Frankfurt: İleri Teknik Tekstilin Kalbi

Tüm uygulamalarda ve birçok tekstil teknolojisinde kullanılan teknik tekstillerin sergileneceği, 14-17 Mayıs 2019 tarihleri arasında düzenlenecek olan Techtextil Fuarı, önceki yıllara göre daha fazla katılımcı bekliyor.

Techtextil, kapılarını açmadan yaklaşık dört ay önce neredeyse tamamen dolarak, önceki yıl aynı tarihlerde düzenlenen etkinlikteki rezervasyon sayısını aştı. “Kentsel Yaşam – Geleceğin Şehri” trend teması ile öne uluslararası ticaret fuarı, teknik tekstillerin gelecekte kent yaşamına nasıl şekil vereceğine dair bir bakış açısı sağlıyor. Techtextil’e katılan tedarikçiler, teknik tekstiller ve nonwoven kumaşlardan oluşan geniş bir ürün yelpazesi ile müşterilerinin karşısına çıkıyorlar. Teknolojinin yanı sıra elyaf ve iplik alanında da tedarikçi sayısında önemli bir artış söz konusu. Dokuma kumaş, kaplamalı tekstiller ve fonksiyonel hazır giyim tedarikçileri de fuarda güçlü bir şekilde temsil edilmektedir. Tüm tekstil malzeme uygulama alanlarına da yer verilmiştir. Özellikle endüstri, mimarlık ve inşaat, moda ve giyim sektörü, otomotiv sek- törü, havacılık, tıp, spor ve koruyucu tekstil sektöründen temsilciler, öncekinden daha kapsamlı bir ürün yelpazesi ile karşılaşacaklar.

Techtextil ve Texprocess fuar alanında, tekstil uygulamalarından farklı örnekler sergilenecek.

Techtextil Forum: Fikir alışverişine açık yeni bir platform Techtextil Forum ile fuarda dört gün boyunca yeni bir konferans formatı, tartışma ve etkileşimli oturumlar sunulacak. Techtextil Sempozyumu’nun yerini alan forum doğrudan Salon 4.1’de gerçekleşecek olup, tüm Techtextil katılımcıları ücretsiz olarak foruma katılabilecekler. Ticari ziyaretçiler, aşağıdaki tematik alanlardaki katkılardan istifade edebilecek: Sürdürülebilirlik, dijital dönüşüm, akıllı tekstiller, kentsel tekstiller, kompozitler ve medikal teknolojide teknik tekstiller.

Yenilikçi fikirlere ödüller

Bu sene on beşincisi düzenlenecek olan Techtextil Fuarında; teknik tekstiller, nonwoven kumaşlar ve fonksiyonel giyim kumaşları alanlarındaki olağanüstü, yeni ve sektörü ileri taşıyan gelişmeler için Techtextil İnovasyon Ödülü verilecek. Techtextil’de hem katılımcılar hem de ziyaretçiler bu yarışmaya katılabilecekler.

Techtextil, yine on beşinci kez “Yeni Binalarda Tekstil Yapıları” yarışmasının bir parçası olarak öğrencilere ve genç profesyonellere çalışmaları için ödüller verecek.

Sürdürülebilirliğe Vurgu

Bu yılki Techtextil ve Texprocess’in ana temalarından biri de sürdürülebilirlik olacak. İlk kez, her iki fuar da katılımcıların sürdürülebilirlik konusundaki çabalarını sergileyecek. Techtextil ve Texprocess İnovasyon Ödülleri, sürdürülebilir tekstildeki inovasyonlar ve işleme yaklaşımları alanlarında verilecek.

Techtextil ve Texprocess ilk kez aynı sergi salonunu paylaşacak

Mayıs 2019’da zamanlı düzenlenecek olan Techtextil ve Texprocess fuarları, ilk kez aynı sergi salonunu paylaşacak. Salon 4.1’de Techtextil fuarında dokuma, dantel kolon, örgü ve örme kumaş tedarikçileri, kaplama tekstilleri ve nonwoven kumaş tedarikçilerin yanı sıra seçkin tekstil makine tedarikçileri de ürünlerini sergileyecek. İşlevsel giyim tekstilleri tedarikçileri ve “Dijital Tekstil Mikro Fabrikası” ile giyim, ayakkabı ve teknik tekstillerin işlenmesinde farklı üretim hatlarının sergileneceği Texprocess’e geçişi işaret ediyor. Bunların yanı sıra; ürün hazırlığı, terbiye, tekstil lojistiği, malzeme akışı ve tekstil rafine ve dikiş çözümleri sektöründen gelen katılımcılar da fuarda yer alacak.