Mikrofiber Ürünler, Covid-19 Hastalarında Akciğerlerin İyileşmesini Durdurabilir

Araştırmacılar, hem naylon hem de polyesterin hava yolu dokusunun gelişmesini ve onarımını olumsuz yönde etkilediğini belirterek, mikrofiber ürünlerin Covid-19 geçirenlerin akciğerlerinin onarılmasını daha zor hale getirebileceğini söyledi. The Plastic Health Channel’da konuşan araştırmacılar, tekstil ürünler içerisinde bulunan mikrofiberlerin akciğerin büyümesine, gelişimine ve onarımına zarar verebileceğini ortaya çıkaran yeni bulguları açıklayacaklar.

Bilim adamları, her gün düzenli olarak mikroplastik elyaflara maruz kalan insanlarla birlikte, çocuklar gibi akciğerleri gelişmekte olan kişiler için potansiyel sağlık riskleri konusunda da uyarılarda bulundu. Araştırmanın Baş Müfettişi Profesör Barbro Melgert şunları ifade etti: ‘‘Bir virüs akciğerlere zarar verir, bu nedenle onarıma ihtiyaç duyarsınız ve eğer akciğerleriniz bu onarımı engelleyen liflerle doluysa, Covid-19’a ek olarak başka bir sorunla karşı karşıya kalırsınız.’’

Araştırmacılar, solunum yolu ve hava kesesi organoidlerini (minyatür akciğerler), solunabilecek kadar küçük lifler kullanarak, bu ürünlerin etkilerini belirlemek için 14 gün boyunca naylon ve polyester mikrofiberlere maruz bıraktılar. Elde edilen veriler, mikroplastik tekstil elyafının özellikle gelişmekte olan veya onarıma ihtiyaç duyan hava yollarına zarar verebileceğini ortaya çıkardı.

Araştırmacılar, insanların zamanlarının çoğunu geçirdikleri iç mekânlarda en bol bulunan malzemeler oldukları için polyester ve naylon üzerinde yoğunlaştılar. Bulgular, Dr. Fransien van Dijk ve meslektaşlarının mikro plastiklerin akciğerler üzerindeki etkisine dair 2019’daki Plastik Sağlık Zirvesi’nde açıklanan araştırmalarına dayanıyor.

The Plastic Health Channel’da yayınlanacak ikinci bir çalışma, havadaki nanoplastiklerin hamile sıçanların akciğerlerinden fetüslerine doğru ilerlediğini tespit etti. Gerçekleştirilen çalışma, bilim adamlarının hem maternal hem de fetal dokulardaki plastik miktarını ölçmelerinden önce soluma yoluyla nanoplastiklere maruz kalan hamile fareler ile ilgiliydi. Nanoplastikler, hamile sıçanın akciğerlerinde ve kalbinde bulunurken, fetüsün karaciğeri, akciğerleri, kalbi, böbreği ve beyninde de tespit edildiler.

Araştırmayı yürüten Rutgers Üniversitesi’nden Dr. Phoebe Stapleton, durumun insan akciğerleri için de geçerli olabileceği konusunda uyarılarda bulundu, ‘‘Başlangıçta genel olarak insanların nanoplastiklere maruz kalma durumlarını daha iyi ele almalıyız. Bu nanoplastiklerdeki kimyasalları tanımlamamız gerekiyor.’’

Her iki çalışma da vücuda giren mikroplastiklerin etkisi hakkında ciddi endişeler uyandırırken The Plastic Health Channel’daki uzmanlar,  bu durumun Covid-19’dan muzdarip olan hastaları nasıl etkilediği konusunda endişelerini ifade ettiler.