Bangladeş, Kişisel Koruyucu Ekipman Üretiminde Çin’e Rakip Olacak

Bangladeş, Beximco firması tarafından yapılan 100 milyon dolarlık tesisin açılışının ardından Çin’e rakip olacak önemli bir kişisel koruyucu ekipman (KKD) üreticisi ve ihracatçısı olmayı hedefliyor.

Bangladeş’teki en büyük çok uluslu holding şirketi olan Beximco, yeni 25 dönümlük arsa üzerine, dikey olarak entegre edilmiş KKD Park adı verilen tesiste, farklı ağırlıklarda meltblown nonwoven ve lamine kumaşlar üretecek. Bunlar izolasyon ve ameliyat önlüklerine, N95 yüz maskelerine, tek kullanımlık fırçalara, dokuma ve örme ayakkabı kılıflarına ve baş örtülerine dönüştürülecek.

Dakka’nın 24 kilometre kuzeybatısındaki Savar’da bulunan yeni fabrika hem iç hem de dış pazarlara hizmet verecek. Tesis herhangi bir ülkeye tamamen bağımlı olmamasını sağlayarak KKD tedarikinin çeşitliliğini artırmayı amaçlıyor.

Tesisin açılış töreninde konuşan Beximco CEO’su Syed Naved Husain, “Yeni tesis üreticilere, alıcılara, perakendecilere, markalara ve hükümete gerekli hizmetler konusunda yardımcı olacak, çünkü tüm hizmetler Avrupa, Amerika ve diğer küresel düzenleyicilerin standartlarını kapsayacak şekilde tek bir çatı altında sunulacak.” dedi. Husain şöyle devam etti: “Beximco, Güney Asya’da bir üretim merkezi olarak Bangladeş’in hızlı yükselişine istikrarlı bir şekilde katkıda bulundu ve bu yeni gelişmeden çok memnunum. Ülkeyi dünyanın KKD üretim haritasına yerleştirecek.”

Şirketin hali hazırda yeni Beximco Sağlık bölümü aracılığıyla, önde gelen ABD sağlık hizmeti sağlayıcılarına maskeler ve koruyucu önlükler dâhil olmak üzere KKD tedarik etme anlaşmaları bulunuyor.

İngiltere merkezli ürün test ve sertifikasyon şirketi Intertek, KKD Park’ta bir Mükemmellik Merkezi geliştirmek için Beximco ile birlikte çalıştı.

Geçtiğimiz yıl, Covid-19 salgınının ilk dalgasının zirvesi yaşanırken Beximco, birkaç hafta içinde giysi üretiminden koruyucu ekipmana dönüş yaparak, özel üretim tekniklerini öğrendi, üretim hatları kurdu ve 6,5 milyon önlük üretti. Ürettiği bu önlükleri, ABD Federal Acil Durum Yönetimi Ajansı aracılığıyla Amerika Birleşik Devletleri’ne dağıttı.

En son tahminlere göre, Bangladeş Amerika’ya yılda 6,7 milyar dolarlık ürün gönderiyor ve bu oran- on yıl öncesine göre neredeyse iki kat fazla.