Santex Rimar Group: “ITM 2016 Çok Önemli Bir Buluşma Olduğu İçin, Fuara İki Farklı Stantla Katılacağız”

Santex Rimar Grup CEO’su Stefano Gallucci, Udine Üniversitesi’nde bilgi bilimleri alanındaki derecesi ve Houston Üniversitesi’nde yüksek lisansının ardından Stefano Gallucci, Silikon Vadisi’nde ilk işletmesini kurdu.

İtalya’ya döndüğünde moda sektöründe işletmeler yönetti ve daha sonra girişimcilik dünyasında çalışmaya başladı. ICT ve nanoteknoloji sektörlerinde yenilikçi şirketler kurdu. Kendisi, CenterVue (göz hastalıkları teşhisi) Başkanı, QID (nanoteknolojiler) ve M31 (yenilikçi inkübatör) kurucu ortağıdır. Santex Rimar Grup’a 2008 yılında katılmıştır. Stefano Gallucci ITM 2016’ya ve yeni yatırımlara dair sorularımızı yanıtladı.

Yeni yapı, grup firmaları ve faaliyetler hakkında bilgi verebilir misiniz?

Örgü, dokuma ve nonwoven kumaşlar ve yeşil çözümler için bir teknoloji ortağı olan Grup, bugün Santex Rimar Grup halini alan, farklı firmalar olarak başlamıştır: Cavitec ve Isotex, teknik ve nonwoven tekstil makineleri piyasasına öncülük ederken, Santex ve Sperotto Rimar, tekstil terbiye için makineler üretiyor; Solwa ise su arıtma, gıda dehidrasyonu, tarım ticaret sektörü ve atık yönetimi için çevre dostu makineler sunuyor. Geçtiğimiz 2015 yılında iddialı hedeflerimize ulaşmayı başardık ve şimdi daha fazla büyüme için çok iyi hazırlanmış durumdayız. Ayrıca orta vadeli Ar-Ge projeleri için müşterilerle işbirliği yaptık, yeni kurulumları kaynak sağladık, Üniversitelerle ve tekstil, kimya ve elektronik pazarlarındaki büyük oyuncularla ortaklıklara imza attık. 150 yılı aşkın faaliyetimiz ve bu denli geniş teknik bilgimizle, yenilikçi olabilecek, aynı zamanda güvenilirlik, düşük üretim maliyeti ve çevre dostu teknolojiler sunabilecek deneyime sahibiz.

46Yakın zamanda Smit Textile’in devralma sürecini başlattınız. Bu katılımla ilgili neler söyleyebilirsiniz, bu birleşmeden ne gibi avantajlar bekliyorsunuz?

Santex Rimar Grup ve Smit, kalite, yüksek seviye inovasyon, esneklik, çok yönlülük ve müşteri beklentilerini karşılamaya bağlılık gibi ortak değerlere sahiptir. Birçok Santex Rimar müşterisinde, Smit tezgahları bulunuyor. Bu müşteriler, şu anda tüm projeleri için tek bir büyük ortağa kavuştukları için bu Devranlımı güçlü bir şekilde destekledi. Santex Rimar Grup’a giriş, Grup’un stratejik gelişiminin başlıca bir unsurudur ve Smit’in müşterileri için yeni fırsatlar ve daha yüksek seviye teknik bilgi sunması adına, dünya çapında geniş bir satış ve destek ağından faydalanmasına olanak tanıyacaktır. 150 yılı aşkın geçmişiyle Santex Rimar Grup, dört fabrikası ve dünya genelinde 10,000’in üzerinde müşterisiyle birçok ülkede varlık gösteriyor ve yenilikçi olacak tecrübeye sahipken, aynı zamanda güvenilirlik, daha düşük maliyetli üretim ve çevre dostu teknolojiler sunuyor.  Smit ve Santex Rimar Grup arasında oluşturulan sinerji, müşterilerin, global servis ağı, yüksek kaliteli ürünler, engin teknolojik miras ve her şeyden öte, dokuma tezgahından bitmiş –doğal veya teknik- tekstillere kadar tüm üretim süreçlerinde entegre bir teknoloji tedarikçisine güvenmesine olanak tanıyor.

Bu geniş çeşitlilik, ürünlerinizin kullanım alanları ve bu teknolojilerin sunduğu avantajlarla ilgili bili verebilir misiniz?

Santex Rimar Grup’un aynı makinesi 25 yılı aşkın bir süre kullanıp, sonunda bunu sadece bir başka Santex Rimar ile değiştiren müşterilerimiz var. İşte biz buna kalite diyoruz. Tekstil, teknik tekstil veya yeni bir uygulama alanında proje yapan her girişimci, Santex Rimar Grup’a başvuruyor. Çözümlerimiz sorunsuz çalışıyor. Müşterilerimizim, hedeflerine ulaşmasına yardımcı oluyoruz: bizim başarımız, onların başarısıdır.

Bunu, dokuma tezgahlarından terbiyeye veya emprenye’ye ya da kaplamaya kadar tüm müşterilerimizin işletmelerine sunduğumuz tam biz vizyon ile gerçekleştiriyoruz. Başka hiçbir endüstriyel makine üreticisi aynısını iddia edemez.

Sizin için Türkiye pazarının öneminden söz eder misiniz? Pazar payınız nedir?

En önemli müşterilerimizin bazılarının merkezi Türkiye’de, bu bizim çok iyi bir ölçüt. Türkiye, yüksek standart ve maliyet kontrolü, yüksek verimlilik ve kalite talep ediyoruz, biz de bu konularda çok iyiyiz. Santex Rimar ve dokuma, tekstil terbiye ve teknik tekstil alanındaki markaları, bu en üst seviye pazar için büyük çaba sarf ediyor.

ITM 2016 Fuarına hangi grup firmalarıyla katılacaksınız? ITM 2016 Fuarında hangi ürün ve teknolojileri öne çıkaracaksınız? Hangi inovasyonları sergileyeceksiniz?

ITM 2016 çok önemli bir buluşma olduğu için, fuara iki farklı stantla katılacağız.

Bir tanesi Smit (Salon 2 / Stant 210B), diğeri de Santex Rimar Grup (Salon 14 / Stant 1402A). Sperotto Rimar markasıyla, daha yüksek üretim hacmi ve daha düşük enerji tüketimiyle birlikte, daha iyi doğal ve bazı yapay elyaflarla dekatürleme konseptimizde bir devrim olan yeni Decofast 3.5’i sunuyoruz. Bu yeni makine, terbiye sektörün karbon ayak izini azaltırken tekstillere değer katmaya yönelik yeni sürdürülebilirlik çabamızı da yerine getiriyor.

Sizce, Türkiye ve bölgesel pazarlara en etkin erişimi sağlaması açısından ITM 2016 Fuarı önem arz ediyor mu? Bu konudaki görüşlerinizi alabilir miyiz?

ITM 2016, Santex Rimar’ın tekstil tebriye, teknik tekstiller, nonwovenler ve yeşil teknoloji alanındaki en yeni gelişmelerini sergilemesine ve müşterilerle teknolojik vizyonumuzu tartışmaya olanak tanıyor. Müşterilerle ile onların planlarını ve onlara yardımcı olacak çözümlerimizi paylaşmak, ihtiyaçlarına yakın kalmamız açısından önemli.

Santex Rimar Sadece Dokusuz Yüzey Çözümleri Üzerine Odaklanmış Ayrı Bir Ürün Geliştirme Bölümü Kurdu

Santex Rimar Grup geçmişi inovasyon ve aynı zamanda geleneğe dayalı bir gruptur. Yeni bir isim olarak Santex Rimar Grup İsveç geleneğinden gelen Santex ile İtalyan ileri görüşünün temsilcisi Rimar’ın birleşimi ile oluşmaktadır. Rimar 18. Yüzyılda doğrudan Giannino Marzotto tarafından araştırma ve geliştirme amaçlı kurulan dünya tekstil üretiminde ilk sıralarda yer alan Marzotto Grubun devamıdır.

Santex Rimar Grup dünya genelinde sürekli büyüyor ve tekstil bitim, dokusuz yüzey ve teknik tekstillerde yenilikçi ürün geliştiriyor. Uzun tecrübeler neticesinde nonwoven sektöründe sürekli artan taleplere yeterli ve verimli cevap verme kabiliyeti kazanmıştır.

Bunda hala en önemli rolü fırın teknoloji ile üretilen termal bağlama metodu oynamaktadır. Bu metod ev tekstili, hijyen, tıbbi ve endüstriyel ürünler gibi çeşitli ve esnek üretime olanak sağlar. Santex Rimar Grup bünyesinde oluşturduğu muhteşem sinerjiyle Santex markası altında Santashrink kurutmayı tekstil bitim işlemlerine kombine etti. Yeni Santatherm termal bağlama fırını “hava ile güçlendirilmiş modu” Sanshrink kurutucularında iyi yapılandırılmıştır. Havanın düzelerden çıkış hızı 40 m/s hıza kadar çıkabilir. Isı ürüne düzgün ve etkili şekilde transfer edilir. Hertürlü elyaf tülbent oluşturma prosesinden bağımsız olarak işlenebilir.

Hava akışı flap ve düze sistemleri ile esas ürüne doğru çok iyi bir şekilde adepte edilmiştir. Kullanıcı dostu kontrol sistemi hava akış yönü ve cinsi gibi akış parametrelerinin seçilmesine olanak sağlamaktadır. Bu yeni Santatherm sisteminin en önemli kalite göstergesi son ürünün her iki yüzeyinin de düzgün olmasıdır.

Verimli ısı transferi ve sıcaklık stabilitesi, yüksek verimliliği doğurur. Makinenin modular olarak dizayn edilmesinden dolayı kompaklık sağlama, hızlı kurulum ve kolay bakım avantajlarına sahiptir. Bunların neticesinde bakım ve servis ücretleri oldukça düşüktür.

Santatherm termal bağlama fırını Santabond düzeltme ve kalibre kalenderi ile birleştirilebilir. Cavitec kablama ve laminasyon sistemleri ile birlikte çok geniş aralıkta nonwoven uygulamalarına çözüm sunar.