Dilo Group Enerji Tasarrufu, Sürdürülebilirlik ve Endüstri 4.0’a Odaklanıyor

Dilo Group ITMA 2019’da tam kapsamlı bir üretim hattını sergiledi. Bu hatta, makine tasarım mühendisliği alanındaki birçok inovasyonun yanı sıra iyileştirmeler ve modifikasyonlar da tanıtıldı.

Fuarda ayrıca; kart besleme yöntemiyle elyaf hazırlamadan başlayarak hassas ağ oluşturmaya kadar uzanan tam kapsamlı teknolojik süreç ve yeni Hyperpunch Hα iğneleme çözümleri sergilendi.

ITMA 2019 fuarı sırasında standında ziyaret ettiğimiz Dilo Group Genel Müdürü Johann Philipp Dilo ile bir röportaj gerçekleştirdik. Firma olarak sürdürülebilirlik, Endüstri 4.0 ve çevre dostu ürünlere odaklandıklarını söyleyen Philipp Dilo, enerjiden tasarruf sağlayacak yeni ürünler üzerine çalıştıklarını ifade etti.

Dilo Group ITMA 2019’da tam bir üretim hattı sergiledi. Bu hattın detaylarını ve ürünleri sizden dinleyebilir miyiz?

DiloTemafa bileşenleri ile elyaf hazırlama aşamasında “Baltromix Pro” ile daha yüksek verim için vazgeçilmez bir uygulama olan daha hızlı gerçekleşen harman aktarım uygulaması sergilendi. “Balya zamanlayıcı” yardımı ile elyaf balyaları beslenerek ve doldurma seviyesi tam olarak kontrol edilerek, rölantid ya da aşırı doldurmanın önüne geçiliyor. “DI-LoWatt” sensör modülü ise minimum hava ile elyaf taşınmasını sağlayarak önemli oranda enerji tasarrufu imkânı sunuyor.

“VectorQuadroCard”ın ardından küçük ve orta katman genişliklerde en yüksek verim sağlayan ve özellikle hidrojenerasyon hatlarına hitap eden yüksek hızlı çarpma perdesi “HyperLayer”in en son sürümü de fuarda sergilenen çözümler arasında yer alıyor. Fuarda sergilenen DI-LOOM OD-II SLHαV iğneli dar dokuma tezgâhı, oldukça homojen bir dikiş dağılımı sağlamak için 6000X yeni iğne kalıbı ile destekleniyor.

“3D-Lofter”, “tekstil katkı maddesi imalatı” alanında; otomotiv sektöründe ve diğer uygulamalarda kullanılan iğne keçeleri için daha fazla elyaf tasarrufu sağlıyor.

Yardımcı işletim sistemi ‘Diloline 4.0’ın avantajları neler?

Siemens işbirliği ile geliştirilen “Diloline 4.0”, imalat sürecini daha da basitleştirme, ağ şekillendirmede şeffaflığı arttırma ve bu sayede verimliliği arttırma amacıyla oldukça çeşitli “akıllı üretim” sistemlerine sahip. Üretim verileri saklanıyor, belgeleniyor ve karşılaştırılıyor. “Alarm monitörü” ile sorunlar görüntüleniyor. Üretim analiziyle, bekleme sürelerinin nedenleri belgeleniyor. Bu veriler, sorunların önlenmesinde kullanılabiliyor. Mobil uygulamalar ve bulut verileri (mindSpheres) üzerinden çok sayıda bilgi modülü geri çağırılabiliyor. Makinelerin kontrolünde ve üretim verilerinin elde edilmesinde için kullanılan tüm bu yöntemler, üretim sistemindeki karmaşık fonksiyonları personel ve vardiyadan bağımsız olarak daha güvenli hale getirmeye yardımcı olacak.

Dilo, dayanıklı ve yenilikçi makineler geliştirmek için nasıl çalışıyor?

İnovasyon söz konusu olduğunda, önce pazar araştırması yapmak şeklindeki klasik yaklaşımı benimsemek yerine, mevcut makinelerimizde neleri geliştirebileceğimizi düşünüyoruz. Araştırmalarımızı kendimiz yapıyoruz. Böylece geliştirilmesi mümkün bir alan bulduğumuzda, yaratıcılığımızı kullanarak farklı modeller uyguluyoruz. Önce bulduğumuz fikri farklı yönlerden inceliyoruz ve ardından müşterilerle görüş alışverişi yaparak ürünü piyasaya sürüyoruz. Ürün geliştirme aşamasında birlikte çalıştığımız pilot müşterilerimiz, bir diğer deyişle, ürünlerimizi ilk kez kullanan müşterilerimiz var. Daha sonra fikrimizi peyderpey pazara sunuyoruz.

Geçtiğimiz 12 ay içinde şirketinizin elde ettiği en büyük başarılar nelerdir?

En büyük başarılarımızdan biri ITMA Fuarı’nda sergilediğimiz tam işlevsel özelliklere sahip iğneleme hattımız. Dilo, bu teknolojinin dünya çapındaki nonwoven üretiminde üstlendiği merkezi konumu vurguladı. İğneli ürünler, döşeme kaplamaları, otomotiv iç kaplamaları, teknik iğne keçeleri, filtrasyon ortamları, jeotekstiller, şilte, yatak ve döşemelik kumaşlar, mendiller ve kağıt makinesi keçeleri gibi birçok uygulamada bulunabiliyor. Yeni iğneli dokuma tezgâhımızda iğne düzeni de değişti. Bu tasarım ile iğne dokuma ürünlerinden daha fazla düzenli verim alabiliyorsunuz. Bu makinenin dokumada yeni bir çığır açtığını söyleyebiliriz. 

Üretimlerinizde sürdürülebilirliğe uyum sağlamak için neler yapıyorsunuz?

Sürdürülebilirlik önemli bir kavram, önemli bir mesele ve bu konuya oldukça ciddiyetle eğiliyoruz. Fakat elyafın tekstil ürününe mekanik dönüşümünü içeren bir aşamadayız. Geliştirdiğimiz taraklama, iğneleme ve cross bonding (çapraz bağlama) gibi mekanik çözümler, önceki çözümlere göre daha tüketici dostu. Enerji tüketiminin %50’sinin tüplerden elyaf geçirmekten kaynaklandığını fark ettik ve daha aza elektrik kullanan yeni bir sistem geliştirdik. Enerji gereksiniminin azalmasıyla fan kullanımını da azaltmış olduk ve süreci takip etmeye devam ediyoruz. Tüplerde tüketimi azaltarak düşük enerji tüketim oranını da en verimli sonuçları alıyoruz.

İhracat pazarı açısından değerlendirecek olursanız, Türkiye şirketiniz için nasıl bir öneme sahip?

Türkiye, firmamız ve tekstil sektörü için büyük bir öneme sahip. Çünkü oldukça canlı ve çok dinamik bir pazar. Türkiye’de tekstil sektörünün güçlü ve yenilikçi olduğunu ve sürekli ilerleme kaydettiğini biliyoruz. Tabii zaman zaman inişler ve çıkışlar oluyor fakat uzun vadede bakıldığında, özellikle nonwoven kumaş alanında sürekli artan bir üretim olduğunu görüyoruz. Bu nedenle satış ve teknik destek ekiplerimizin İstanbul’da bir ofisleri var. Bu sayede pazardaki ürünlerimizin arkasında durduğumuzu gösteriyoruz. Başarılarımızı ve pazar payımızı sürekli artırıyoruz.

Röportaj: Dilek Hayırlı