Türk Şirketi Üretiyor, Alman Ordusu Kullanıyor

Türk şirketi İltema tarafından geliştirilen düşük voltajla uzun süre ısı yayabilen kumaş, ihraç edildiği Almanya’daki şirket tarafından test edildi ve başarılı bulundu. Alman ordusundaki dalgıçlar tarafından kullanılan kumaş, dalgıçların deniz dibinde daha uzun süre kalabilmelerini sağlıyor.

Dokuz Eylül Üniversitesi Teknoloji Geliştirme Bölgesi’nde (DEPARK) iki Türk girişimci tarafından kurulan ısı yayma teknolojisi odaklı İltema, yeni nesil ileri teknoloji malzemelerin geliştirilmesi konusunda çalışmalarına devam ediyor. TÜBİTAK desteğini alarak 2016 yılında çalışmalara başlayan şirket, ısıtma teknolojileri konusunda başarılı sonuçlara ulaşıyor.

İltema, geliştirdiği ürünleri, Dünya Melek Yatırım Forumu’nda (WBAF) sergiliyor. Firma özel geliştirdiği ve solüsyonlarla kapladığı ipliklerle kumaş  üretiyor. %100 yerli olarak üretilen bu kumaşlar değişen voltajlarla ısınıyor. Düşük voltajla ısınan kumaşlar, insan sağlığını tehdit etmiyor. Ürünler 48 volt ve altındaki rakamlarla ısınabiliyor.

Düşük voltajla ısı yayan kumaşlar, ilk olarak Almanya’ya ihraç edildi

Dünyanın önde gelen ülkeleri tarafından tercih edilen “yeni nesil elektrikli battaniye” olarak ticarileştirilen akıllı kumaş, Türkiye ve Almanya’da savunma sanayisinde ve hibrit otomobillerde kullanılmak üzere test ediliyor. İlk olarak Almanya’ya ihraç edilen akıllı kumaş, oradaki firma tarafından Alman ordusundaki dalgıçların kullanması için üretilen kıyafetlerin yapımında kullanılıyor. Alman ordusunun dalgıçları, bu kumaşlar kullanılarak üretilen kıyafetler sayesinde, denizin dibinde kaldıkları 6 dakikalık süreyi 15 dakikaya çıkarıyor. Kazakistan’a üzerinde herhangi bir şekilde kar tutmayan tente ihraç eden firmanın ayrıca yollardaki ve merdivenlerdeki buzlanmayı engelleyen sistemi de bulunuyor. Maliyet olarak daha uygun olan bu kumaş otomotiv ve savunma sanayisi gibi outdoor ürünlerinde oldukça iyi performans sergiliyor. En büyük özelliği enerji tasarrufu sağlamak olan bu kumaş ile özellikle elektrikli araçlarda ısıtma konusunda yüzde 40 tasarruf elde ediliyor.

Uzun süre dışarıda kalanlar için güneş enerjisiyle ısınan mont da üreten firma, ısıtmalı çadır ve uyku tulumu da hazırlıyor. Mont, gün ışığı ile rahat bir şekilde ısınabilmesinin yanı sıra cep telefonlarını da şarj edilebiliyor.