Koronavirüs Salgını, Medikal Tekstil İhracatını 22 Kat Arttırdı

Pandemi döneminde en çok ihtiyaç duyulan cerrahi maske, koruyucu önlük ve tulumlar medikal tekstil ürünlerine olan talebi arttırdı. 2020 yılında Türkiye geneli medikal teknik tekstil ihracatı yüzde 2204 artarak 1,4 milyar dolar olarak gerçekleşti. Türkiye’nin tek kullanımlık tıbbi maske ihracatı da 22 kat arttı.

2019 yılının Aralık ayında Çin’in Wuhan şehrinde ortaya çıkan ve tüm dünyayı etkisi altına koronavirüs salgını; 150 milyon kişinin hastalanmasına ve 3 milyondan fazla insanın hayatını kaybetmesine neden oldu. Pandemi döneminde en çok ihtiyaç duyulan cerrahi maskeler, koruyucu önlük ve tulumlar medikal tekstil ürünlerine olan talebi arttırdı.

2020 Yılında Medikal Tekstil İhracatı Yüzde 2204 Arttı

2020 yılında Türkiye geneli medikal teknik tekstil ihracatı yüzde 2204 artarak 1,4 milyar dolar olarak gerçekleşti. Ege’nin medikal teknik tekstil ihracatı ise yüzde 4582 artarak 92 milyon dolara ulaştı. Medikal teknik tekstil ihracatının artışında özellikle cerrahi elbiseler ve maskeler asıl payını oluşturdu.

En çok Cerrahi Maske İhracatı Almanya’ya

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre; Türkiye 2020 yılında 135 ülkeye tek kullanımlık cerrahi maske ihraç etti. 31,4 milyon dolarlık cerrahi maske satışının gerçekleştiği Almanya, ihracat sıralamasında ilk sırada yer aldı.

Tıbbi maske ihracatında Almanya’yı takip eden ülkeler sırasıyla Fransa, Libya, Çin ve Romanya oldu.

2021’in İlk Çeyreğinde Medikal Tekstil İhracatı Yüzde 192 Arttı   

Türkiye geneli 2021 yılı ilk üç ayda medikal tekstil ihracatı yüzde 192 artışla 70 milyon dolar oldu. Ege’den yapılan medikal tekstil ihracatımız ise yüzde 178 artışla 3 milyon dolara ulaştı.

Türkiye tedarikte öne çıkıyor

Pandemi sürecinde tüm dünyada maske ve koruyucu giysi sıkıntısı yaşanırken, nonwoven  alanında güçlü bir alt yapıya sahip olan Türkiye, bir yandan kendi ihtiyaçlarını karşılarken bir yandan da dünyaya kişisel koruyucu ekipmanlar tedarik etmeyi başardı. Aynı zamanda firmalar bu alanda yeni yatırımlar için teşvikler aldı.

Korona süreci, küresel ticarette tedarik zincirini de değiştirdi. Çin ve Güneydoğu Asya ülkeleri özellikle Avrupa ve ABD merkezli küresel markalar için yıllardır ucuz üretim merkeziydi. Ancak salgın süreci uzaktan tedarikin her zaman avantaj olmadığını ortaya koydu. Markalar, uzaktan tedarik ve uzun dönemli stok bulundurma zorunluluğu nedeniyle salgın döneminde ağır maliyetlerle karşı karşıya kaldı. Birçok marka uzak coğrafyalar yerine ihtiyacı olan ürünü en yakın noktadan tedarik etmek istiyor.

İstanbul Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İHKİB) Başkanı Mustafa Gültepe, işte bu yeni durumun Çin’e alternatif arayan Avrupa merkezli markalar için Türkiye’yi en önemli seçenek olarak öne çıkardığını söyledi. Gültepe, “Her şeyden önce Türkiye Çin ile birlikte hazır giyimde entegre altyapıya sahip iki ülkeden biri. Uçtan uca tedarik zincirinin tüm halkalarında büyük bir potansiyelimiz var. Her segmentte ve her kalitede üretim yapabiliyoruz. Coğrafi olarak Avrupa’ya çok yakınız. Kısa termin süremiz ile rakiplerimizden ayrışıyoruz. Daha da önemlisi sosyal sorumlulukta AB standartlarında üretim yapıyoruz. Ürün kalitemizle, sürdürülebilir ve çevreci üretim kapasitemizle yeni döneme en hazır ülkeler arasında yer alıyoruz.” ifadelerini kullanıyor.

Sektör Temsilcileri Hibe Şartının Kaldırılmasını İstiyor

 Medikal ürün grubunda rekabeti zayıflatan faktörlerin başında hibe şartı geliyor. 5 adet cerrahi maske ihracatı için 1 adet cerrahi maske hibe, 10 adet koruyucu tulum ihracatı için 1 adet koruyucu tulum ya da 3 adet koruyucu tulum ihracatı için 20 adet cerrahi maske hibe şartı bulunuyor. İstanbul Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İHKİB) Başkanı Mustafa Gültepe, “Maske ve medikal kıyafetlerdeki hibe şartı da kaldırılırsa 19 milyar $’ın üzerine çıkar, yıllık ihracat rekorumuzu kırabiliriz.” diyor.

Ege Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği Başkanı Burak Sertbaş, “Medikal ürünlerde hibe şartını kaldırdığımız takdirde küresel talebin yoğun olduğu bu ürün grubunda yıllık ihracatımıza yaklaşık 5 milyar dolar katkı sağlayacağını tahmin ediyorum.” diye konuşuyor.