EDANA Türk Nonwoven Sempozyumu, Nonwoven Sektörünü İstanbul’da Buluşturdu

EDANA Türk Nonwoven Sempozyumu, 10-11 Kasım 2015 tarihlerinde, İstanbul Intercontinental Otel’de yapıldı. Sempozyuma, 121 firma ve 24 ülkeden 250 sektör yetkilisinin yanı sıra sergi açan 30 firma katıldı. Sempozyumda, Türkiye ve EDANA’nın EMEA bölgesindeki (Avrupa-Orta Doğu-Afrika) başlıca ticari ortaklarından tüm nonwoven tedarik zinciri, genel ekonomik arka plan ve ticari ve mevzuata ilişkin bağlamdan, nonwoven piyasaları, hammaddeleri, makine ve işlenmelerine kadar geniş bir grup, kapsamlı başlık ve konularda buluştu.

EDANA Genel Müdürü Pierre Wiertz, kültürel çeşitliliğin simgesi olan, Avrupa ve Asya’nın kesiştiği noktada bulunan İstanbul’da ikincisi düzenlenen Sempozyumun, “birbirine ihtiyaç duyan bölgeler arasında nonwoven konusundaki ticari bağlantıları pekiştirdiğini, dolayısıyla kişisel bakım, sağlık ve filtrasyondan ulaşım ve inşaata kadar çok çeşitli uygulamalarda topluma değer ve avantaj kazandıran sektörümüzün ürünleri için yeni pazarların geliştirilmesini desteklediğini” belirtti.

Sunumunda Türkiye’deki nonwoven üretiminin 2009 ve 2014 yılları arasında %20,3 büyüyerek 265.000 tona ulaştığını, bunun da Büyük Avrupa’nın %12’si ve global çıktının da yaklaşık %3’ünü temsil ettiğini gösteren EDANA Piyasa Analizi ve Ekonomik İşler Direktörü Jacques Prigneaux, “EDANA, 15 Türk üye firmasıyla gurur duymaktadır ve başta EMEA bölgesi olmak üzere tüm nonwoven sektörü tedarik zincirinin sürdürülebilir büyümesi adına Misyonumuzun bir parçası olarak kendilerini desteklemeye devam edecektir,” yorumunda bulundu.

Hijyen piyasaları konulu oturum, büyük bir potansiyel pazar olarak dikkatleri Sahra Altı Afrika’ya çevirdi; ancak Henkel’den Michel Verstraeten, “Afrika’da hiçbir şey imkansız değildir; ancak her şey zordur” dedi. Zor ama imkansızın olmadığı Afrika, ekonominin engin sektörlerinde yatırım alma konusunda süregelen bir eğilim gösteriyor. Hayat Kimya’dan Arzu Karatekin ve H.B. Fuller’den Selda Akbaşlı’nın sunumları, Türkiye pazarındaki oyunculara ve en yeni teknolojik gelişmelere net bir bakış açısı kazandırdı. Otomotiv sektöründen filtre ortamı olarak nonwovenlara kadar dayanıklı nonwovenlar da konferans gündeminin ayrılmaz bir parçasıydı.

Makine ve işlemler üzerine gerçekleştirilen oturum, seyircilerden birçok soru alırken, niş ve ana akım pazarlar için nonwoven üretimindeki teknolojinin önemini yansıttı.

Imerys Carbonates, İngiltere, Özel Nitelikli Ürünler, Uygulama Geliştirme Müdürü Mike Bird, şunları ifade etti: “Organizasyonun yanı sıra sunumların kalitesi mükemmeldi. Aralar, muhteşem ağ oluşturma olanakları, eski dostlar ile görüşme ve daha da önemlisi, yeni ilişkiler kurmak fırsatları sundu.”

Nitto NBB, Türkiye, Hijyen Departmanı İş Geliştirme Müdürü Juan Roldan ise şunları söyledi: “Sempozyum, değerli, öğretici bir deneyim oldu. Tüm sunum ve faaliyetleri gerçekten çok beğendim. Sunumların tamamı akıllıca ve sunum şekilleri de etkileyiciydi. Bu da uygun format ve iyi bir interaktivite ve hatta duygusal müdahalelerle yeni piyasa ve teknik bilgiler edinilmesine olanak sağladı.”

MOBI – AIR and Diaper Recycling Technology, Singapur, Avrupa Müdürü James Barton da, “Sıkıcı olacağını düşünmüştüm; ancak tam tersi çıkmasına şaşırdım ve memnun oldum, olağanüstü sunumlar vardı ve ağ oluşturma fırsatı da oldukça fazlaydı,” dedi. Teknomelt, Türkiye Genel Müdürü Salih Ziya Gümüşer ise şunları ifade etti: “Türkiye’de düzenlenen bu ikinci EDANA Sempozyumuna katılım ve Sempozyumun içeriğinden oldukça etkilendim. Bu benim beklentilerimi aşıyor ve bir sonraki edisyonu sabırsızlıkla bekliyorum.” Golden Phoenix Fiberwebs, Tayvan, Kilit Müşteri Yöneticisi Sifer Lin de şöyle konuştu: “Türkiye ve çevresinde iş yapmak istiyorsanız, bu konferans gerçekten bulunulması gereken bir yer. Mevcut müşterilerle buluşma ve onları yakalamanın yanı sıra, yeni müşterilerle de irtibat kurduk.”

Elsner Engineering Works, Türkiye, Uluslararası Satış Yetkilisi Galip Yazgan ise, “Genel olarak çok profesyonel bir organizasyon, bizim açımızdan katılımcı ve stant açan firma olarak her şey yolunda gittiği için ekibi tebrik etmek istiyorum,” dedi. EDANA, sempozyumun sponsorları olan CHT Bezema, Gülsan Nonwovens & Film, Mogul – Diversity in Nonwovens, Teknomelt – yenilikçi nonwovenler, Fullbond – Hotmelt Yapışkan, Kansan, SGS Courtray and Ungricht-silindir ve gravür teknolojilerine teşekkürlerini sunar…