Oerlikon Suni Elyaflar Segmenti, 2019 Yılında Sipariş Alım Ve Satışlarını Artırdı

Olumsuz piyasa eğilimleriyle karşı karşıya olan Oerlikon Grubun sipariş alımı, bir önceki yılın aynı dönemine göre 0,7 azalarak 690.35 milyon Dolar’a geriledi. Ancak Grup, satışlarını % 5,3 arttırarak 720 milyon Dolar’a çıkarmayı başardı.

Oerlikon Group CEO’su Dr. Roland Fischer “Giderek zorlaşan pazar ortamında, suni elyaf segmentimizin güçlü sonuçlarıyla, 2019’un ikinci çeyreğinde ve ilk yarısında iyi bir performans sergiledik.” dedi. Fischer, şöyle devam etti. “Grup satışlarını artırdık ve faaliyet kârlılığımızı sürdürdük. İkinci çeyrekte zayıf piyasalar nedeniyle grup siparişleri biraz düştü. Sonuçlar, zorlu piyasalarla karşı karşıya kaldığımızda şirketimizin göstermiş olduğu direncin altını çizdi, ayrıca sağlam bir strateji ve iş modeline sahip olduğumuzu ispatladı.”

“Dünyadaki ekonomik büyüme duraklıyor, bu da ekipman ve sanayi üretiminde daha düşük yatırımlara yol açıyor. Bu gelişmeler, yarı iletken ve elektronik gibi sektörleri kapsayan, otomotivden alet ve genel endüstriye kadar, nihai pazarlarımızın çoğunu etkiledi. Jeopolitik ve pazar belirsizlikleri artarken, yılın ikinci yarısında yüzey çözümleri segmentimiz için beklenen pazar toparlanmasının artık mümkün olmaması nedeniyle, 2019 için planlamamızı ayarladık.” diyen Dr. Fischer, “Yeniden değerlendirmemize dayanarak, 2018 yılı ile tamamen aynı performans seviyesini sunmayı umuyoruz.” ifadelerini kullandı.

Oerlikon Group ikinci çeyrek incelemesi

2019 yılının ikinci çeyreğinde küresel ekonomi, dış ticaret anlaşmazlıkları nedeniyle daha da yavaşladı. Beklenenden daha zayıf sanayi üretimi düşük hacimlere çevrildi ve dolayısıyla ekipman yatırımlarına yatırım yapmak ve hizmet talebi azaldı. Bu gelişmeler, otomotiv, takım genel endüstriler ve kısmen havacılıkta dâhil olmak üzere birçok pazarda tescil edildi.

Olumsuz piyasa eğilimleriyle karşı karşıya olan Oerlikon Grubun sipariş alımı, bir önceki yılın aynı dönemine göre 0,7 azalarak 690.35 milyon Dolar’a geriledi. Ancak Grup, satışlarını % 5,3 arttırarak 720 milyon Dolar’a çıkarmayı başardı ve Oerlikon’un uzun vadeli cazip pazarlarda teknolojik liderliğe dayanan yapısal büyümesini ve esnek iş modelini vurguladı.

Sabit döviz kurlarıyla satışlar 740 milyon Dolar seviyesinde gerçekleşti. İkinci çeyrek için FAVÖK,% 17,3 marja karşılık gelen 124 milyon Dolar’a yükseldi. 2019 yılının ikinci çeyreği için FAVÖK 71,94 milyon Dolar veya satışların % 10,1’i seviyesindeydi. İkinci çeyrek performansı, 12 aylık Oerlikon Grubunun % 9,5 oranında kullanılmış sermaye geri dönüşüne (ROCE) neden oldu.

Oerlikon Grubu’nun ilk yarısına genel bakış

2019’un ilk yarısında, Grup’un sipariş alımı, 2018’in ilk yarısında, esas olarak el yapımı elyaf işinde rekor seviyeye bağlı olarak yıllık bazda % 5,7 azalarak 361,77 milyon Dolar’a geriledi. Satışlar bir önceki yıla göre % 4.3 artarak 1.360 milyon Dolar’a ulaştı. Satışlardaki artışla birlikte FAVÖK, yarıyıl için % 16,2’lik bir marja karşılık gelen 219,94 milyon Dolar oldu. İlk yarıyıl boyunca devam eden faaliyetlerden elde edilen sonuçlar 82 milyon Dolar’a ulaştı; bu da esas olarak satış maliyetlerindeki artıştan ötürü bir önceki yıla göre % 12 düşüş gösterdi.

30 Haziran 2019 tarihi itibariyle Oerlikon, % 48 oranında öz kaynak oranını temsil eden 1.847 milyon Dolar öz sermayeye (ana ortak hissedarlar için) sahip. (2018 yıl sonu: % 44). 30 Haziran 2019 tarihindeki net nakit, hisse başına 1.03 Dolar temettü ödemesi ve 308 milyon Dolar İsviçre tahvilinin geri ödenmesinden sonra 390 milyon Dolar (2018 yıl sonu: 409 milyon Dolar) olarak gerçekleşti. 2019 yılının ilk yarısına ait faaliyetlerden kaynaklanan nakit akışı, 2018’deki 199 milyon Dolar’a kıyasla alacak ve stoklardaki artışın yanı sıra borç ve alacak yükümlülüklerindeki azalış nedeniyle -11,31 milyon Dolar’a düştü.

2019’un ikinci yarısında, jeopolitik istikrarsızlıklardan ve ticari anlaşmazlıkların yoğunlaşabileceği endişeleriyle karşı karşıya kalındığından küresel ekonomik yavaşlamanın hüküm sürmesi bekleniyor. Sonuç olarak, Oerlikon planlamasını yapıyor. Yukarıda belirtilen ortama rağmen, Grup siparişleri, satışları ve FAVÖK marjının 2018’deki ile aynı düzeyde sürdürülmesi öngörülüyor. Özellikle, sipariş alımının 2,77 milyar Dolar’a ulaşması, satışların 2,67 milyar Dolar’ı aşması ve FAVÖK marjının % 15,5 civarında gerçekleşmesi bekleniyor.

Suni Elyaf Segmenti

Suni Elyaf Segmenti, yüksek performans seviyesini sürdürmeyi başardı – ikinci çeyrekte sipariş alımını % 5.7, satışlarını ise % 18.5 artırdı. İkinci çeyrekteki satışlar, segmentin 2013’ten bu yana elde ettiği en yüksek satış seviyesine yükseldi. Satış büyümesi, öncelikle filament ekipmanları ve tekstüre gibi tekstil uygulamalarında kaydedildi ve endüstriyel iplik eğirme (özel filament) ve nonwoven kumaşlarında (tesis mühendisliği) kullanılan sistemlere olan sağlıklı taleple doğrulandı.

Avrupa’daki satışlar (>% 140), düşük bir temelden de olsa önemli ölçüde yükselirken, Çin % 26 büyüme kaydetti. Satışlardaki düşüş, 2018 yılının ikinci çeyreğine göre Kuzey Amerika’da (% -15) ve Hindistan’da (-85%) kaydedildi.