IITD, İşlevsel Tekstil Ve Giyim Konferansına Ev Sahipliği Yapacak

İşlevsel Tekstil ve Konfeksiyon konulu ikinci uluslararası konferans, Hindistan Delhi Teknoloji Enstitüsü (IITD) tarafından 7-9 Şubat 2020 tarihleri arasında Yeni Delhi’de düzenlenecek. Etkinlik, Hindistan’ın yıldızı yeni parlayan tasarım okulu olan Haryana Dünya Tasarım Üniversitesi ve PSG Tech ile ortaklaşa gerçekleştirilecek.

İki yılda bir düzenlenen uluslararası bir etkinlik olan İşlevsel Tekstil ve Konfeksiyon Konferansı, önde gelen bilim insanları, araştırmacılar, tasarımcılar ve girişimciler için en son bilimsel gelişmeler, en son teknolojiler, yenilikler, trendler, sektördeki kaygılar ve zorluklar ile işlevsel tekstil alanındaki fırsatlar hakkında derinlemesine bilgi alışverişinde bulunmak için ideal bir platform.

İşlevsel giysiler, kullanıcılara normal işlevlerin üstünde ve ötesinde bir takım işlevler sunacak şekilde tasarlanan giysilerden oluşuyor. İşlevsel giyim eşyaları arasında koruyucu giysiler, spor giyim, tıbbi kıyafetler, moda kıyafetleri ve çoklu işlevler barındıran askeri uygulamalara yönelik kıyafetler sayılabilir. Vücut parametrelerinin takibi için sensörler ve işlemcilerle donatılmış akıllı giyim ürünleri bu pazarda hızla büyüyen bir segment haline geldi. Etkinliğin organizatörleri, yaptıkları basın açıklamasında işlevsel giyim pazarının 2025 yılına kadar 244,6 milyar dolara ulaşacağının tahmin edildiğini söyledi.

İşlevsel giyime, tekstil malzemeleri ve hazır giyim üretimindeki gelişmeler yön veriyor. İletken tekstiller, kompozitler ve membranlar, yeni kumaşlar, yüzey işlevselleştirme teknikleri, yenilikçi terbiye işlemleri ve kaplamalar ile nanoteknoloji ürünleri gelişmekte olan alanlardır. 3D ve 4D gövde ölçümü dâhil olmak üzere desen tasarımı, uygunluk testi ve toplu kişiselleştirme, giyim konforu, özel gruplara yönelik giyim ve yenilikçi moda tasarımında kullanılan CAD CAM teknolojileri de büyüyen alanlar arasında. Organizatörler; nesnelerin interneti, yapay zekâ, derin öğrenme ve sanal gerçeklik araçları ile akıllı, duyarlı ve kullanıcı ihtiyaçlarına daha yakın kıyafetler tasarlandığını ifade etti.

Hindistan, dünyadaki en büyük giyim üreticileri ve tüketicileri arasında yer alıyor. Büyük bir nüfus ve hammadde imkânı, ülkenin konfeksiyon üretimine katkı sağlıyor. Orta sınıfın artan istekleri, gelir oranı ve Hintli tüketiciler arasındaki piyasa eğilimlerinde farkındalığın artması, bu pazar segmentine güçlü bir ivme kazandırıyor. İstihdam yaratma, inovasyon, ürün geliştirme, girişimcilik ve geleneksel tekstil ve el sanatlarının çağdaş imkânlarla bütünleştirilmesi büyümenin itici güçlerindendir. Sürdürülebilirlik de tekstil ve hazır giyim değer zincirindeki tüm sektörler için önemli bir husustur.

İşlevsel Tekstil ve Konfeksiyon Konferansı organizasyon heyeti, tebliğ sunmaları için sözlü ve poster sunumları ile öğrenci ve araştırmacılarına çağrıda bulunuyor. Bunun için yazarların, bir sayfalık bir tebliğ özeti sunması gerekiyor.

Konferans öncesinde “Antropometri, Desencilik ve Uygun Kıyafet” başlıklı 5 günlük özel bir atölye çalışması da 2-6 Şubat 2020 tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Atölye çalışması, 2002 yılında Avustralya Ulusal Ebat ve Şekil Araştırması’nı yöneten deneyimli antropometrist ve kalıp uzmanı Daisy Veitch tarafından gerçekleştirilecek.

Organizatörler ayrıca öğrenciler ve genç girişimciler arasında tasarım, yenilik ve ürün geliştirme çalışmalarını teşvik etmek için özel olarak planlanan bazı etkinlikler düzenleyecek. Tekstil ürünleri/ süreçleri inovasyon yarışması, dünyanın dört bir yanından katılan öğrencileri tıp, spor, savunma ya da diğer alanlardaki yenilikçi tekstil uygulama ürünlerini sergilemeye davet ediyor. Yenilikçi bir teknoloji içeren ya da yenilikçi bir işlev gerçekleştiren moda ürünleri/kıyafetleri sunan yarışmacılar için moda ürünü inovasyon yarışması düzenlenecek. İşlevsel tekstil ve giyimin farklı alanlarındaki öğrenciler ise poster yarışması için afiş çalışma özetleri gönderebilirler.