Dünyada İlk Kez Tamamen Özelleştirilebilen ve Sıfır Atık Sağlayan 3D Baskılı Eteği Üretildi

Moda teknolojisi öncüsü Julia Daviy, dünyanın ilk sıfır atık özelliğine sahip, dijital olarak özelleştirilebilir 3D baskılı eteğini piyasaya sürdü.

Bu teknoloji, sıfır atıklı ve hayvanlar üzerinde denenmemiş giysi üretiminin geniş formatlı profesyonel 3D baskı ile gerçeğe dönüşmesini sağlıyor.

2018 yılında New York Moda Haftası’nda başlatılan ‘Kurtuluş Koleksiyonu’’ndan sonra Julia Daviy, 3D baskılı kıyafetleri ticari olarak kullanılabilir hale getirme fikrini takıntı haline getirerek standardizasyon fikrini bozdu.

Daviy, “Dijital özelleştirmeyi ve 3D baskılı giyilebilir kıyafetleri esnek malzemelerle basitleştirmek çok önemliydi. Bunu başardık ve tüketicilerin buna hızlı tepki vereceğini düşünüyorum.” dedi. Daviy şunları ekledi. “Hedefimiz hiçbir zaman 3D baskılı giysilerin uygulanabilirliğini kanıtlamak değildi. Güzel, rahat, etik olarak üretilmiş ve çevre dostu giysi standardını yakaladığımızda başarılı olacağız.”

Daviy ve ekibi, yüzde 100 geri dönüştürülebilir filamentler kullanan patentli bir teknoloji ile en talepkâr müşteri isteklerini bile karşılayabilecek.

Ekip, tüketicilerin ihtiyaçlarına göre sadece özelleştirilebilir 3D baskılı giysiler oluşturmakla kalmıyor, aynı zamanda daha temiz ve daha sürdürülebilir bir dünya için sıfır atık üretiyor.

Üretim Aşaması

Müşteriler bir kıyafetin desen, stil, renk, bel ve astar tercihlerini tamamladıktan sonra, Daviy ve ekibi, giysinin dijital modelini oluşturmak için bilgileri kullanarak modelleme yapıyor.

Modelleme sonrasında oluşan ürün, müşteri tarafından onaylanıyor ve 3D yazıcılara gönderiliyor. Nihai ürünün tamamlanması yaklaşık on gün sürüyor.