Brückner, Dinarsu ile Büyük Bir Proje İçin Sözleşme İmzaladı

Tekstil terbiyesine dönük 70 yıllık başarılı bir geçmişe sahip olan Brückner, ağ yapılı malzemelerin kurutma, kaplama ve terbiye işlerinde çalışan tüm şirketler için dünya çapında bir teknoloji partneri olarak biliniyor.

Giyim kumaşlarından nonwovenlara halıdan, cam veya kaplamalara kadar Brückner teknolojileri ile işlenecek malzeme çeşitliliği hiçbir zaman sınırlı kalmadı.

Brückner sürekli boyama alanında yeni konseptler sunuyor. Çok katmanlı ramlar alanında da yeni çözümlere sahip olan Brückner, denim sektörüne çok yatırım yaptı ve personelini de arttırdı. Alman Pazar lideri, pigment, boyama, sentetik reçine terbiye ve kaplama için entegre terbiye sistemleri sunuyor.

Brückner firması Reklam ve Pazarlama Bölüm Başkanı Verena Ruckh

Brückner firması Reklam ve Pazarlama Bölüm Başkanı Verena Ruckh ile Tekstil Teknoloji dergimizin ‘Almanya Özel Bölümü’ için bir röportaj gerçekleştirdik. “Türkiye uzun yıllardır en önemli pazarlarımızdan biri” diyen Ruckh, şöyle devam etti. “Dünyaca ünlü halı üreticisi Dinarsu ile büyük bir proje için sözleşme imzaladık.”

2019 yılı firmanız açısından nasıl geçit, 2020 için planlarınız neler? Büyüme planlarınız var mı?

2019 bizim için bir bölünme yılıydı. Yılın ilk yarısı önceki yıllara göre çok daha sakin geçti. Küresel ekonomik durum nedeniyle, birçok müşteri yeni yatırımlar konusunda temkinli davrandı. O dönem en sabit şey belirsizlikti, bu da uygun bir planlama yapmayı bizim için neredeyse imkânsız hale getirdi. Haziran ayında Barselona’da gerçekleştirilen ITMA’dan umutluyduk. Fuar gerçekten bizim açımızdan yine itici bir güç oldu. Birçok ziyaretçi yeni ve özel projelerle geldi, diğerleri mevcut makineleri modernleştirmek veya yükseltmek istediklerini belirtti. Herkes yeniliklerimiz ve ön plana çıkardığımız konularla ilgilendi. Bu arada, biz daha da büyümek için yolumuza devam ediyoruz ve 2020 yılına güvenle bakıyoruz.

İki yıl önce, güney Almanya’daki Tittmoning’deki yeni üretim tesisimiz açıldı. Burada eskisine göre çok daha ağır ve çok daha büyük makine parçaları üretme imkânımız var. Genişletilmiş alan, araştırma ve geliştirme amaçlı makineler üretmemize ve müşteri sistemlerini fabrikamızdan çıkmadan önce test etmemize olanak tanıyor. Ayrıca, giderek artan özel müşteri gereksinimlerine çok daha esnek cevap verebiliyoruz ve bu da bize önemli bir rekabet avantajı sağlıyor.

Türkiye pazarı firmanız açısından ne kadar önemli ve burada ne kadarlık bir iş hacmine sahipsiniz?

Türkiye uzun yıllardır en önemli pazarlarımızdan biri. İstanbul’da uzun süredir faaliyet gösteren acentemiz İnter Tekstil ile bu pazarda kendimizi çok iyi temsil ediyoruz. Ayrıca yerel bir montaj ekibimiz ve büyük bir yedek parça depomuz var. Bu nedenle, bir müşterinin desteğe ihtiyacı olduğunda veya eskiyen makine parçalarının hızlı bir şekilde değiştirilmesi gerektiğinde her zaman hazırız. 2020 yılı henüz başında olmamıza rağmen, Türkiye’ye bazı makineler sattık. Diğerlerinin yanı sıra dünyaca ünlü halı üreticisi Dinarsu ile büyük bir proje için sözleşme imzaladık. 1955 yılında İstanbul‘da kurulan Dinarsu günümüzde Türk halı sektörünün lideridir. Hedeflenen yatırımlar ve geniş ürün yelpazesi ile firma bir dünya markası olma yolunda emin adımlarla ilerliyor. Dinarsu Türkiye’de CE belgesine sahip ilk tufting halı üreticisi olmakla birlikte 400 dpi çözünürlüklü üretim kalitesi sunan ilk ve tek üretici firmadır.

Alman bir aile işletmesi olan makine üreticisi Brückner geçtiğimiz yıllarda Dinarsu’ya bazı hatlar tedarik etti. Son zamanlarda birçok hatta lateks kaplamalı tufted halı için verilen sipariş tamamlanmış olup güncel programa göre; ilk hattın teslimatı 2020 yazı, diğerleri ise 2020 yılsonu ve 2021’in ilk aylarında olacak şekilde planlanıyor.

Şu anda tekstil makineleri endüstrisinde hangi trendlere tanıklık ediyorsunuz?

Küresel ekonomi geçen yıl önemli ölçüde zayıfladıktan sonra, şu anda tekstil sektöründe yükseliş eğilimi görüyoruz. Gelecekte, özellikle teknik tekstiller veya nonwoven kumaşlar alanında, bu sektörde sürekli olarak yeni malzemeler ve teknolojiler geliştirildiği için çok fazla hareket olacak. Tekstillerin kaplanması veya işlevselleştirilmesi de gelecekte önemli bir konu olacak. Endüstri 4.0 terimi de şu anda herkesin dilinde. Bu alanda birçok yeni özellik geliştirdik ve ilk kez ITMA 2019’da sunduk. Burada bahsetmeye değer gördüğüm bir diğer şey ise, makinelerimizin kullanıcı dostu yeni bir görselleştirmesi, bakım aralıklarını izlemek için akıllı yardım sistemleri veya enerji optimizasyonlu üretim için yeni geliştirilen simülasyon aracıdır.

Şu anda firmanız hangi endüstriyel ve ekonomik zorluklardan etkileniyor ve bunlara nasıl cevap veriyor?

Üstesinden gelinmesi gereken birkaç zorluk var; en sonuncusu elbette korona virüsünün yayılması oldu. Artık bu sadece Çin’in sorun değil, aynı zamanda tüm küresel ekonomi için bir sorun, çünkü Çin küresel tekstil endüstrisi için büyük bir pazar. Seyahat esnekliğimiz şu anda sınırlı, Asya’daki ticaret fuarları erteleniyor veya iptal ediliyor. Bu nedenle görüşmeler ve ticari işlemler de belirsiz bir zamana erteleniyor.

Diğer bir zorluk, müşterilerimizin gereksinimlerinin giderek daha karmaşık hale gelmesidir. Hemen hemen her sipariş çok özel ve bireysel bir projedir. Burada müşteri ile çok yakın çalışmak ve sonunda ihtiyaçlarına mükemmel bir çözüm sunmak gerekiyor. Neyse ki, teknolojik uzmanlığa ve onlarca yıllık deneyime katkıda bulunan çok sayıda uzun soluklu çalışanımız var. Bu nedenle geleceğe iyi hazırlanıyoruz ve gelecek zorlukları bekliyoruz.

Röportaj: Dilek HAYIRLI