Lenzing ™ Elyafları Kelebek Çocuklarının Yaşam Kalitesini Artırmaya Yardımcı Oluyor

İç çamaşırları, pijama ve yatak örtüleri aylarca test edildi. Elyafların nem yönetimi terlemeyi ve dolayısıyla kaşıntıyı azaltıyor. Yumuşak ve pürüzsüz elyaflar daha az cilt yaralanmalarına neden oluyor.

Yenilenebilir hammadde odunundan elde edilen özel elyaflar alanında pazar lideri olan Lenzing Group, “kelebek çocuklar” yardım kuruluşu DEBRA Avusturya’ya hem ekonomik destek verdi hem de kendi elyaflarından üretilmiş tekstil ürünleri tedarik etti.

Son aylarda, Epidermolysis Bullosa (EB) cilt hastalığına sahip birkaç hasta, TENCEL™ elyaflarından yapılmış tozlukları, iç çamaşırları, pijamaları, yorganları ve yatak örtülerini test etti ve bu ürünleri oldukça rahat ve cilt dostu buldular. EB hastalarının cildi bir kelebeğin kanatları gibi kırılgandır. Bu nedenle, kalın elyaflar, dikişler, düğmeler, fermuarlar, terleri neredeyse hiç çekmeyen elyaflar ve terin emilmemesi sık sık kabarcıklara ve yaralara neden olur, kaşıntıyı arttırır. TENCEL™ elyafları ise özellikle iyi nem yönetimi özelliğine sahiptir ve bu nedenle vücudun doğa sıcaklığını düzenleyici özelliklerini destekler.

Lenzing ™ elyafları, özel yumuşak dokularıyla bilinir ve bu nedenle“ kelebek çocukların giymesi açısından keyiflidir.” diyen Lenzing Grubu İcra Kurulu Başkanı Stefan Doboczky şunları söyledi. “Elyaflarımızdan yapılan tekstillerin genç ve yaşlı EB hastaları tarafından çok olumlu karşılanmasından ve onların yaşam kalitelerinin artmasına katkı sağlayabilmekten dolayı gurur duyuyoruz. Daha yumuşak ve daha konforlu yeni ürünler geliştirmek için olumlu geri bildirimlerden yararlanıyoruz.”

Bir kelebek çocuk babası olan aynı zamanda DEBRA Avusturya Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Rainer Riedl de, “Lenzing Grubunun, ‘kelebek çocuklar’ için önemli bir konu olan özel elyaflar geliştirmeye önem vermesinden memnuniyet duyuyorum. Bunun nedeni de, cildin doğa sıcaklığı düzenlemesini destekleyen rahat ve yumuşak giysilerin, serin ve kuru bir his yaratması bu sayede genç ve yaşlı hastaların günlük olarak daha iyi bir yaşam kalitesine katkıda bulunmasıdır.” diye konuştu.

Epidermolysis Bullosa (EB) şu anda tedavi edilemez olan genetik bir hastalıktır. Etkilenen insanların derileri, kelebeğin kanatları gibi yapısal proteinlerin bulunmamasından dolayı savunmasız kalır. “Kelebek çocuklar” adının kökeni buradan gelir. TENCEL™ elyafları sayesinde Lenzing Grubu, özel yumuşaklığı ve yüksek nem emme özelliği ile öne çıkan bir ürüne sahiptir ve bu nedenle olağanüstü bir kullanım rahatlığı sunar. Olumlu geri bildirimler nedeniyle Lenzing Grubu’nun DEBRA Avusturya ve Ebensee Moda Okulu ile işbirliği devam edecek.