Mogul, Nonwoven Sektöründe İlklerin Adresi Olmaya Devam Ediyor

Yedi farklı teknolojiyle üretim yapan 15 üretim hattıyla Türk ve dünya nonwoven sektörünün önemli bir oyuncusu olan Mogul, yurt dışındaki 56 ülkeye ihracat yapıyor. Kaliteye, çalışanına değer vermek ve müşteri memnuniyetini ön planda tutmak, Mogul’un ana felsefesini oluşturuyor.

Serkan Göğüş – Mogul Firmasının CEO’su

1997 yılında nonwoven ürünler üretmek üzere kurulan Mogul, Türkiye’de spunbond ve meltblown kumaş üreten ilk şirket olma unvanını taşıyor. Kısa sürede AB ve ABD pazarlarında satış yapmaya başlayan firma, bugün tüm dünyada çok çeşitli uygulamalar için nonwoven rulo ürünleri tedarik ediyor. Bugün Mogul, Türkiye’deki üç ve Gray Court, Güney Carolina’daki bir tesisinde nonwoven ve kompozit ürünler üretiyor. Bu tesisler Amerika, Avrupa ve Asya pazarlarına; filtreleme, temizlik bezi, hijyen, kişisel bakım, medikal, endüstriyel, inşaat, çevre, ev döşeme, ambalaj, otomotiv ve tarım uygulamalarına yönelik ürünler sunuyor.

INDA tarafından iki kez ‘Girişimcilikte IDEA Başarı’ ödülüne layık görülen ve Türkiye’de ilk 1000 sanayi kuruluşu arasında yer alan Mogul, ülkemizden Avrupa Nonwoven Birliği’ne (EDANA) üye olan ilk şirkettir. Mogul ayrıca INDA ve ANFA üyesidir.

Nonwoven Teknoloji dergimiz için röportaj gerçekleştirdiğimiz Mogul Firması CEO’su Serkan Göğüş ile firmanın yeni ürünleri ve projelerini konuştuk.

Firmanızın kurulduğu günden bu zamana kadar olan gelişim sürecini sizden dinleyebilir miyiz? İlklerin sahibi olan Mogul’un bugüne kadar yapmış olduğu yeniliklerinden bahseder misiniz?

Firmamız 1996 yılında kuruldu ve 1997 yılında faaliyete geçerek Türkiye’de ilk PP spunbond üretimini gerçekleştirdi. 2000 yılında Türkiye’de ilk meltblown ve sms üretimini yaptı. 2001 yılında Kuzey Amerika Nonwoven Birliği INDA tarafından verilen ‘’Entrepreneurship’’ ödülüne layık görüldü. Diğer bir tesisimiz ise yurt içi satışlar ve depolama için 2002 yılında İstanbul Bayrampaşa’da hizmete açıldı. 2003 yılında Türkiye’de ilk pet spunbond üretimi gerçekleştirildi. İkinci üretim tesisimiz Gaziantep 3.Organize Sanayi Bölgesi’nde 2007 yılında üretime açıldı. Lüleburgaz’da 56.000 m2 alanda yeni tesis yatırımı başlatılmış olup 2016 yılının ikinci çeyreğinde ilk üretim hattı devreye girdi. Son çeyrekte mikrofilament hattı devreye alındı.

Üretimlerinizde en çok önem verdiğiniz kriterler nelerdir? Sizce ürünlerinizi, diğer markaların ürünlerinden ayıran en önemli özellikler nelerdir?

Üretimde yüksek kalite standartları yakalamaya, farklılaşmaya ve ürün geliştirmeye çok önem veriyoruz. Proses ve ürün çeşitliliği, bizi rakiplerimizden ayıran ana unsurlardır, diyebiliriz.

Teknolojinin gelişimi ile birlikte nonwoven kumaşların filtreleme alanlarında da yenilikler oluyor. Siz bu alanda hangi üretimleri gerçekleştiriyor ve ne tür avantajlar sağlıyorsunuz?

Filtrasyon pazarı belirttiğiniz üzere son yıllarda hızlı bir gelişme kaydetti ve nonwovenlar içinde önemli bir pazara sahip oldu. Mogul; PP spunbond, pet spunbond, bikomponent, mikrofilament, meltblown ve sms’den oluşan zengin ürün portföyüyle bu alanda hizmet veriyor. Firmamız, zengin ürün seçenekleri sayesinde; farklı hava geçirgenliği, filtre etkinliği ve basınç düşmesine sahip ürünler sunuyor. Bu ürünler, farklı hava ve sıvı filtrasyon pazarlarında kullanılıyor.

Mogul firması olarak mikrofilament kumaşlardan temizlik bezi üretimi gerçekleştirdiniz. Bu kumaşların farkı ve özellikleri nelerdir?

Asterion® temizlik bezleri; hafif ve ağır imalatta oluşan, tozların, kirlerin temizlenmesi ve profesyonel temizlik için oldukça etkili bir performans sunar. Asterion® temizlik bezleri lekelerin temizlenmesi ve şekli düzgün olmayan yüzeylerin silinmesi için kullanışlı bir araçtır. Hassas ve zor yüzeyler için idealdir. Yapısındaki benzersiz sonsuz mikrofilamentler sayesinde Asterion® temizlik bezleri, zorlu ve hassas yüzeylerin yanı sıra cam ve boyanmış yüzeylerin temizlenmesi veya kurulanması için de ideal bir çözüm sunuyor. Sonsuz mikrofilamentler, silme işleminin; güvenli, yüzeyi çizmeden ve lekeyi bulaştırmadan yapılmasını sağlıyor.

Madaline® kumaşının özelliklerinden ve kullanım alanlarından bahsedebilir misiniz?

Mogul tarafından patentle üretimi yapılan ve dünyadaki bu konuda iki tesisten birinde üretilen Madaline®; nonwoven kumaşlara yeni ve gelişmiş performans kazandırıyor. Madaline®, insan saçından 100 kat daha ince ve mikrofiberlerden 5-10 kat daha ince mikrofilamentlerden oluşuyor. Bu çok ince mikrofilamentlere hidrofilik apre uygulanması ile mikro kanallar aktive oluyor. Diğer nonwoven kumaşlardan oldukça farklı olarak hafif ve kompakt oluşuyla, iyi bir nem yönetimi ile birlikte nefes alabilirliğiyle, tüylenmemesi, iyi bir ısı yalıtımı sağlaması, çabuk kuruması gibi benzersiz ve cazip özellikleriyle sektörde çığır açıyor.

Gelişmiş performansı sayesinde Madaline®, geleneksel tekstil ürünleri veya mikrofiber kumaşlarla yapılan uygulamalarda kullanılabilir. Ev tekstil ürünleri, kıyafet, temizlik, hijyen ve tıbbi alanlar, teknik ambalajlama, grafik ve baskı zemini, otomotiv ve havacılık, akustik, filtreleme, gıdayla temas, etiketler geniş uygulama alanlarından bazılarıdır.

Güneşten Korunma Madaline®, toz akarı alerjisi hastalarına tam rahatlama ve tahta kurularının yayılmasına karşı koruma sağlayan doğal olarak hipoalerjenik bir üründür. Dünya çapında tanınan ECARF, Madeline®’e ‘Alerji Dostu Ürünler ve Hizmetler’ sertifikası verdi. Madaline®’in üretim prosesi çevre dostudur çünkü geri dönüştürülmüş su kullanır. CO2 emisyonları ihmal edilebilir düzeydedir ve geleneksel tekstillere kıyasla daha az enerji kullanır. Madaline®, performans odaklıdır ve bu nedenle de geleneksel tekstillerle kıyaslandığında benzer performansa ulaşmak için daha az kumaşa ihtiyaç duyulur.

Sürdürülebilirlik ve çevre dostu ürünlerle ilgili şirket yaklaşımınız nedir? Bu kapsamda ne tür çalışmalar gerçekleştiriyorsunuz?

Sürdürülebilirlik ve kapalı üretim döngüsü dünyada hızlı bir ivme kazanıyor ve yaşanılan çevre sorunları bu süreci daha da hızlandırıyor. Dünya konfeksiyon liderleri, bu sürece liderlik ederek tedarik zincirini bu dönüşümün hızına hız katıyor. Mogul olarak üretim proseslerimiz, çevreye duyarlı ve min. karbon ayak izine sahip ürünler üretiyor. Üretim atıkları kısmen kendi proseslerimiz- de ancak ağırlıklı olarak dış firmalarda geri dönüşüm yapılarak geri kazanılıyor. Ayrıca toprağa gömme ve yakma gibi çevreye zararlı süreçler oluşmuyor. Aynı zamanda kapalı üretim döngüsüne uygun olarak kaliteden taviz vermeden rejenere ve dönüşümlü hammadde kullanımı konusunda da çalışmalarımız sürüyor.

Mogul firması olarak Ar-Ge’ye verdiğiniz önem nedir? Bu konuda ne tür çalışmalarda bulunuyorsunuz?

Mogul, sürekli farklılaşmaya yatırım yapan ve ürün geliştiren bir firmadır. Şu an Ar-Ge projelerimiz ağırlıklı olarak Madaline ve Durell ürünler için yürütülüyor.

2019 yılı hedefleriniz, gelecek projeleriniz ve yatırımlarınız hakkında bilgiler verebilir misiniz?

Mogul olarak ihracat ağırlığımızı korumayı, yeni pazarlar oluşturmayı hedefliyoruz. Madaline® satışlarının artmasıyla ciro ve karlılıkta artış bekliyoruz. Henüz yeni bir yatırım dalgasından çıktığımızdan dolayı önümüzdeki birkaç yıl için yeni yatırım planımız bulunmuyor. Ancak her zaman ki gibi fark yaratacak, katma değer getirecek ürün ve projeler üzerinde çalışmalarımız ve araştırmalarımız aralıksız devam ediyor.

Röportaj: Kübra Karaca