Solvay İlk Biyo-Bazlı Tekstil İpliğini Piyasaya Sürdü

Solvay, şirket tarafından geliştirilen ilk biyo-bazlı poliamid tekstil ipliği olan Bio Amni®’yi küresel olarak piyasaya sürdü.

Bu iplik, şirketin Brezilya’daki tekstil sanayi biriminde üretilen bir poliamid 5.6’dır.

Bio Amni®, grubun sürdürülebilir tekstil elyaflarının en sonuncusudur

Bio Amni®’nin gelişim süreci, daha sürdürülebilir tekstil ürünlerine, özellikle biyo bazlı malzemelere yönelik artan küresel talebe denk geliyor. Solvay’ın araştırma ve yenilik ekipleri, ürünün oluşturulması için iki yıl çalıştı.

Solvay Poliamidler ve Elyaflardan Sorumlu Küresel Başkan Yardımcısı Antônio Leite, “Sürdürülebilirlik, küresel tekstil pazarının ana itici güçlerinden biridir.” diyor. Leite şöyle devam ediyor: “Çözümler ve ürünler, tabandan son tekstil tüketicilerine kadar tüm tüketici zincirine değer katmalı ve çevre üzerinde daha az etkiye sahip olmalıdır. Solvay Bio Amni®, müşterilere piyasadaki en yenilikçi ürünleri sunmak için bir portföy evriminin parçasıdır.”

Tekstil sektörü şu anda çevre ve sürdürülebilirlikle ilgili üç ana zorlukla karşı karşıya: Kaynaklar, üretim süreci ve imha. Solvay, Brezilya’daki endüstriyel biriminde daha temiz enerji kaynakları, kapalı su devreleri ve sıfır atık emisyon kullanarak üretim sürecinde sürdürülebilir alternatifler ve ayrıca daha sürdürülebilir imha sürecini desteklemek için daha fazla biyolojik olarak parçalanabilir ürünler geliştirdi. Solvay Bio Amni® ile ilk kısmen biyo bazlı tekstil ipliğini sunarak çeşitli sürdürülebilir ürün portföyünü daha da genişletiyor.

Bio Amni®’nin piyasaya sürülmesiyle, sürdürülebilir tekstiller artık Solvay’ın küresel poliamid portföyünün yüzde 30’unu oluşturacak. Firma ayrıca bu rakamın önümüzdeki üç yıl içinde yüzde 50’ye ulaşmasını bekliyor.

Bio Amni®, Solvay’ın küresel tekstil pazarına yönelik yeniliklerinin en sonuncusudur. 2020’de, Covid-19’a hızlı bir cevap olarak şirket, tekstiller ve kullanıcılar arasındaki kontaminasyonu engelleyen ve kumaştan koronavirüsler ve bakteriler dâhil olmak üzere virüs bulaşmasını önleyen işlevsel bir poliamid olan Amni® Virus-Bac OFF’u piyasaya sürdü.

Şirket ayrıca, kontrollü depolama alanlarına atıldıktan yaklaşık üç yıl sonra tekstil ürünlerinin ayrışmasını kolaylaştıran, dünyanın ilk biyolojik olarak parçalanabilen poliamid tekstil ipliği olan Amni Soul Eco®’yu da geliştirdi.