında güvenilir firmalar arıyor. Bu bağlamda da Türk tekstil üreticilerini tercih ediyorlar. Türkiye teknik tekstil konusunda coğrafya olarak da iyi bir yerde bulunuyor. Bizler de bunun avantajlarını yaşıyoruz. Ayrıca bu durumu iyi bir biçimde değerlendirmeye devam etmemiz gerekiyor.

Çınar Laminasyon  İç ve Dış Tic. A.Ş. olarak çevre korumasına çok önem veriyorsunuz. Ürünlerinizde çevre korumasına katkı sağlayacak gelişmelere devam edecek misiniz? Bu konuda ne gibi çalışmalarda bulunuyorsunuz?

Kullanılan malzemelerde çevreye zarar veren herhangi bir ürün kullanmıyoruz. Örneğin; son zamanlarda ayakkabı konusunda, Çinden gelen ürünlerde bu tip sıkıntılar yaşıyorduk. Ürünlerde fitalat ve azo denilen malzemeler bulunuyordu. Artık bu yaşanan sıkıntılar sebebiyle Türk teknik tekstiline daha çok önem veriliyor. Ayrıca çevre korumasına özen gösterdiğimizi kanıtlayan test sistemimiz de mevcut. Önceden sadece laminasyonu yapıp veriyorduk. Müşteri ise zararlı malzemeler bulunuyor mu diye bakmak için kendi testine tabi tutuyordu. Şimdi ise ürünlerimizi bizim test edip göndermemizi istiyorlar. Bunları da sağlayarak iyi bir yere geldiğimizi düşünüyorum.

Sizin için 2017 yılı nasıl geçti, hem dünya genelinde hem de Türkiye pazarıyla ilgili değerlendirme yapar mısınız?

 2017 yılı tekstil sektörü açısından 2016 yılına göre biraz daha pasif geçti ama biz çeşitli sektörlere de iş yaptığımız için, bizim açımızdan iyi geçti diyebiliriz. Otomotiv, inşaat, giyim, ayakkabı, hediyelik kutu gibi birçok sektöre çalışmalar yapıyoruz. Tek bir alana yönelik olsak belki sıkıntılara girerdik, diye düşünüyorum.

2018 yılı için tekstil sektöründe yenilikleriniz neler olacak?

Bu yıl faaliyete geçen EFC Kimya şirketimizle ilgili yatırımlarımız devam ediyor. Ayrıca yatırımlarımızın büyük olmasından dolayı beklentilerimiz daha yüksek seviyede. Yapacağımız yeniliklerden, Tex-melt film ve Tex-melt  Web yapıştırıcıları üretimine ise EFC Kimya firmamızın adı altında önümüzdeki aylarda başlayacağız.