Sentetik Polimer, Teknik Tekstil Pazarına Liderlik Ediyor

ResearchAndMarkets.com web sitesinde “Teknik Tekstil Pazar Büyüklüğü, Pazar Payı, Uygulama Analizi, Bölgesel Görünüm, Büyüme Trendleri, Kilit Oyuncular, Rekabetçi Stratejiler ve Tahminler, 2021 – 2029” raporu yayınlandı. Küresel teknik tekstil pazarında 2021 ile 2029 arası dönemde tahminen %8.0’lik Bileşik Yıllık Büyüme Oranı (CAGR) bekleniyor.

Bu araştırma raporu, 2020’yi araştırmanın başlangıç yılı olarak kabul ederek 2019’dan 2029’a kadar her bir segmentin analizini sunuyor. Her bir segment için ilgili bileşik yıllık büyüme oranı, 2021’den 2029’a kadar olan tahmin dönemi için hesaplanıyor.

İhtiyaçlara ve uygulamalara göre tekstile olan talep her geçen gün artıyor. Tüketiciler, sürdürülebilir özellikler ile birlikte daha kaliteli tekstil ürünleri beklentisi içinde. Teknik tekstiller ise geleneksel muadillerine göre üstün özellikleri ile biliniyor ve yoğun olarak belirli işlevler için kullanılıyor. Üstün teknik performans, daha yüksek mukavemet ve çok yönlülük gibi teknik tekstillere has özellikler, onları çok sayıda ticari kullanım, ev içi kullanım ve endüstriyel kullanım için istenen ve beğenilen kumaşlar haline getiriyor.

Tekstil teknolojisindeki en büyük ilerlemelerden birisi hiç şüphesiz naylon olarak bilinen poliamidin icadıdır. Bu sentetik malzeme, ısıtıldığında ve tıpkı doğal tekstiller gibi eğrildiğinde çok ince iplikler halinde getirilebiliyor ve artık giysilerde kumaş şeklinde yaygın olarak kullanılıyor. Teknik tekstiller diğer tekstillere göre yüksek kaliteye sahiptir.

Endüstride geniş bir uygulama yelpazesi olduğu için bu alt sektör son zamanlarda hızlı bir şekilde büyüyor. Tekstil endüstrisindeki büyük markalardan bazıları teknik tekstil sayesinde ortaya çıktı ve zaman içinde gelirlerinde önemli büyümeler elde ettiler. Tekstil endüstrisindeki trend, geniş uygulama alanları ve satış sağlayarak teknik tekstili yeni zirvelere taşıyor. Teknik tekstil endüstrisinin zamanla daha da büyümesi bekleniyor.

Sentetik Polimer Pazarının Gelecekte Önemli Ölçüde Büyüyeceği Tahmin Ediliyor

Günümüzde, çevresel kaygı nedeniyle, mühendislik malzemeleri için polimer kompozitlerde takviye malzemesi olarak sentetik liflerin yerine doğal lifler kullanılıyor. Sentetik polimer, dinamik özelliklere sahip olduğu ve sürdürülebilir bir malzeme olarak da bilindiği için tekstil endüstrisinde hayati bir rol oynuyor. Sentetik elyaf takviyeli polimer kompozitler; havacılık ve uzay bileşenleri ve otomotiv endüstrilerinde yaygın olarak kabul edilen yüksek mukavemetli ve sertlikte malzemeler sağlıyor.

Sentetik polimerler, kimyasallara veya petrokimyasallara dayalı petrol gibi ham maddeler kullanılarak elde ediliyor. Sentetik polimerin kurşungeçirmez yeleklerde, ısıya dayanıklı giysilerde, yüksek performanslı spor malzemelerinde, ağır kaldırma hatlarında, çekme halatlarında vb. uygulamaları bulunuyor. Sentetik polimer, 2019’da pazarın %60’ını oluşturuyordu ve gelecekte önemli ölçüde büyüyeceği tahmin ediliyor. Dünyanın çeşitli bölgelerinde sentetik elyafın ardından doğal elyaf, geri dönüştürülmüş elyaf ve diğer elyaf çeşitleri kullanılıyor.

Teknoloji ve İnovasyon, Pazarı Yönlendiriyor

Teknoloji ve yenilikler, inşaat, tıp, spor, endüstri, tarım, mobil, otomobil ve giyim endüstrileri gibi çok çeşitli uygulamalarda teknik tekstile öncülük ediyor. Teknoloji, teknik malzemeyi dayanıklı ve sürdürülebilir hale getirdi. Teknik tekstillerin küresel büyüme oranı yaklaşık %4’tür. Bu da her yıl %1 oranında büyüyen ev ve hazır giyim tekstil ürünlerinin büyümesinden daha fazladır.

Şu anda teknik tekstil malzemeleri en çok filtre, giyim, mobilya, hijyen, medikal ve inşaat ürünlerinde kullanılıyor. Teknik tekstil üretiminde kullanılan teknikler örgü, dokuma, saç örgüsü, nonwoven kumaş ve taftingdir. Bunların dışında endüstride geniş uygulama alanı bulan işlemler arasında thermoforming, 3D (Üç Boyutlu) dokuma, 3D örme, nanoteknoloji kullanılarak üretilen kumaşlar, heat-set sentetikler, terbiye işlemleri (kaplama ve laminasyon), dikiş/aplik gibi el işi öğeler sayılabilir.

Pandemi Sürecinde Teknik Tekstil Pazarı Oldukça Canlıydı

Pandemi sürecinde, büyük ölçekte, maske ile birlikte sağlık kıyafetlerine duyulan aşırı ihtiyaç sebebiyle teknik tekstil talebi ve üretimi pozitif yönde etkilendi. Talep ve arz bazı sektörlerde düşüş yaşarken medikal sektöründe en yüksek seviyelere ulaştı. Teknik tekstillerin üretiminde kullanılan kimyasallar da bu süreçten etkilendi. Sokağa çıkma kısıtlamalarının gevşetilmesi satışların artmasına neden oldu. Online platformlar ve tezgâh üstü satışlar sayesinde tekstil satışları artış gösterdi.