MİLKAY, Üstün Kalite ve Hizmet Anlayışı ile Müşterilerine Güvenilir Bir Ortak Olmayı Sürdürüyor

Yaylı yatak, yaylı kanepe, otomotiv, mobilya ve izolasyon sektöründe kullanılan keçe ve vatkaların üretimini yapan MİLKAY firması, 1995 yılında kuruldu. Günlük 150 tonluk keçe üretim kapasitesine sahip olan firma, nonwoven sektöründeki kalitesini ve hızlı hizmet anlayışını sürdürüyor.

Teknik tekstillerin ve nonwoven ürünlerin dünyada olduğu gibi Türkiye’de kullanımı gün geçtikçe artıyor. Nonwoven Technology Dergisi’nin bu ay ki sayısında MİLKAY’ın Genel Müdür Yardımcısı Abdullah Nursaçan ile röportaj gerçekleştirdik. Siz okurlarımıza sunarız.

Firmanızın kurulduğu günden bu zamana kadar olan gelişim sürecini sizden dinleyebilir miyiz? En önemli felsefeniz nedir?

1994 yılındaki kuruluşunda İtalyan ortaklığı bulunan MİLKAY kelime olarak Milano ve Kayseri şehirlerinin ilk 3 harflerinden oluşuyor. Firmamız; yaylı yatak, yaylı kanepe, otomotiv, mobilya ve izolasyon sektöründe kullanılan keçe ve vatkaların üretimini yapıyor. Sektöründeki en son teknolojiyi kullanarak itina ile ürettiğimiz ürünlerimizi yurt içinde olduğu gibi yurt dışı pazarlarına da sunuyoruz. Üretimi ve üretmeyi seven, gelişmeye açık geniş bir bakış açısına sahip, insana ve çevreye saygılı bir şirket olma felsefesi ile hareket ediyoruz.

Ürün portföyünüz ve kullanım alanları hakkında bilgiler verebilir misiniz? En çok hangi ürünleriniz rağbet görüyor?

500 g/m2’den 2500 g/m2 ağırlık, talep edilen ölçü, yumuşak keçe (termobond), sert keçe, ultra sert keçe olmak üzere standart ürünlerimiz ile birlikte talep edilen teknik şartlara haiz istenen tuşe de özel keçeler yapılıyor. Sert keçe, özellikle yaylı yatak ve yumuşak soft mobilya grubunda yay üstü tecrit malzemesi olarak kullanılıyor. Bunun dışında pamuk, yün, diğer sentetik ve doğal ürünlerden vatka imalatlarımız da bulunuyor.

Üretimlerinizde en çok önem verdiğiniz kriterler nelerdir? Sizce ürünlerinizi, diğer markaların ürünlerinden ayıran en önemli özellikler nelerdir?

Geleceğimizin, müşterilerimizi tatmin etme kabiliyetimize bağlı olduğuna inanıyoruz. Bu arzumuzu müşterilerimiz için, üstün kalite ve hizmet anlayışı sunarak sürdürüyor ve müşterilerimiz için güvenilir bir ortak olarak kalmaya devam ediyoruz. Müşterilerimizle kurduğumuz gönül bağı ile sadece bir müşteri tedarikçi ilişkisine değil, bir kültür oluşumuna önem veriyor, gelişmenin beraber olabileceğine inanıyoruz. Bizi biz yapan sadece ürünümüz değil, iş yapış biçimimizdir.

Günlük üretim hacminiz nedir? Türk pazarındaki hâkimiyetiniz hakkında bilgiler verebilir misiniz?

Günlük 150 ton kurulu kapasitemiz ile hizmet veriyoruz. Pazar liderlerinden biri olarak yerli pazarın %55’lik kısmına hâkimiz. MİLKAY=Keçe Jeneriği ile hafızalarda yer edinmişizdir.

Hangi markalarla iş birliği içinde bulunuyor ve Dünya çapında hangi ülkelere ihracat gerçekleştiriyorsunuz?

Günlük 50 adet/yatak ve üstü tüm sektör oyuncuları potansiyel hedef kitlemiz olmakla birlikte, belli bir marka değerine ulaşmış, Türkiye’de yerleşik tüm değerli firmalar ile iş birliğimiz bulunuyor. Dünya çapında ise 55 ülkede MİLKAY aranan ve tercih edilen markadır. Dünyanın en büyük yatak üreticilerinin yirmi beş yılı aşkın bir süredir tedarikçiliğini sürdürüyoruz.

Akıllı ve teknik tekstillerin Türkiye’deki gelişimi hakkında neler düşünüyorsunuz?

Teknik tekstil sektörünün; seri üretimi, kolay kullanımı, maliyet avantajları ve aynı zamanda geri dönüştürülebilirlik alanında sahip olduğu kolaylıklar nedeniyle Türkiye’deki kullanımı yoğunlaştı. Kullanım yerleri baz alınacak olursa yirmiden fazla ana iş kolunda teknik tekstiller yer alıyor. Dokusuz ve örgüsüz yüzeyler olarak ifade edilen bu tekstiller sınıfında yer alan ürünlerimiz, keçe olarak sınıflanıyor ve mobilya inşaat gibi sektörlerde yoğun biçimde kullanılıyor.

Sürdürülebilirlik ve çevre dostu ürünlerle ilgili şirket yaklaşımınız nedir? Bu kapsamda ne tür çalışmalar gerçekleştiriyorsunuz?

Çevreye saygılı bir sektör şirketi olmak gibi bir vizyon ile hareket ediyoruz. Yılda 40 bin tekstil atığını ekonomiye tekrar kazandırıyoruz. Ülkemizde bu konuda tekstil atıklarının tekrar kazanımı hususunda yeterli bellek oluşmadığını düşünüyor ve ulusal tekstil atık toplama strateji eylem planının oluşturulmasının önemine inanıyoruz. Buna yönelik çalışmalarımız da bulunuyor.

Milkay firması olarak Ar-Ge’ye verdiğiniz önem nedir? Bu konuda ne tür çalışmalarda bulunuyorsunuz?

Kalite, sürdürülebilir bir şirket varlığından söz etmenin en önemli koşullarında bir tanesi, diye düşünüyoruz. Bunun için hammadde girdi kontrolden, ara kontrolden ve nihayetinde son kontrolden itibaren bir süreç yöneten firmamız, bünyesinde ürün geliştirme ve araştırma geliştirmeleri sürekli yaparak buna yönelik ekip ikame ediyor. 2016 Yılından bu yana üretmekte olduğumuz %100 polyester esaslı MİLFORM ürünümüz sektörde sünger kullanımına alternatif bir ürün olarak polyester sünger olarak kendine yer buluyor.

2019 yılı hedefleriniz, gelecek projeleriniz ve yatırımlarınız hakkında bilgiler verebilir misiniz?

Ekonomik konjoktür, yatırım kabiliyetlerimizi her zaman hazır ve diri tutmaktadır. Bununla beraber bu yıl en az 40 bin ton tekstil atığını tekrar ekonomiye kazandırmayı hedefliyoruz.

Röportaj: Kübra Karaca