Toray’dan Covid-19 ile Mücadelede Etkili Ürün: Makspec® V Antiviral Tekstil

Şirket, bu yüzde 100 polyester ürününü Mart 2020’de geliştirdi. Ürün, olağanüstü yıkanabilirlik ve rahatlık sağlıyor.

Toray, tekstil ürünleri için JISL 1922 antiviral testini kullandı. Örnekleri Covid-19’a maruz bıraktı ve iki saat sonra konsantrasyonları ölçtü. ATCC VR-1679 zarf türünün kullanıldığı önceki deneylerde olduğu gibi, şirket kumaşın tekstildeki Covid-19 virüslerinin yüzde 99,9’undan fazlasını azalttığını doğruladı. Kumaşın sağlam antiviral performansının altını çizerek 50 endüstriyel yıkamadan sonra bile aynı sonucu elde etti.

Son bulgular ışığında şirket, bu tekstili Covid-19’dan koruma talebinin yüksek olduğu müşteri hizmetleri, hemşirelik ve okul üniformaları için pazarlayacak. Ayrıca, bu tekstil için spor giyim, gündelik giyim, moda giyim ve çocuk kıyafetlerini de içerecek şekilde genişleyen uygulamalar öngörülüyor.

Toray, konfor ve güvenliği birleştirerek üstün performans ve katma değer sağlayan ve böylece sosyal ilerlemeye katkıda bulunan tekstiller oluşturmak için istisnai işlevsellik gerektiren üniformalar için malzeme geliştirmede biriktirdiği tekstil işleme teknolojisinden yararlanacak.