Daha Sürdürülebilir Fermuarlar için Bir İlk

Genel merkezi Tokyo, Japonya’da bulunan fermuar ve bağlama ürünlerinde dünya lideri olan YKK, susuz ve toksik olmayan EMPEL su koruma teknolojisini kullanmak için Green Theme Technologies (GTT) ile bir lisans anlaşması imzaladı.

GTT’nin PFC (perfluorokarbon) içermeyen EMPEL teknolojisi, dünyadaki en iyi performans gösteren kuru kumaş apreleri arasında yer alıyor ve ilk kez fermuarlarda kullanılıyor.

YKK’nın Küresel Pazarlama Grubu Başkan Yardımcısı Terry Tsukumo, “YKK, güçlü şirket içi araştırma ve geliştirme ile tanınırken, biz her zaman kendimizi tamamlayacak yenilikçi teknolojiler arıyoruz.” diyor. Tsukumo şöyle devam ediyor:  “GTT’nin EMPEL teknolojisi, zararlı kimyasallar kullanmadan benzersiz performansla son derece dayanıklı su koruması sunuyor. Bu teknoloji daha iyi performans gösteren, daha iyi esnekliğe sahip ve daha sürdürülebilir yeni nesil su koruyucu fermuarlar oluşturmamıza olanak sağlayacak. EMPEL, yüksek performanslı fermuarlar için oyunun kurallarını değiştiren teknoloji.”

YKK, ticari balık ağlarından uzay kıyafetlerine kadar her şeyde kullanılan fermuarlarıyla uzun bir inovasyon geçmişine sahiptir. Ürün sürdürülebilirliğinde lider olarak, 1994 yılında geri dönüştürülmüş malzemeden yapılan ilk fermuar olan Natulon’u piyasaya sürdü. O tarihten itibaren şirket, bitki bazlı polyester kullanan ilk fermuar olan GreenRise ve okyanusa bağlı plastik atıklardan yapılan bir fermuar olan Natulon Ocean Sourced gibi geniş bir çevre dostu ürün portföyü geliştirdi.

GTT, toksik PFC’leri ortadan kaldırmak amacıyla 2018’de EMPEL platformunu piyasaya sürdü. EMPEL arıtma, son derece sürdürülebilir olmasının yanı sıra, mevcut en yüksek su iticilik özelliğini sağlıyor. GTT ve YKK, piyasadaki en iyi kalite ve performans fermuarları konusunda önde gelen markalarla işbirliği yapmayı planlıyor.