Teijin Aramid’den Motor Yarışçıları İçin Ultra Esnek Kumaştan Kıyafet

Dünyanın önde gelen aramid üreticisi Teijin Aramid, 14 Ağustos’ta Berlin Formula E ‘E-Prix’de ilk kez giyilen yeni bir koruyucu motor yarışı kıyafetinin yapımında yardımcı oldu. Ultra hafif kıyamet, profesyonel motor yarışları için Teijinconex® neo’nun üstün koruyucu özelliklerinden yararlanıyor.

Teijinconex® neo elyaflarına dayanan profesyonel yarış kıyafeti, Teijin Aramid’in birinci sınıf motor sporları güvenlik ekipmanlarının pazar lideri üreticisi OMP Racing ile uzun süredir devam eden işbirliğinden ortaya çıkan en son üründür. Yeni kıyafet, dünyanın önde gelen elektrikli motor yarışı Formula E Dünya Şampiyonası’nda yarışan 12 takımdan biri olan Envision Virgin Racing için özel olarak üretildi.

Koruyucu kıyafet, Berlin E-Prix’te Envision Virgin Racing Formula E Takımı sürücüleri Robin Frijns ve Nick Cassidy tarafından giyildi. OMP Racing gibi, Teijin Aramid’in Envision Virgin Racing Formula E Takımı ile yakın bağlantıları var. Ayrıca Teijin Group, 2020’de Formula E takımı ile çok uzun yıllar sürecek bir sponsorluk sözleşmesine başlayacak.

Sürücülerin Hareketini ve Performansını Arttırıyor

Kıyafet, yarışma sırasında sürücülerin hem güvenliğini hem de konforunu en üst düzeye çıkarmak için tasarlanmış yenilikçi özellikler içeriyor. Kıyafetin dış tabakası, 400°C’ye (750°F) kadar sıcaklıklara dayanıklı Teijinconex® ile yapılan ultra hafif bir kumaştan oluşuyor. Kıyafet aşırı ısıya maruz kaldığında yanmıyor veya erimiyor. Bu üstün koruyucu nitelikler nedeniyle, kıyafet çoğu standart yarış kıyafetinden daha az, yani sadece iki katman içeriyor. Bu da kullanıcıya daha fazla esneklik ve daha özel, rahat bir uyum sağlıyor. Kıyafet ayrıca, Envision Virgin Racing Formula E Takımı tarafından giyilen önceki yarış kıyafetlerine göre %10’a kadar daha hafif. Ayrıca sürücülerin hareketini ve performansını daha da artırıyor.

Teijinconex® özellikleri, Envision Virgin Racing Formula E Takımının kıyafetleri için canlı renkleri ve tasarımları keşfetmesini sağlıyor. Ayrıca, malzeme REACH dâhil olmak üzere önde gelen kimya endüstrisi çevre standartlarına uygun olarak üretildiğinden, Envision Virgin Racing Formula E Takımının İklim Değişikliğine Karşı Yarış kampanyası da dâhil olmak üzere Formula E ekibinin güçlü sürdürülebilirlik değerleriyle uyumludur.

OMP Racing Araştırma ve Geliştirme Danışmanı Otto Pomiano; “Yarış kıyafeti tasarımına Teijinconex®neo aramid elyaflarını dâhil ederek koruyucu yarış kıyafetlerinde konfor, hafiflik, esneklik ve renk seçenekleri için gelecekte yapacaklarımızın sinyalini veriyoruz. Bu yenilikçi tasarımın, Envision Virgin Racing sürücülerinin pistte yeni performans seviyelerine ulaşmalarına yardımcı olacağını umuyoruz. Ancak elbette en büyük önceliğimiz sürücü güvenliği olmaya devam ediyor ve yeni kıyafet, Fédération Internationale de l’Automobile (FIA) standartlarına uygun olarak sıkı bir şekilde test edildi.” dedi.

Teijin Aramid Araştırma ve Teknoloji Direktörü Daisuke Ozaki; “Bu yenilikçi hafif yarış kıyafeti, araştırma ve geliştirme işbirliklerinin koruyucu giysilerde dinamik atılımları ne kadar etkili hale getirebileceğini gösteriyor. OMP Racing ile olan yakın ortaklığımız, her iki şirketin teknolojilerini ve yenilikçi yeteneklerini bir araya getirdi. Birlikte, profesyonel motor yarışlarında güvenlik ve performans sağlamak için aramidlerimizin yüksek performans özelliklerinden yararlanıyoruz.” diye konuştu.