Kordsa’dan Tekstil Sektörü İçin Alternatif Yapıştırıcı

Lastik ve inşaat güçlendirme ile kompozit teknolojileri alanında faaliyet gösteren Kordsa, Continental ile iş birliği yaparak yeni bir yapıştırıcı üretti. Bu yeni teknoloji tekstil güçlendirme malzemeleri sektörünün yeni standart yapıştırıcısı olabilir.

Kordsa, Continental ile birlikte geliştirdiği yeni buluşunu 2018’in başında Hannover’de Tire Technology fuarında tanıtmıştı. Kordsa Teknoloji Direktörü Devrim Özaydın, “Lastik güçlendirme teknolojileri alanında resorsinol ve formaldehit içermeyen çevreci bir yapıştırıcı formülü üzerinde 2008’den beri çalışıyorduk. Biz kimyasal yapıyı geliştirirken Continental de uygulama ile ilgili teknolojileri geliştirdi.” dedi.

Devrim Özaydın, bu yeni teknolojinin tekstil güçlendirme malzemeleri sektörünün yeni standart yapıştırıcısı olabileceğini düşündüklerini söyledi. Özaydın, “Şu an son testleri yapılan bu buluşun endüstrinin yeni standardı olabilmesi için tüm bilgileri dünyaya serbest kullanım hakkıyla sunacağız.” ifadelerini kullandı.

Devrim Özaydın, bu iş birliği çerçevesinde lastik kord kumaşı banyosunda kullanılan formülde değişiklik yapmayı başardıklarını belirterek ulaştıkları formülün 80 yıldır kullanılan resorsinol formaldehit esaslı formüle alternatif olabilecek, çevre dostu bir formül olduğunu dile getirdi.

Bunun yanı sıra Kordsa, İzmit Ar-Ge merkezinde çevresel etkileri dikkate alarak enerji verimliliğini artıracak ve korbondioksit emisyonlarını azaltacak yeni teknolojiler üzerine çalışmalar yürütüyor. Örneğin, Minidip projesi ile terbiye prosesinde yeni bir kavram geliştirirken, ABC projesi ile büküm makinelerinde ortalama yüzde 10 ile yüzde 15 enerji tasarrufu gerçekleştirdi.

Kordsa’nın 218 onaylanmış patenti var

Kordsa 2018 yılının ilk yarısında patent araştırma veri tabanında yayımlanan patent sayısı ile global liderler arasında yer alıyor. Özaydın, “2017 yılında toplam patent portföyümüzü yaklaşık yüzde 60 oranında artırdık. Temmuz 2018 itibariyle dünya genelinde 174 buluşumuz, 717 patent başvurumuz ve 218 onaylanmış patentimiz bulunuyor.” şeklinde konuştu.

Ödüllü Ar-Ge Merkezlerine Sahip

Kordsa’nın İzmit’te faaliyet gösteren ilk Ar-Ge merkezi 2008 yılında kuruldu. 2016 yılında ise 30 milyon dolarlık yatırımla Sabancı Üniversitesi ile birlikte hayata geçirdikleri Kompozit Teknolojileri Mükemmeliyet Merkezi’nde ikinci Ar-Ge merkezlerini kurdular. Bu merkez Türkiye’de temel araştırmadan prototip parça üretimine kadar destek veren ilk karbon bez ve prepreg üreticisi.

Kordsa, havacılık endüstrisindeki küresel ayak izini yeni bir ABD yatırımıyla genişletecek. Kordsa, havacılık ve endüstriyel uygulamalar için ileri kompozit materyaller sağlayan ve toplam işletme değeri 181 milyon ABD doları olan Axiom Materials Acquisition LLC adlı şirketin yaklaşık %96’sını satın almak için bir anlaşma imzaladı. Kordsa Yönetim Kurulu Başkanı Cenk Alper, yatırımla ilgili olarak şunları söyledi: “2013 yılında ilk yatırımımızla girdiğimiz kompozit teknolojilerdeki büyüme hareketlerimizi sürdürüyoruz. 2016 yılında Kompozit Teknolojileri Mükemmeliyet Merkezi yatırımını gerçekleştirdik. İnorganik büyüme hedeflerimizin bir parçası olarak 2018’de üç kompozit firmasının devralınmasının ardından, ABD merkezli bir başka kompozit şirketini almak için gerekli adımları attık. Uçak parçaları ve uzay taşıtlarında uzun onay süreçlerini geride bırakmak için, havacılık endüstrisi için onaylı bir tedarikçi olan Axiom Materials’ı satın almaya karar verdik. Bu devralımla birlikte, gelecek nesil sanayi ve taşımacılık uygulamaları ile havacılık endüstri- si için gelişmiş kompozit teknolojilerine öncülük edeceğiz.”