The Trützschler Card TC 19i: İlk Akıllı Tarak

Tarak geliştirmede yeni bir dönem: Trützschler’den akıllı taraklar. Önemli ayarları tamamen bağımsız olarak ve insan eliyle yapılması mümkün olmayan bir hassaslıkla gerçekleştirerek, benzeri görülmemiş bir kalite elde ediliyor.

Tarak geliştirmede yeni bir dönem: Trützschler’den akıllı taraklar. Önemli ayarları tamamen bağımsız olarak ve insan eliyle yapılması mümkün olmayan bir hassaslıkla gerçekleştirerek, benzeri görülmemiş bir kalite elde ediliyor.

Başarılı inovasyonun bir formülü var mıdır? Kesinlikle hayır. Öyle ise Trützschler, taraklama teknolojisindeki çıtayı sürekli yükseltebiliyor? Trützschler Card TC15’in kalite ve performansı nasıl aşılabilir?

Satış Direktörü Markus Wurster şöyle açıklıyor: “Müşterilerimizle aramızdaki diyalog, geliştirme çalışmalarımızda belirleyici bir unsur. Çözüm bulamadıkları sorunlarını anlattıkları zaman onları dikkatle dinliyoruz. Yüksek hammadde maliyetleri, personel darboğazları ve daima yüksek kalite gerektiren hammadde kalitesindeki dalgalanmalar, üstesinden gelinmesi gereken konulardan bazıları. Trützschler’in bu gereksinimleri karşılayacak teknik yeterliliğe sahip olduğunu ITMA 2019 fuarında bir kez daha göstermiş olduk.”

Satış Müdürü Ralf Müller, “Bu yılki ITMA’da standa gelen ziyaretçilerden en çok “İşte gelecek bu!” ve “İşte ihtiyacımız olan gelişme!” gibi yorumlarla karşılaştı. “T-GO ya da Wastecontrol gibi özellikleri sayesinde kalite ve verimliliği arttırma ihtimalinin yanı sıra personel sorunlarını da çözen bu sistem, müşterilerimizi büyüledi.” dedi.

TC 19i‘nin ana özellikleri:

Kendi kendini optimize eden hassaslık ayarı

Pamuk taraklamada, silindir ile düz kumaş giysi arasındaki taraklama boşluğunun mümkün olduğunca küçük olması gerekir. Birçok pamuk türü için en uygun aralık 3/1000 inçtir (0,075 mm). Karşılaştırma için örnek vermek gerekirse, aralarına bir yaprak kâğıt bile sığdırılamaz. Deneyimli bir teknik uzman bile tarak soğukken böylesine ince bir ayar yapamaz. Çalışma sırasında, merkezkaç kuvveti ve sıcaklık artışları bu ayarlar üzerinde önemli oranda etkiye sahiptir.

Trützschler Card TC 19i‘de bulunan Gap Optimizer T-GO sayesinde uzmanlarımız tarafından yalnızca bir kez temel seviyede bir düz ayarlama yapılmaktadır. Bunun ardından T-GO ile giysinin taşlanmasından sonra, giysi değiştirildikten sonra bile, tarak ister soğuk ister sıcak olsun, daima ideal bir taraklama boşluğu bırakılır. Bu işlem, üretimde duraklama olmaksızın, kalıcı ve kendi kendini optimize eden akıllı bir işlemdir.

İplik fabrikalarında kârlılığının anahtarı, hammaddenin maksimum seviyede kullanılmasıdır. TC 19i‘de bulunan optik sensör emme sürecinde atıkları izler, bu sayede Wastecontrol’e veri sağlar. Çok fazla miktarda iyi elyaf atık haline geldiğinde, sistem servo motorla Webfeed üzerindeki toz bıçağı ayarını ayarlar.

Kalıcı kalite kontrolü

Trützschler Nep Sensor NCT (ayırma seçeneği), dofer üzerindeki tülbenti sürekli olarak izler. Bir kamera nepsleri, çöp parçacıklarını ve tohum kabuğu parçalarını kaydederek ayırır. Veriler tarak ekranında görüntülenir ve Trützschler fabrika izleme sistemi My Mill’e aktarılır. Bu şekilde, kaliteli teslimat için birden fazla tarak izlenebilir ve tüm sapmalar derhal tespit edilir.

Akıllı ve kolay kullanım

TC 19i‘de akıllı telefon gibi kolay ve sezgisel olarak kullanılabilen çok dokunuşlu bir ekran mevcuttur. RFID çipi ile bağımsız operatör tanıma ve yetkilendirme mümkündür. Ayrıca, uzaktan tarak izleme ekranı T-LED ile önemli makine bilgileri kolayca görselleştirilir ve operatörlerin her bir makinenin durumundan haberdar olmaları sağlanır.

Trützschler ‘de Taraklama Uzmanı Jürgen März, ITMA fuarında çok sayıda ziyaretçiden olumlu geribildirimler aldı. März, “Müşterilerimizle fabrikalarındaki sorunlar hakkında konuşarak, yetenekli personele olan ihtiyaçlarından haberdar olduk. Düz ayarın hassaslığı büyük ölçüde operatöre bağlıdır, fakat bugünlerde güvenilir ve iyi eğitimli personel bulmak oldukça zor. Müşteriler, oldukça ince ayarların tamamen bağımsız olarak yapılmasından çok etkilendi. Taraklama boşluğu artık teknisyenler tarafından değil akıllı sistem tarafından yapılıyor. Trützschler makineleri bu noktada insan gözünün hassasiyet sınırlarını aşmış bulunuyor.” diye konuştu.