Andritz Dokuma Tezgahları: Kalite Performansında Öncü

Andritz önümüzdeki yıllarda nonwoven kumaş pazarı önemli ölçüde büyüyecek ve iğneli delme teknolojisi, nonwoven kumaş üretiminde güçlü ve dayanıklı son ürünler imal etme yeteneği sayesinde en önemli yapıştırma süreçlerinden biri olacak.

Andritz, bu alandaki uzun yıllara dayanan tecrübesi sayesinde, müşterilerinin özel ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla sağlam bir iğneli dokuma hattı oluşturacak uzmanlık bilgisine, teknik kabiliyete ve esnekliğe sahip.

İğne dokuma tezgahı teknolojisi hemen hemen tüm elyaflarda kullanılabilir ve farklı gerginlik mukavemeti ve ağırlık dağılımına sahip kumaşlar üretecek şekilde özelleştirilebilir. Bu yönüyle birçok uygulamada kullanıma uygundur. Bu teknoloji için en dinamik pazarlardan biri, dış seslere karşı yalıtım konusunda elektrikli araçlara yönelik talebin artmasıyla daha belirgin hale gelen hafif ve ağır uygulamaların giderek yaygınlaştığı otomotiv sektörüdür. Ayrıca jeotekstil, filtreleeme ürünleri, çatı ve döşeme malzemeleri ve mobilya alanlarında iğneli dokuma teknolojisi ile üretilen malzeme pazarı da sürekli büyüme kaydediyor.

Fransa’nın Normandiya bölgesinde Elbeuf kasabasında bulunan Asselin-Thibeau, küresel nonwoven kumaş pazarı için iğneli dokuma, termal yapıştırma ve kimyasal yapıştırma teknolojilerinin üretiminde adeta bir Yetkinlik Merkezi gibi çalışmaktadır. Nonwoven Kumaş Bölümü Satış Direktörü Jean-Philippe Dumon şunları söyledi: “Bu tesiste nonwoven malzeme konusunda iyi bir geçmişimiz var. Asselin şirketi ilk olarak 1950’lerde çapraz dokuma, iğneli dokuma ön işlemleri ve dokuma tezgahı süreçlerinde geliştirdiği çözümlerle nonwoven kumaş sektörünün oluşmasına öncülük etti.”

Bugüne geldiğimizde ise Elbeuf’teki tesis, Andritz’in nonwoven kumaş alanında önde gelen üretim yerlerinden biri konumundadır. Dumon sözlerine şöyle devam etti: “Geçmişteki öncü tutumumuzu burada da sürdürüyoruz ve her yıl işimizi büyütüyoruz, fakat aynı zamanda iğneli dokuma hatlarımızın ve geliştirdiğimiz teknolojinin pazar payı da büyümeye devam ediyor. Bu tesise sürekli yatırım yapmış olmaktan gurur duyuyoruz. Her yıl makine parkımıza yeni araçlar ekliyoruz. Geliştirdiğimiz en son yönetim ilkelerini de hayata geçirdik ve sürekli büyüme kaydetmemize rağmen aynı şekilde üretimi arttırmayı da başardık.”

Andritz Asselin-Thibeau’da üretilen iğneli dokuma tezgahları dünyanın her yerindeki nonwoven kumaş üreticilerine gönderiliyor. Bunların %40’ı Rusya ve Türkiye dâhil olmak üzere Avrupa ülkelerine,%25’i ABD’ye,%25’i ise Asya’ya gönderiliyor.

Dumon ayrıca şunları söyledi: “Andritz, halihazırda birçok farklı istikamette ilerleyen bir sektörde, orta ölçekli müstakil nonwoven kumaş üreticileri ile de işbirliği yapmakta ve optimal iğneli dokuma tezgâh hatlarının kurulumu ve çalıştırılmasında bilgi ve uzmanlığını paylaşmaktadır.” “Bu başarıyı Andritz tamamen kendi kontrolü ile ve nihai sonuçları garanti ederek sağlayabilir ya da teknolojileri entegre etme kabiliyeti ile mevcut bir hatta bağımsız makineler ekleyebilir.”

Andritz İğneli Dokuma Tezgahları: Sağlam, Çok Yönlü, Kullanımı Kolay

Nakış makine hattındaki önemli makinelerden biri olan iğneli dokuma tezgahının tasarımı büyük oranda Andritz’in Elbeuf’taki yenilikçi çalışmaları ile gerçekleştirildi. Şirket yüksek güvenilirlik, yüksek performans ve mümkün olan en düşük sahip olma maliyetini sunmaya odaklanmıştır. Andritz iğneli dokuma tezgahları oldukça dayanıklıdır ve farklı delme hızları ve çalışma genişliği boyutları sunmaktadır. İğne yoğunluğu, tüm kumaş kalınlıklarına uyacak şekilde ayarlanabilir ve tek ya da çift taraflı iğneleme yaparak geniş bir uygulama alanı için çok yönlü hale getirilebilir.

Andritz iğneli dokuma tezgahının önemli bir özelliği de kolay temizlenecek şekilde tasarlanmış olmasıdır. Bazı elyaflar, tezgahta, özellikle hatta farklı malzeme türleri oluşturmada kullanıldığında, çok fazla toz oluşturarak ürünü kirletir. Dumon bu gelişmeyi şu sözlerle açıkladı: “Andritz iğneli dokuma tezgahları, ürünle temas eden tüm alanların görülebileceği ve plaka üzerindeki bir alanın, plakadaki ve iğnelerdeki tozu emerek alabileceği kolay bir erişim imkanı verecek şekilde tasarlanmıştır.” “İstikarlı ürünler üreterek, temizlik ve bakım için gereken süreyi azaltarak ve operatör için daha güvenli bir ortam sağlayarak tezgahın verimliliğini büyük ölçüde artırıyor.”

Andritz iğneli dokuma tezgahlarının verimliliğine önemli katkısı olan bir diğer şey de en geniş ve dayanıklı rulmanların kullanılmasıdır. Bu da makineyi çok daha uzun ömürlü ve sağlam yapmaktadır. Bu rulmanlar yıllarca çalışır. Birçok durumda, iyi durumda olmalarına rağmen tedbir gereği 12 yıllık aralıksız kullanımdan sonra değiştirildiler. Uzun bir kullanım ömrü için rulmanların optimum çalışma sıcaklığında tutulması gerekir, bu nedenle Andritz iğneli dokuma tezgahlarında kayganlaştırma için yağ kullanılmakta, bu sayede rulmanların kullanım ömrü uzun olmaktadır. Büyük rulmanlar ve kayganlaştırıcı yağların kullanılması ile bakım için daha az durma süresi sağlanarak müşteri için çok daha büyük bir yatırım getirisi elde edilir.

Andritz Ismarlama tasarımlarda iğneli dokuma tezgahlarını müşterilerin ihtiyaçlarına uyarlayabilir. Örneğin, yüzey yönünün büyük önem taşıdığı daha hafif dokusuz kumaşlarda, kumaşla etkileşime giren iğneli dokuma tezgahının parçaları kontrolsüz çekimi asgariye indirecek ve üretim hattının daha hızlı çalışmasını sağlayacak şekilde ideal iğne dağıtım modelinine göre optimize edilmiştir. Andritz, ağır delme işlemi gerektiren kumaşlarda içinse, makineye zarar verme ihtimali olan daha sert iğneleme işlemlerinin yol açtığı titreşimleri bertaraf eden teknoloji olan Dinamik Harmonik Değiştiriciyi (DHS) tanıttı.

“Müşterilerimizi dikkatle dinliyoruz”

İğne delme işlemi, günümüzde Avrupa’da ve tüm dünyada nonwoven kumaş pazarında müşterilerin esneklik, düşük işletme maliyetleri ve nihai üründe kalite istikrarı istenen alanlarda giderek artıyor. Andritz, nihai ürünlere ve mevcut kaynaklara göre özel gereksinimlere dair birebir görüşmek amacıyla müşterilerle işbirliği halinde çalışıyor. Bu şekilde, müşteriye istikrarlı ürünler üretme ve uzun ömürlü sonuçlar elde imkanı sunmak için, en iyi yatırım getirisini sağlayacak katma değeri en üst seviyeye çıkararak, ne kadar iyi bir iğneli dokuma hattı ve dokuma makinesi tasarlanabileceği de açık şekilde anlaşılıyor. İğneli dokuma tezgahları, ihtiyaç halinde uzman kullanımı için özelleştirilebilir. Bunun en güzel örneklerinden biri, aynı fırçayla çalışan iki ayrı çerçevenin bulunduğu çift kadife makinesidir. Bu makine kaliteyi ve istikrarı artırıp üretim maliyetlerini düşürürken, süreç hızlarını azaltarak işlem hızını da iki katına çıkarır.

Andritz, tasarım sürecinin bir parçası olarak, müşteri gereksinimlerini belirlemek ve karşılamak amacıyla mümkün olan en iyi çözümü bulmak için farklı muhtemel hat kurulumlarını karşılaştırmak üzere neXmatrix simülatör aracını kullanmaktadır. Müşteriler ayrıca, SCADA izleme sistemi dahil olmak üzere en yeni Andritz teknolojilerinin hepsinin, pilot iğneli dokuma pilot hattında bir araya getirildiği, Elbeuf’taki son teknolojiye sahip deneme merkezinden de yararlanabilir.

Performans, elyafa göre değişiklik gösterebilir. Bu nedenle deneme merkezinde, tasarım ekibi makine performansını kaydederek müşteri ihtiyaçlarına göre en verimli hat ve en iyi ürün kalitesini elde etmek için uygun koşulları oluşturmaktadır. Bu tesis sayesinde müşteriler daha emin hareket edebilir ve operasyonel düzeyde çalışan dokusuz kumaş hatları ve ekipmanları için kendilerine gerçek çalışma ortamı gösterilir.

Dumon, “Müşterimizle gerçekten yakınlaşmak istiyoruz” diyor. “Ne durumda olduklarını, ürünlerini ve ne amaçla kullanıldığını dikkatle dinliyoruz. Buradaki Elbeuf’teki pilot hattımızda bir simülasyon tasarlıyoruz ve ürettikleri ürünlerin gerçek zamanlı olarak ilk elden tanıtımını yapıyoruz. Müşteriler, sadece ihtiyaçlarını simüle ettiğimiz için değil, gelecekte yeni ürünler için başka hangi imkanların bulunduğunu görebildikleri için de bu hizmetimizden memnun kalıyorlar.”

Andritz‘de bu yaklaşımla müşterilerin iş planına uygun teklifler oluşturabiliyor. Ardından yeni, yenilikçi ve kalitesi kanıtlanmış ekipmanlar kısa bir süre içinde kurularak çalıştırılıyor ve yüksek verimlilik için en baştan itibaren daha fazla potansiyel sağlanıyor. Andritz bu yöntem sayesinde istikrarlı ve yüksek kalitede bir ürünün en uygun hacimle, düşük maliyetli ve verimli bir şekilde üreterek müşterinin yatırımlarını optimize etmek için ihtiyaç duyulan yenilikleri sağlayacak uygun ekipman yelpazesini müşterilerine sunuyor.