Dünya Markası Sika, Türkiye Pazarına Büyük Önem Veriyor

80 ülkede 150’den fazla üretim ve pazarlama ortağına sahip küresel bir şirket olan Sika, özel kimyasallar ve uygulama bilgisi tedarik eden bütünleşik bir küresel şirkettir. Sika; su yalıtımında, yapıştırmada, derz dolgularında, güçlendirmede ve yük taşıyan yapılarını korumada kullanılan materyallerin işlenmesinde öncüdür. Sika’nın ürün yelpazesi yüksek kalite beton katkıları, özel harçlar, derz sızdırmazlık malzemeleri ve yapıştırıcılar, sönümleme ve güçlendirme materyalleri, yapısal güçlendirme sistemleri ve endüstriyel zemin kaplamanın yanı sıra çatı kaplama ve su yalıtımı sistemlerini de içerir. Sika’nın eksiksiz çözümleri, müşterilerine çok yenilikçi imkanlar sağlayarak, civatalama, perçinleme ve kaynaklama gibi daha eski teknolojileri yenileriyle değiştiriyor. Hedefimiz, müşterilerimizin katma değer üretmesine yardımcı olmak ve her zaman rekabetin bir adım önünde yer almaktır. 80 ülkedeki iştirakleri ve yaklaşık 17.000 çalışanıyla dünya genelindeki yerel varlığı, müşterileri doğrudan Sika’ya bağlar ve tüm ortaklarının başarısını garanti altına alır. Sika, yıllık 5 milyar İsviçre Frangı satışa ulaşarak, tüm hissedarları için de bir değer yaratıyor. Şirketin ürün hattı yüksek nitelikli beton katkıları, özel harçlar, derz dolguları ve yapıştırıcılar, sönümleme ve güçlendirme materyalleri, yapısal güçlendirme sistemleri, endüstriyel zemin kaplama ve su yalıtım membranları içerir.

Sika Türkiye

Sika Türkiye oluşumu ise 25 yıl önce başladığı faaliyetlerinden bugün geldiği nokta itibariyle, tüm grup şirketleri arasında üretim, satış, insan kaynağı ve Ar-Ge açısından en önde gelen kuruluşlar arasında yer almakta ve faaliyette bulunduğu coğrafi bölge içerisinde de liderlik görevini üstlenmektedir. Sika Yapı Kimyasalları A.Ş. Üretim tesisi İstanbul Tuzla Deri Organize Sanayi Bölgesi içerisinde bulunmaktadır.19.000 m2‘lik kapalı alana sahip konusundaki en gün9245cel teknolojiye sahip toplam 450.000 ton kapasiteli üretim tesisi, 7 bölge ofisi ve 200`den fazla çalışanı ile hitap ettiği inşaat ve endüstriyel imalat sektörlerinde faaliyet göstermektedir. Ayrıca 2012 yılında Mersin Tarsus Organize Sanayi Bölgesi’nde üretime başlayan yeni tesisi, 2014 yılında hem toz hem de likit üretimi gerçekleştirebilecek şekilde hizmete açılmıştır. Tesis toplam 6.600 m2 arazi üzerinde 2.200 m2’lik kapalı alana kurulmuştur. Bununla birlikte Sika Türkiye oluşumu uzun yıllardır devam ettirdiği Türkiye Bölgesi ülkelerinin bölge yönetim sorumluluğunu da devam ettirmektedir.

Sika Hot Melt Pazarlama Alan Müdürü François Bauduin, sorularımızı yanıtladı…

Sika hakkında kısaca bilgi verir misiniz?

François Bauduin: Sika küresel bir şirkettir. Yıllık yaklaşık 5 milyar İsveç Frangı bir gelire sahibiz. 17.000 çalışanımız var. İşimizin %80’i yapı malzemelerinden oluşuyor ama aynı zamanda endüstriyel üretim alanında da 1 milyar gelirimiz var. Teknik tekstil alanı da Sika tarihinde önemli bir yer tutuyor. Önceleri teknik tekstiller ürünlerimiz Tivoli olarak biliniyordu. Aslında teknik tekstil konusunda çok etkiniz ama fazla ağırlık vermedik. Çünkü daha çok otomotiv sanayine yönelmiş durumdayız.

Sadece otomotive mi odaklanıyorsunuz?

François Bauduin: Endüstri alanı için otomotiv alanına odaklanmış durumdayız. Küresel bazda dünya genelinde otomotiv ürünleri satıyoruz. Otomotiv alanında çok fazla talepleri karşılıyoruz.

Özellikle bizim tarafımızdan geliştirilen Sikaflex, başta otomotiv sanayi olmak üzere birçok alanında çok fazla kullanılıyor.

Bizim asıl faaliyet gösterdiğimiz konu inşaat ve yapı sektörüdür ancak sanayisel anlamda ağırlığımız otomotivdir.

Tekstil sektöründe ağırlığınız hangi konudadır?

François Bauduin: Tekstil sektöründe %80 üretimimiz Hot-Melt’dir. Bu alan için çalışan uzmanlaşmış personellerimiz va9245r. Tekstil konusundaki odaklandığımız çalışma Hot-Melt üzerinedir.

Dünya genelinde hangi ülkelere ihracat gerçekleştiriyorsunuz?

François Bauduin: İhracat oranımız oldukça yüksek. Gerçekleşen ihracatımızın %80’ni Asya Pasifik ülkelerinedir. Çin ve Tayvan’a ihracat yapıyoruz.

Asya ve Pasifik ülkelerine orta kalitede ürünler gönderiliyor. Yüksek kalitede ürünler ise Almanya, İspanya, İtalya, Fransa ve Türkiye. Türkiye bizim için yeni bir pazardır.

Ürünlerin kullanım alanları ve kullanıldığı sektörler hakkında bilgi alabilir miyiz?

François Bauduin: Sika pazarlama stratejisini hedef kitleye göre belirliyor. Askeri alanda, emniyet personeli ve itfaiye için geç tutuşur ürünler, medikal ürünler sunuluyor. Özellikle dayanıklı ve yüksek kaliteli askeri ürünler geliştiriyoruz. Fakat hangi ülkenin ordusu için ürettiğimizi biz de bilmiyoruz, aracı firmayla ulaştırıyoruz.

2015 yılı için ne gibi hedefleriniz vardır?

François Bauduin: 2015 için özellikle medikal sektörüne odaklanmış durumdayız. Türkiye’de beyaz eşya sektöründe çok aktif yer alıyoruz.

Yoğun bir şekilde çalıştığımız firmalar ve ürünler var. Mesela Arçelik’le çalışıyoruz. Ya da İnşaat panelleri noktasında Türkiye’ye çok ürün veriyoruz. Tekstil ürünleri için de pazarda yer almak istiyoruz.

Bu doğrultuda Türkiye pazarındaki yeriniz ve konumunuz hakkında bilgi alabilir miyiz?

François Bauduin: Türkiye’yi Avrupa’nın bir parçası olarak görüyoruz. Bu nedenle Avrupa’ya pazarladığımız tüm ürünleri Türkiye’ye de veriyoruz.

Türkiye, firmamız için çok önemli bir noktadadır; oldukça büyük bir nüfusu olan ve bölgede istikrarlı bir ekonomiye sahip ülkedir. Yatırım yapabilmek için ülkelerin ekonomik istikrarı bizler için önemlidir. Türkiye’yi, yatırım noktasında ekonomik istikrar sebebiyle uygun bir ülke olarak görüyoruz. Özellikle tekstil ve otomotiv sektöründe oldukça iyi durumdadır.