Sivrisineklerle Mücadele Etmek İçin Yeni Bir Yaklaşım: Akıllı Tekstiller

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından yayınlanan bir raporda, sivrisineklerin insan ölümleri açısından gezegendeki en ölümcül ve en tehlikeli tür olduğu iddia edildi. 2015 yılında, dünya genelinde 438 bin kişinin ölümünün sıtmaya bağlı olduğu bildirildi. Ayrıca dang humması oranının son otuz yılda 30 kat arttığı açıklandı. Bazı ülkelerde; zika, dang, chikungunya ve sarı humma gibi sivrisinek kaynaklı salgın hastalıklar ilk sırada geliyor.

Sivrisineklerin sineksavarlara karşı gittikçe artan direnç vakalarıyla birlikte bazı gruplar, kumaşlara yeni sineksavarlar eklemeyi denedi. Sivrisinek ısırıklarını önleyebilecek akıllı tekstiller tasarlama yönünde birçok çaba oldu. Mikro kapsülleme yaygın olarak kullanıldı. Ancak, bu yöntemler sürdürülebilirlik ve yeniden kullanılabilirlik gibi sakıncalara yol açtı. Başka bir yaklaşımda yine pahalı ve sıkıcı olan mikro boncuklar kullanıldı. Bu, günlük pratik uygulamalar için geleneksel mikro boncukların ve mikro kapsüllerin kullanımını kısıtladı.

Araştırma ekibi tarafından önerilen çözüm, trend mikro kapsülleme tekniğinin gerekli avantajlarını alıp, dezavantajları bertaraf etmeyi kapsıyor.

Önerilen fikir, hareket halindeyken kullanıcı tarafından kontrol edilebilen sineksavarlarla birçok kez yeniden yüklenebilen yeniden doldurulabilir bir mekanizma içeren akıllı bir tekstil sistemi kullanmayı gerektiriyor. Bu çalışma, sineksavar teknolojisinde bir platform olarak kullanılacak sürdürülebilir akıllı tekstillerin üstünlüğünü gösteriyor.

Şekil hafızalı polimerleri (SMP’ler) kullanan konsept yenidir ve kullanıcıya ihtiyaca bağlı olarak sineksavar salınımını defalarca kontrol etme avantajı veriyor. SMP’ler ısı, manyetik veya elektrik alan gibi dış uyaranlara maruz kaldığında, ya da uyaran kaldırıldığında değişen ve kendi ‘hafıza’ şekline geri dönen özel bir şekle sahip akıllı tekstillerdir.