Fibertex Nonwoven’dan Türkiye’ye Yatırım

Merkezi Danimarka’nın Aalborg şehrinde bulunan Fibertex Nonwovens, şirketin Çek Cumhuriyeti ve Türkiye’deki tesislerinde 300 milyon Danimarka Kronu yatırımla ikinci bir genişleme çalışması başlatıyor. Yatırım kararında, şirketin yüksek teknolojili ve sürdürülebilir özel ürünlerine yönelik artan küresel talep etkili oldu.

Mart 2021’de, Fibertex Nonwovens, şirketin ABD’deki iki fabrikasından birinin kapasite artırımı için 300 milyon Danimarka Kronu’dan biraz fazla yatırım yaptığını duyurdu. Fibertex Nonwovens, şirketin Çek Cumhuriyeti ve Türkiye’deki mevcut tesislerinin kapasitesini artırarak şu anda Avrupa’da aynı miktarda yatırım yapıyor:

Şirketin Aalborg’daki genel merkezinden Fibertex Nonwovens CEO’su Jørgen Bech Madsen yatırım kararının nedenini şöyle açıklıyor: Nonwovenlarımıza olan talep son yıllarda önemli ölçüde arttı. Özellikle sağlık sektörü için daha özel uygulamalar ve yüksek performanslı malzemeler, endüstriyel ürünler, otomotiv endüstrisi için uzman akustik ürünler, endüstriyel amaçlı nanofiltrasyon vb. ürünlere talep arttı. Son on yıldaki iş geliştirme ve araştırma faaliyetlerimiz bize hem Avrupa’da hem de ABD’de lider bir konum sağladı. Kapasite artırımı için 600 milyon Danimarka Kronu tutarında toplam yatırım kararının nedeni budur.”

Bech Madsen, koronavirüs salgınının dezenfektan mendiller gibi hijyen ürünlerine olan talebi adeta patlattığını söylüyor. Fibertex Nonwovens’in nispeten düşük maliyetlerle benzersiz özelliklere sahip özel ürünler üretme yeteneği, pazarda giderek daha fazla kabul görüyor.

Çek Cumhuriyeti’nde yüksek teknolojili, sürdürülebilir ürünlere odaklanan yeni üretim hattı

Fibertex Nonwovens, nonwoven tekstillerin liflerini karıştırmak için yüksek hızlı su jetlerinin kullanıldığı nispeten yeni bir üretim yöntemi olan spunlace teknolojisini giderek daha fazla kullanıyor. Fibertex Nonwovens, bu özel teknolojide uzun yıllara dayanan olumlu deneyime sahip ve yatırımın aslan payı, şirketin Doğu Çek Cumhuriyeti’nde yer alan Svitavy’deki fabrikasında yeni bir spunlace üretim hattına harcanacak.

Bech Madsen şöyle devam ediyor: “Yeniliğe net bir şekilde odaklanan yalın ve yüksek teknolojili bir üretim kurulumumuz var ve yeni üretim hattı, sağlık sektöründen gelen büyük dezenfeksiyon bezleri talebini karşılayacak. Bu talep koronavirüs salgınından önce de artıyordu ancak önümüzdeki yıllarda daha da artmasını bekliyoruz. Bu yeni yatırımla, gelecekteki talepleri karşılamaya yardımcı olacak yeni ve sürdürülebilir ürün özellikleri sunabileceğiz.”

Türkiye’de katma değerli ürünler için kapasite artırımı

Fibertex Nonwovens, 2015 yılında Türk üretici Ribatek’in nonwoven operasyonlarını satın aldı. Tesis, İstanbul’un yaklaşık 100 kilometre kuzeybatısında, Türkiye’nin batısındaki Çerkezköy’de bulunuyor ve eğirme konusunda uzmandır. Fibertex Nonwovens şu anda mevcut üretim tesislerinin genişletilmesi için yatırım yapıyor ve ayrıca özel nonwoven ürünleri üretmek amacıyla terbiye ve kaplamada ek hatlar ekliyor.

Bech Madsen, “Türkiye’deki fabrika, yüksek teknolojili ürünler üreterek diğer Avrupa ve ABD fabrikalarımızın üretim birimlerini tamamlıyor. Örneğin, ürünlere tamamen benzersiz özellikler eklememize olanak tanıyan çeşitli terbiye biçimlerine yönelik artan talepler alıyoruz. “diyor.