Capture Coating Covid-19’u İç Mekânlarda Etkili Şekilde Öldürüyor

Houston, Texas merkezli Curran Biotech firması tarafından geliştirilen Capture Coating’in dünya çapındaki distribütörlere ve perakendecilere ulaştırılması için acele ediliyor. Halihazırda ABD genelinde 11 eyalette kullanılan Capture Coating’in önümüzdeki birkaç hafta içinde 25 eyalette kullanılması bekleniyor.

Capture Coating, hava akışını veya nefes alabilirliği etkilemeden, bir filtre içindeki gözenekli malzemelere kalıcı olarak bağlanarak virüsleri, bakterileri ve mantarları ölü olarak durduruyor.

Dünya çapında pandeminin ortaya çıkmasıyla birlikte, binaları ve binaların içindeki havayı bulaşıcı etkilere karşı korumaya yönelik yeni bir yaklaşım gerekli hale geldi. Koronavirüsün havadan taşınan doğasıyla mücadele etmek için hidrofobik nano kaplama geliştirildi.

Standart hava filtreleri, MERV (Minimum Verimlilik Raporlama Değeri) sistemi kullanılarak derecelendiriliyor, kamu binaları için bu MERV8’dir. Curran Biotech Capture Coating ile bu filtreler, hava akışını (statik hava basıncı) etkilemeden, viral koruma açısından çok daha yüksek değerli filtrelerden daha iyi performans gösteriyor.

Curran CEO’su Eileen Mellon, “Virüsü gerçek zamanlı olarak öldürmek için uzun süreli bir faydası olmayan bir çeşit deterjan kullanmak yerine, binaları havadan iletimden koruma sorununa farklı bir şekilde yaklaştık. HVAC hava filtreleme ortamının tek tek liflerinin etrafına sarılarak kritik HVAC operasyonel parametrelerini etkilemeden onları süperhidrofobik hale getirebilen nano ölçekli bir kaplama geliştirdik. ”diyor.

Curran Biotech ile işlenmiş filtreler, toz ve diğer kuru partiküllere göre normal şekilde çalışıyor ancak sulu / sıvı fazdaki kirleticileri reddediyor. En bulaşıcı halindeki koronavirüs, sulu sıvı fazlı bir ortamla çevrili olduğundan, Capture Coating, virüsü hava filtresinin yüzeyinde fiziksel olarak durduruyor.

Curran’ın Pazarlama Müdürü Becky Scott, “2020 yılı bizi işleri yeniden düşünmeye zorladı. Hayata katılabilmek – endişelenmeden nefes almak – normaldir, değil mi? Her zaman dışarıda olamayız. Nefes alabilirliği etkilemeden normal hava filtrelerinizin daha iyi çalışmasını sağlayan ve virüsü durduran – yenilikçi bir nano kaplama geliştirdik. ” diye konuşuyor.