Giysilere Gömülü Güneş Pilleri, Cep Telefonunu Şarj Edebilir

Nottingham Trent Üniversitesi’ndeki bilim adamları, minyatür güneş pillerini ipliğe yerleştiren ve bu sayede örgü ve dokuma kumaş elde etme imkânı sağlayan bir teknoloji geliştirdiler. Bu sayede, giysilere gömülü pire boyutundaki küçük güneş pilleri ile kullanıcı hareketlerinden elektrik üreterek cep telefonu ve akıllı kol saatleri gibi eşyalar şarj edilebilecek.

Bu teknolojinin cep telefonu ve Fitbit cihazını şarj edebildiği test edildi ve onaylandı. Piller, kumaşın tüm diğer kumaşlar gibi yıkanarak giyilmesini sağlayacak şekilde bir reçine içine sarmalanmış halde bulunuyor. Yalnızca üç milimetre uzunluğunda ve 1,5 milimetre genişliğindeki piller, çıplak gözle neredeyse görünmez olup kullanıcı tarafından da hissedilmiyor. Tüm amaçlara uygun olan bu giysiler, elektrik üretme özelliğine sahip olmasına rağmen, diğer giysilerle tamamen aynı görünüyor.

Sanat ve Tasarım Okulu’ndaki Proje Lideri Profesör Tilak Dias, minyatür güneş pillerini ipliğe gö- merek sürdürülebilir şekilde enerji üreten giysiler ve kumaşlar üretebiliriz diyerek sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Bu giysiler tıpkı diğer tekstil ürünleri gibi görünüyor ve tepki veriyor. Fakat elyafların içinde elektrik üreten minyatür bir pil şebe- kesi bulunuyor. Bu sayede, cihazları duvar prizlerine takma ihtiyacı ortadan kaldırılarak karbon emisyonunu ve şebeke bağlantısına olan talebi azaltacak. Akıllı e-tekstillere yönelik elektrik enerjisi talebi, bu işte hep zayıf nokta oldu. Bu teknoloji sayesinde artık insanlar hareket halindeyken de akıllı tekstilleri kullanabilecekler.”

Toplam 200 minyatür pil ile 2,5 ile 10 volt arası ve 80 miliwatt enerji üretebiliyor. Üniversitenin İleri Tekstil Araştırma Grubu, 200 pil ile 5 cm x 5 cm boyutundaki parça ile konsept tekstilin çalışmasını kanıtladı. Bu çalışma ile pillerin bir cep telefonu ve bir Fitbit cihazını şarj edecek güçte olduğu ispatlandı. Araştırmacılar, 2000 adet güneş pilini bir tekstil ürününe yerleştirerek akıllı tele- fonu şarj edecek kadar enerji üretileceğini belirtti.

Üniversitedeki doktora çalışması kapsamında prototipi gelişti- ren araştırmacı Achala Satharasinghe şunları söyledi: “Bu; güneş enerjisi, giyim ve giyilebilir teknolojiye dair düşünme tarzımızı değiştirecek heyecan verici bir teknolojiye sahip. Minyatür güneş pilleri sayesinde; giyim, moda aksesuarları, tekstil ve benzer şeyler kullanarak bir dizi yeni yöntem ile enerji üretebiliriz. Bu yöntem; mobil cihazların tüketiciler için her zamankinden daha uygun çevre dostu yöntemlerle şarj edilmesini sağlayacak.”